This website uses cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue we assume that you consent to receive all cookies on all websites.
For further information, please click here >>.

UTWORZENIE BAZY DANYCH PERSONEL KONTRAKTOWY (GRUPA FUNKCYJNA IV) W DZIEDZINIE KOMUNIKACJI: RZECZNIK(-CZKA) PRASOWY(-A) I KIEROWNIK(-CZKA) DS. KOMUNIKACJI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Dział : 06-Direction générale de la communication
Ref. : COMM IV 2022
Przewodnik dla kandydatów :

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA KANDYDATUR

UTWORZENIE BAZY DANYCH

Personel kontraktowy (grupa funkcyjna IV) w dziedzinie komunikacji:

Rzecznik(-czka) prasowy(-a) i kierownik(-czka) ds. komunikacji w mediach społecznościowych

 

  1. Uwagi ogólne

Sekretariat Parlamentu Europejskiego wydaje niniejsze ogłoszenie, aby stworzyć bazę danych kandydatek i kandydatów (personel kontraktowy należący do grupy funkcyjnej IV) w dziedzinie komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji (DG COMM).

Baza danych posłuży jako pula kandydatów do ewentualnego przyszłego naboru w państwach członkowskich UE (biura kontaktowe Parlamentu Europejskiego – biura kontaktowe PE).

Po utworzeniu bazy danych osoby, które wyraziły zainteresowanie, mogą zostać wybrane na stanowiska pomocniczych pracowników kontraktowych w Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji (DG COMM), zgodnie z przepisami art. 3b warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. Naboru dokonuje się zgodnie z postanowieniami art. 7 (Wspólna komisja ds. naboru pomocniczych pracowników kontraktowych (COSCON)) oraz art. 8 (Procedura naboru pracowników kontraktowych) obowiązujących w Parlamencie Ogólnych przepisów wykonawczych dotyczących konkursów i procedur naboru, zatrudniania i zaszeregowania urzędników i innych pracowników Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski stosuje politykę równości szans i przyjmuje kandydatury bez dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne i inne, przynależność do mniejszości narodowej, status majątkowy, urodzenie, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub sytuację rodzinną.

Osoby zainteresowane umieszczeniem ich nazwisk w bazie danych powinny złożyć CV i wypełnić formularz zgłoszenia za pośrednictwem platformy APPLY4EP, zaczynając od utworzenia konta. W tym celu powinny uważnie przeczytać niniejsze ogłoszenie, kliknąć na zakładkę „Wyślij podanie online” i postępować zgodnie z kolejnymi etapami procedury składania zgłoszeń online. Powinny również uważnie zapoznać się z przewodnikiem załączonym do niniejszego ogłoszenia. W APPLY4EP można utworzyć tylko jedno konto. Dane osobowe zapisane na koncie będą przetwarzane w pełnej zgodności z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725. Można je będzie aktualizować. Oświadczenie o ochronie prywatności dotyczące APPLY4EP jest dostępne na stronie głównej platformy.

 

  1. Opis obowiązków

Misją DG COMM jest „budowanie reputacji Unii Europejskiej poprzez promowanie jej legitymacji demokratycznej, którą uosabia Parlament Europejski”, ponieważ demokratyczne uprawnienia i wpływ Parlamentu Europejskiego opierają się na mandacie wyborców we wszystkich państwach członkowskich. Wszystkie decyzje podejmowane przez UE mają silny wpływ na obywateli. Głównym celem DG COMM jest dostarczanie obywatelom i mediom pełnych i bezstronnych informacji na temat działalności Parlamentu oraz umożliwienie obywatelom zaangażowania się w europejski proces demokratyczny. W tym celu DG COMM dysponuje kilkoma kluczowymi kanałami komunikacji na temat prac Parlamentu i propagowanych przezeń wartości: kanały te obejmują kontakty z prasą, biura kontaktowe w państwach członkowskich, usługi dla odwiedzających, własne i płatne media tradycyjne i online, publiczne i prywatne sieci opiniotwórcze, społeczność zaangażowanych obywateli i influencerów. 

Ponadto DG COMM wspiera posłów w ich działaniach komunikacyjnych i zapewnia organom politycznym Parlamentu wsparcie i doradztwo eksperckie w dziedzinie komunikacji.

