Miesto : Brusel
Koniec zverejnenia na externom webovom sídle : 20/05/2025 12:00
Útvar : 12-Generálne riaditeľstvo pre inováciu a technologickú podporu
Ref. číslo : PE/327/S/ Assitant dealing with ICT (AST4)
Príručka pre uchádzačov : Stiahnuť príručka pre uchádzačov

 

OZNÁMENIE O VÝBEROVOM KONANÍ PE/327/S

 

 DOČASNÝ ZAMESTNANEC

 

Asistent pracujúci s IKT (AST 4)

 

 

Skôr, ako sa prihlásite, prečítajte si pozorne príručku určenú pre uchádzačov, ktorá je pripojená k tomuto oznámeniu o výberovom konaní.

 

Táto príručka je neoddeliteľnou súčasťou oznámenia o výberovom konaní a pomôže vám pochopiť pravidlá výberových konaní a podmienky prihlasovania.

 

  

OBSAH

 

 

A.               OPIS PRACOVNÉHO MIESTA A PODMIENKY ÚČASTI

  

B.               POSTUP

 

 C.               PRIHLÁŠKY

 

PRÍLOHA:      PRÍRUČKA PRE UCHÁDZAČOV ZÚČASTŇUJÚCICH SA NA VÝBEROVÝCH KONANIACH, KTORÉ ORGANIZUJE EURÓPSKY PARLAMENT

 

 

A. OPIS PRACOVNÉHO MIESTA A PODMIENKY ÚČASTI

 

1.         Všeobecné pripomienky

 Európsky parlament sa rozhodol vyhlásiť výberové konanie na obsadenie troch miest dočasného zamestnanca (AST 4)v rámci generálneho riaditeľstva pre informačné technológie a kybernetickú bezpečnosť (GR ITEC) a generálneho riaditeľstva pre infraštruktúru a logistiku (DG INLO). Ide o obsadenie miesta asistenta pracujúceho v oblasti vzťahov týkajúcich sa IKT.

 

Pracovná zmluva bude uzatvorená na neurčitý čas. Úspešný(-á) uchádzač(-ka) bude prijatý(-á) na pracovné miesto v triede AST 4, prvý stupeň, so základným mesačným platom 5 279,52 EUR. Tento plat podlieha dani Spoločenstva a iným zrážkam stanoveným v Podmienkach zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie (PZOZ). Je oslobodený od akejkoľvek vnútroštátnej dane. Stupeň, na ktorý bude úspešný uchádzač prijatý, sa bude môcť upraviť v závislosti od jeho pracovných skúseností. Okrem toho môže byť základný plat za určitých podmienok zvýšený o určité príspevky.

 

Európsky parlament uplatňuje politiku rovnakých príležitostí a prijíma prihlášky bez akejkoľvek diskriminácie na základe rodu, rasy, farby pleti, etnického alebo sociálneho pôvodu, genetických znakov, jazyka, náboženského vyznania alebo viery, politického alebo iného názoru, príslušnosti k národnostnej menšine, majetku, pôvodu, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského alebo rodinného stavu.

 

 2.         Pracovná náplň

 Generálne riaditeľstvo pre informačné technológie a kybernetickú bezpečnosť (GR ITEC) poskytuje komplexné IT a komunikačné služby na podporu práce Európskeho parlamentu. Vyvíja a udržiava viacjazyčný vnútorný pracovný priestor a zabezpečuje bezpečný prístup k základným dokumentom. GR ITEC riadi IT systémy Parlamentu, zosúlaďuje jeho inovačnú stratégiu s inštitucionálnymi potrebami a dohliada na bezpečnú a udržateľnú IT infraštruktúru. Zaoberá sa aj tvorbou a distribúciou parlamentných dokumentov a spolupracuje s Úradom pre vydávanie úradných publikácií.