DG COMM poszukuje:

a) Rzeczników(-czek) prasowych

b) Kierowników(-czek) ds. komunikacji w mediach społecznościowych

Rzecznicy(-czki) prasowi(-e) i kierownicy(-czki) ds. komunikacji w mediach społecznościowych będą oddelegowani(-e) do biur kontaktowych w państwach członkowskich i mogą zostać poproszeni(-e) o przeprowadzenie co najmniej jednego z następujących działań:

 

  1. Obowiązki

Zgodnie z programami i priorytetami określonymi przez organy lub kierownictwo Parlamentu i pod zwierzchnictwem właściwych urzędników:

a) Rzecznicy(-czki) prasowi(-e)

  • Przygotowywanie, redagowanie, publikowanie i rozpowszechnianie informacji na temat działalności Parlamentu w mediach i/lub wśród ogółu społeczeństwa.
  • Dostosowywanie i redagowanie tekstów w ich językach narodowych oraz rozpowszechnianie ich w odpowiednich mediach.
  • Nawiązywanie nowych kontaktów z mediami, odwiedzanie redakcji, regularne angażowanie nowych dziennikarzy i twórców treści.
  • Wspieranie posłów do Parlamentu Europejskiego w kontaktach z prasą: organizowanie briefingów offline i online, zapewnianie obecności dziennikarzy i organizowanie wywiadów.
  • Udział w kampaniach lub działaniach komunikacyjnych związanych z priorytetami redakcyjnymi, projektami biur kontaktowych PE i głównymi tematami działalności ustawodawczej Parlamentu.
  • Identyfikowanie dziennikarzy i mediów oraz docieranie do nich na podstawie ich zainteresowań, kompetencji i stylu, aby adresować do nich oferty ad hoc. Informowanie dziennikarzy o rozwoju sytuacji w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji do komunikacji natychmiastowej.
  • Zapraszanie dziennikarzy na sesje plenarne Parlamentu lub inne wydarzenia komunikacyjne oraz pomaganie im w wyjazdach prasowych.
  • Organizowanie seminariów prasowych i briefingów prasowych (online, offline i w formie hybrydowej) w Brukseli, Strasburgu lub w państwach członkowskich.
  • Ostrzeganie o ewentualnej dezinformacji / informacjach wprowadzających w błąd na temat Parlamentu i pomaganie w kształtowaniu reakcji w razie potrzeby.
  • Przegląd prasy krajowej i lokalnej, sporządzanie analiz mediów, ostrzeganie o wydarzeniach politycznych i przekazywanie informacji na temat innych użytecznych kwestii.
  • Promowanie dostępnych produktów, usług i udogodnień multimedialnych oraz pomaganie dziennikarzom, którzy z nich korzystają.
  • Przyczynianie się do należytego zarządzania administracyjnego i finansowego departamentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wymagana konkretna wiedza

  • Umiejętności redakcyjne (komunikaty prasowe, teksty dla ogółu społeczeństwa itp.).
  • Znajomość sektora dziennikarskiego, relacji z mediami i strategii komunikacyjnych, w tym przygotowanie strategii medialnych i planów medialnych.
  • Znajomość krajobrazu medialnego w państwach członkowskich.
  • Znajomość tendencji komunikacyjnych.
  • Znajomość mediów multimedialnych, komunikacji cyfrowej, korzystania z mediów społecznościowych w dziennikarstwie i relacjach z mediami.
  • Ogólna wiedza z zakresu spraw europejskich.
  • Znajomość procedur administracyjnych, budżetowych i zarządzania w danej dziedzinie.

b) Kierownicy(-czki) ds. komunikacji w mediach społecznościowych

  • Zarządzanie obecnością Parlamentu na wszystkich platformach internetowych i dbanie o nią, w tym przygotowywanie i publikowanie oryginalnych treści, a także monitorowanie i moderowanie materiałów stron trzecich.
  • Monitorowanie i moderowanie rozmów w mediach społecznościowych w czasie rzeczywistym, aby identyfikować aktualne obawy opinii publicznej.
  • Prowadzenie działań w zakresie komunikacji cyfrowej w biurach kontaktowych Parlamentu Europejskiego, w szczególności monitorowanie, utrzymywanie i uruchamianie bazy danych zarządzania kontaktami z klientami (CRM).
  • Zapewnienie przeprowadzenia oceny skutków w odniesieniu do działalności komunikacyjnej biur kontaktowych PE lub usług medialnych.
  • Projektowanie i rozwijanie wszystkich dostępnych instrumentów komunikacyjnych i informacyjnych: strony internetowej i mediów społecznościowych, koprodukcji audiowizualnych, publikacji przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa itp.
  • Opracowywanie, organizowanie i wdrażanie działań komunikacyjnych z obywatelami, zainteresowanymi stronami, środowiskami opiniotwórczymi, młodzieżą, społeczeństwem obywatelskim, szkołami, uniwersytetami itp.
  • Zarządzanie obecnością departamentu w sieciach społecznościowych i dbanie o nią.