Generálne riaditeľstvo pre infraštruktúru a logistiku (GR INLO) je zodpovedné za technický a administratívny dohľad nad všetkými budovami, ktoré používa Parlament v Bruseli, Luxemburgu, Štrasburgu, a styčnými kanceláriami v členských štátoch. Spravuje manipulačné zariadenia a služby oddelenia súvisiace s prevádzkou týchto budov vrátane nákupu, dopravy, sťahovania, zásielok, stravovania, obchodov a ďalších. GR INLO koordinuje aj praktické opatrenia týkajúce sa zasadnutí.

 

Prijatá osoba bude pôsobiť v Bruseli, kde sa pripojí k dynamickým tímom poskytujúcim IT služby koncovým používateľom a zabezpečujúcim hladkú prevádzku hardvéru, softvéru a sieťových systémov riešením problémov, poskytovaním technickej podpory a implementáciou aktualizácií systémov. Budú slúžiť ako kontaktné miesto a koordinátor v rámci svojho oddelenia/riaditeľstva/generálneho riaditeľstva pre rôzne procesy IT. Pod vedením supervízora a v súlade s programami a prioritami vymedzenými riadiacimi orgánmi a vedením Parlamentu vykonáva asistent pracujúci v oblasti vzťahov týkajúcich sa IKT jednu alebo viac z týchto činností:

·       Poskytovanie IT podpory na prvej a druhej úrovni, vybavovanie žiadosti o služby, riešenie problémov s hardvérom, softvérom a sieťou a zabezpečovanie ich včasného vyriešenia.

·       Správa používateľských účtov, prístupových povolení a procesov onboardingu/ukončenia v rôznych systémoch.

·       Poskytovanie školení o otázkach súvisiacich s IT, najlepších postupoch v oblasti bezpečnosti a používateľských usmerneniach týkajúcich sa otázok IT.

·       Inštalovanie, konfigurovanie, údržba a spravovanie hardvérových aktív (servery, stolné počítače, prenosné počítače, sieťové zariadenia) a zabezpečovanie riadnej správy inventáru.

·       Pomoc s údržbou serverovej a sieťovej infraštruktúry, monitorovanie výkonu systémov, aplikovanie opráv, riešenie problémov a implementovanie potrebných aktualizácií.

·       Pomoc pri navrhovaní, vývoji a údržbe aplikácií oddelení a nástrojov automatizácie kancelárií.

·       Vedenie podávania správ o výkonnosti tímu, trendoch incidentov a efektívnosti služieb, navrhovanie zlepšení procesov a sledovanie vplyvu nových nástrojov a postupov.

·       Jasné komunikovanie o technických koncepciách s netechnickými používateľmi a využívanie zručnosti v oblasti riešenia problémov na zlepšenie poskytovania služieb.

·       Dohľad na tímovou koordináciou a zabezpečovanie konzistentnosti procesov a postupov medzi internými a externými tímami na viacerých miestach a zároveň monitorovanie výkonnosti tímu a poskytovania služieb s cieľom dodržiavať definované štandardy kvality.

·       Poskytovanie usmernení, podpory a monitorovania výkonnosti pre členov tímu s funkciou bodu eskalácie a zabezpečovanie účinnosti činností a výsledkov tímu.

 

Plnenie týchto úloh si vyžaduje vynikajúce organizačné a koordinačné schopnosti, odolnosť, silný zmysel pre zodpovednosť, taktnosť, rozvinutý cit pre medziľudské vzťahy a pre tímovú prácu.

 

S touto funkciou budú spojené služobné cesty na viaceré pracoviská Európskeho parlamentu.

  

3.         Podmienky účasti

 V čase uzávierky podávania prihlášok musíte spĺňať tieto podmienky:

 

a)      Všeobecné podmienky

 V súlade s článkom 12 ods. 2 Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie musíte:

 

          byť štátnym príslušníkom jedného z členských štátov Európskej únie,

          požívať svoje občianske práva,

          spĺňať všetky povinnosti, ktoré ukladajú zákony týkajúce sa vojenskej služby,

         poskytnúť záruky spĺňania morálnych požiadaviek potrebných na plnenie súvisiacich povinností.

 

b)      Osobitné podmienky

 

i)       Požadovaná kvalifikácia

 Musíte mať:

 

-        vzdelanie na úrovni zodpovedajúcej postsekundárnemu vzdelaniu doložené diplomom,

 

alebo

 

vzdelanie na úrovni zodpovedajúcej stredoškolskému vzdelaniu doložené diplomom, ktorý oprávňuje na postsekundárne štúdium, a najmenej trojročnú zodpovedajúcu odbornú prax.           

Diplomy vydané v členskom štáte alebo v krajine mimo EÚ musia byť uznané úradným orgánom členského štátu EÚ, napríklad ministerstvom školstva.

Uchádzači, ktorí sú držiteľmi diplomov vydaných v krajine mimo Únie, musia k svojej žiadosti pripojiť doklad o rovnocennosti svojich diplomov s diplomami na úrovni EÚ. Ďalšie informácie o uznávaní kvalifikácií z tretích krajín sa nachádzajú na sieťach ENIC-NARIC na tomto webovom sídle: https://www.enic-naric.net.

Výberová komisia v tejto súvislosti zohľadní rôzne vzdelávacie systémy členských štátov. Príklady minimálnej úrovne požadovaných diplomov sú uvedené v tabuľke v Príručke pre uchádzačov.

Uchádzači, ktorí k svojim diplomom nepriložia doklad EÚ o rovnocennosti, a/alebo uchádzači, ktorých diplomy nie sú uznané oficiálnym orgánom niektorého z členských štátov Únie, nebudú pripustení do výberového konania.

 

ii)        Požadovaná odborná prax

 Musíte mať aspoň šesť rokov odbornej praxe súvisiacej s náplňou práce, po získaní kvalifikácie, ktorá umožňuje účasť na výberovom konaní (pozri bod i)), z čoho dva roky v inštitúcii alebo orgáne Európskej únie a/alebo národnej verejnej správy.

 

iii)     Jazykové znalosti

 Musíte mať dôkladnú znalosť (úroveň C1) jedného z úradných jazykov Európskej únie (jazyk 1): anglického, bulharského, českého, dánskeho, estónskeho, fínskeho, francúzskeho, gréckeho, holandského, chorvátskeho, írskeho, litovského, lotyšského, maďarského, maltského, nemeckého, poľského, portugalského, rumunského, slovenského, slovinského, španielskeho, švédskeho alebo talianskeho jazyka,

 

a

 

uspokojivú znalosť (úroveň B2) anglického alebo francúzskeho jazyka (jazyk 2).

Jazyk 2 sa musí líšiť od jazyka 1.

  

Upozorňujeme uchádzačov, že požiadavka na jazyk 2 v tomto výberovom konaní, t. j. anglický alebo francúzsky jazyk, bola stanovený na základe služobných záujmov.  Úlohy asistenta pracujúceho s IKT si vyžadujú osobitné zručnosti, a to aj v súvislosti s monitorovaním, zabezpečením pomoci rôznym používateľom a poskytovaním podpory na prvej a druhej úrovni v otázkach súvisiacich s IT.  Prijatý zamestnanci musia byť preto schopní porozumieť úlohám, ktoré majú plniť, riešiť problémy a účinne komunikovať s používateľmi, riadiacimi pracovníkmi a kolegami.

 

Personál Európskeho parlamentu je veľmi rozmanitý a pracuje hlavne v budovách Parlamentu v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu. V tomto mnohojazyčnom prostredí sa efektívne fungovanie opiera z veľkej časti o používanie francúzštiny a angličtiny. Tieto dva jazyky majú zásadný význam pre plynulú a efektívnu komunikáciu, riadne fungovanie každodenných činností.

 

Znalosť jedného z týchto dvoch jazykov je nevyhnutná, aby prijatý zamestnanec mohol účinne plniť svoje povinnosti a potreby útvaru v rámci úloh, ktorými bude poverený.  Súčasťou náplne práce je pravidelná interakcia s kolegami, členmi vedenia a externými partnermi, ktorí uvedené dva jazyky používajú v každodennej práci. Okrem toho prebiehajú školenia, schôdze tímu a opatrenia na začlenenie nových pracovníkov predovšetkým v angličtine a vo francúzštine, takže znalosť aspoň jedného z týchto jazykov je o to potrebnejšia. 

 

Na GR INLO a GR ITEC je najbežnejším jazykom v internej komunikácii francúzština, zatiaľ čo angličtina dominuje vo vzťahoch s inými generálnymi riaditeľstvami a politickými a administratívnymi orgánmi Parlamentu. Uspokojivá znalosť angličtiny je nevyhnutná, pretože väčšina technickej dokumentácie, softvérových príručiek a zdrojov IT podpory je k dispozícii predovšetkým v angličtine. Uspokojivá znalosť francúzštiny má okrem toho kľúčový význam z hľadiska porozumenia platným právnym predpisom v Belgicku, Francúzsku a Luxembursku, ako aj pri komunikácii s poskytovateľmi služieb, administratívnymi orgánmi a orgánmi miestnej samosprávy.  

 

Toto výberové konanie sa teda nijako nevymyká z dlhoročnej praxe. Obmedzenie jazyka 2 na anglický alebo francúzsky jazyk v tomto výberovom konaní je odôvodnené na základe prevádzkových potrieb útvaru, požiadaviek na pracovné miesto asistenta pracujúceho s IKT a interných postupov na generálnych riaditeľstiev a zaručuje účinnosť a optimálnu súdržnosť v Európskom parlamente.

 

 

B. POSTUP

 

 Výberové konanie je založené na kvalifikáciách a testoch.

 

1.       Pripustenie a hodnotenie kvalifikácií (1. etapa)

 a)      Menovací orgán zostaví zoznam uchádzačov, ktorí k predložili svoje prihlášky v požadovanej forme a do dátumu uzávierky a spĺňajú všeobecné podmienky stanovené v časti A bode 3 a). Tento zoznam sa postúpi výberovej komisii spolu so spismi uchádzačov.

 

b)      Výberová komisia skontroluje prihlášky s cieľom posúdiť, či sú splnené všeobecné podmienky uvedené v časti A bode 3 písm. b) (Prijímanie).

 

c)      Výberová komisia na základe vopred stanoveného systému bodovania posúdi kvalifikácie všetkých spôsobilých uchádzačov a zostaví zoznam 15 najlepších uchádzačov, ktorí budú pozvaní na testy. Výberová komisia pozve uchádzačov, ktorí sa umiestnili na poslednom mieste s rovnakým počtom bodov (hodnotenie kvalifikácií).

 

Výberová komisia prijíma rozhodnutia výlučne na základe informácií uvedených v prihláške, ktoré musia byť doložené príslušnými dokladmi, ktoré treba poskytnúť zároveň s prihláškou (bližšie informácie pozri v bode 2.3 Príručky pre uchádzačov zúčastňujúcich sa na výberových konaniach, ktoré organizuje Európsky parlament).

Výberová komisia pri posudzovaní kvalifikácie uchádzačov vezme do úvahy najmä tieto aspekty (ktoré sa majú doložiť sprievodnými dokladmi priloženými k žiadosti):

 

1.     Dokázané skúsenosti s poskytovaním IT podpory na prvej a druhej úrovni, vybavovaním žiadostí o služby, riešením problémov s hardvérom, softvérom a sieťou

2.     Preukázaná schopnosť správy používateľských účtov, prístupových povolení a procesov onboardingu a ukončenia v rôznych systémoch.

3.     Skúsenosti s poskytovaním školení o otázkach súvisiacich s IT, o najlepších postupoch v oblasti bezpečnosti a používateľskej podpore.

4.     Praktické skúsenosti s inštalovaním, konfigurovaním a údržbou hardvérových aktív (servery, stolné počítače, prenosné počítače, sieťové zariadenia) s riadnou správou inventáru.

5.     Doložené skúsenosti so serverovou a sieťovou infraštruktúrou, monitorovaním výkonu systémov, riešením problémov a aplikovaním potrebných aktualizácií a opráv.

6.     Skúsenosti s pomocou pri navrhovaní, vývoji a údržbe aplikácií oddelení alebo nástrojov automatizácie kancelárií.

7.     Schopnosť vedenia podávania správ o výkonnosti tímu, trendoch incidentov a efektívnosti služieb, a súčasne navrhovať zlepšenia procesov a sledovania.

8.     Silné komunikačné zručnosti na vysvetľovanie technických koncepcií s netechnickým používateľom a zručnosti v oblasti riešenia problémov na zlepšenie poskytovania služieb.

9.     Preukázané skúsenosti s riadením viacfunkčných tímov, udržiavaním konzistentnosti procesov a zabezpečovaním kvality služieb.

10.  Skúsenosti s mentorovaním tímov, riadením eskalácií a monitorovaním výkonnosti na podporu zlepšovania

11.  Pracovné skúsenosti v multikultúrnom alebo medzinárodnom prostredí.

 

Hodnotenie: 0 až 40 bodov

 

2.       Testy (2. etapa)

 Písomný test

a             Test spočívajúci vo vypracovaní textu v jazyku 2 (anglický alebo francúzsky jazyk), ktorého cieľom je posúdiť vašu schopnosť plniť úlohy opísané v časti A.2, ako aj vaše redakčné zručnosti.

 

Maximálna dĺžka testu: 90 minút

Hodnotenie: 0 až 20 bodov (požadované minimum: 10)

             

 Ústny test

 b            Pohovor s výberovou komisiou v jazyku 2 (anglický alebo francúzsky jazyk) umožňuje vyhodnotiť so zreteľom na všetky informácie uvedené vo vašej prihláške vašu vhodnosť vykonávať úlohy uvedené v časti A.2, ako aj vaše znalosti Európskeho parlamentu.

Výberová komisia sa môže rozhodnúť, že preskúša vaše znalosti iných jazykov, ktoré ste uviedli v prihláške.

 

Maximálna dĺžka testu: 45 minút.

Hodnotenie: 0 až 40 bodov (požadované minimum: 20).

 

Tieto testy sa môžu konať na diaľku alebo prezenčne.

 

Pokyny k písomnému a ústnemu testu dostanete v dostatočnom predstihu. Musíte sa presne riadiť pokynmi. Nedodržanie pokynov alebo postup v rozpore s pokynmi povedie k vášmu okamžitému vylúčeniu.

  

3.         Zoznam vhodných uchádzačov

 Do zoznamu vhodných uchádzačov sa – v poradí podľa dosiahnutých výsledkov – zaradia mená deviatich uchádzačov, ktorí získali najvyšší počet bodov (pri hodnotení kvalifikácií a testov), ako aj minimum požadované pri každom z testov.

 

O výsledkoch testov budeme uchádzačov informovať individuálne písomnou formou.

 

Zoznam vhodných uchádzačov bude uverejnený na intranete Európskeho parlamentu.

 

Platnosť zoznamu vhodných uchádzačov sa skončí 31. decembra 2028. Jeho platnosť sa môže predĺžiť rozhodnutím menovacieho orgánu. V takom prípade budú úspešní uchádzači uvedení na zozname včas informovaní o predĺžení jeho platnosti.

 

C. PRIHLÁŠKY

 

Na podanie prihlášky musíte mať účet na platforme Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/sk_SK.

 

Upozorňujeme vás, že pred vyplnením prihlášky si musíte pozorne prečítať Príručku pre uchádzačov zúčastňujúcich sa na výberových konaniach, ktoré organizuje Európsky parlament.

 

Uzávierka podávania prihlášok

 

Uzávierka prihlášok je stanovená na

 

 

20. mája 2025 o 12.00 hod. (poludnie) bruselského času.