Wymagana konkretna wiedza

  • Znajomość korzystania z sieci społecznościowych.
  • Znajomość technik komunikacji z mediami internetowymi.
  • Znajomość narzędzi analitycznych i zarządzania opartego na danych istotnych dla obszaru działalności w celu identyfikacji, analizy i interpretacji tendencji lub wzorców w złożonych zbiorach danych.
  • Rozeznanie w zakresie zagadnień związanych z polityką wewnętrzną, krajową i międzynarodową.
  • Znajomość narzędzi produkcji graficznej i multimedialnej (typu Adobe).
  • Znajomość korzystania z mediów społecznościowych w dziennikarstwie.
  • Znajomość technik dziennikarstwa multimedialnego, metod publikacji online, strategii redakcyjnych w nowych mediach, procesów dystrybucji elektronicznej i technik komunikacji internetowej.
  • Znajomość mediów z co najmniej jednego sektora geograficznego w kraju zatrudnienia.
  • Znajomość procedur administracyjnych, budżetowych i zarządzania w danej dziedzinie.

 

  1. Warunki dopuszczalności

a. Kryteria ogólne

  • Obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Uregulowany stosunek do służby wojskowej.
  • Przedstawienie odpowiednich referencji potwierdzających zdatność do wykonywania obowiązków.

b. Kryteria szczegółowe

i. Wymagane kwalifikacje i umiejętności

  • Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym co najmniej trzyletnim studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem

 lub

  • gdy jest to uzasadnione interesem służby, wykształcenie zawodowe na równoważnym poziomie.

Przed zatrudnieniem wybrane kandydujące osoby, których nazwiska znajdują się w bazie danych, zostaną poproszone o dostarczenie dokumentów potwierdzających informacje zawarte w formularzu zgłoszeniowym (dyplomy, zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające).

Dyplomy, niezależnie czy zostały wydane w państwie członkowskim, czy państwie spoza UE, muszą być uznane przez oficjalny organ państwa członkowskiego Unii, jak np. ministerstwo edukacji jednego z państw członkowskich Unii.

Osoby kandydujące posiadające dyplom wydany w państwie niebędącym członkiem UE muszą przedstawić dokument potwierdzający równoważność dyplomów z dyplomami UE. Więcej informacji na temat uznawania kwalifikacji spoza UE można znaleźć w sieciach ENIC-NARIC (https://www.enic-naric.net/).

ii. Znajomość języków

Kandydaci i kandydatki muszą posiadać dogłębną znajomość (co najmniej na poziomie C1) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej (język 1): angielskiego, bułgarskiego, chorwackiego, czeskiego, duńskiego, estońskiego, fińskiego, francuskiego, greckiego, hiszpańskiego, irlandzkiego, litewskiego, łotewskiego, maltańskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, polskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słowackiego, słoweńskiego, szwedzkiego, węgierskiego lub włoskiego,

a także

bardzo dobrą znajomość (co najmniej poziom B2) języka angielskiego (język 2). Język 2 musi być językiem innym niż język 1. Jeżeli językiem 1 jest język angielski, wymagana jest zadowalająca znajomość (poziom B2) jednego z pozostałych 23 języków urzędowych Unii Europejskiej.

Należy zwrócić uwagę, że wymagane powyżej minimalne poziomy mają zastosowanie do każdego obszaru umiejętności językowych (mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie), o którym mowa w formularzu zgłoszeniowym. Umiejętności te odpowiadają umiejętnościom określonym w europejskim systemie opisu kształcenia językowego (https://europa.eu/europass/common-european-framework-reference-language-skills).

Informuje się kandydatów i kandydatki, że język angielski jako język 2 niniejszej procedury mającej na celu utworzenie bazy danych został określony w interesie służby, a w szczególności Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji. Osoby, których nazwiska znajdują się w bazie danych, muszą być w stanie skutecznie komunikować się z siedzibą główną w Brukseli.

Język angielski jest w istocie językiem najczęściej używanym do komunikacji w działach dyrekcji generalnej i między nimi. Jest to również język najczęściej używany w kontaktach z innymi dyrekcjami w Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji, innymi dyrekcjami generalnymi oraz organami politycznymi i administracyjnymi Parlamentu.

Ponadto istniejące aplikacje i ramy komunikacji w mediach społecznościowych – większość systemów zarządzania kontaktami z klientami (CRM) i oprogramowanie służące do korzystania z usług online – stosują do komunikacji wewnętrznej język angielski. Również w tym języku tworzone są główne aplikacje wykorzystywane do wykonywania codziennych zadań specjalisty ds. budowania relacji.

Kontakty z posłami do Parlamentu Europejskiego i dziennikarzami z innych krajów, a także organizacja konferencji prasowych, seminariów i briefingów o wymiarze ponadnarodowym lub ogólnoeuropejskim stanowią część codziennych zadań rzeczników prasowych.

W związku z tym, aby wykonywać swoje obowiązki, zatrudnione osoby muszą być w stanie skutecznie pracować i porozumiewać się w języku angielskim.

Z uwagi na zasadę równego traktowania wszyscy kandydaci i kandydatki, nawet jeśli ich pierwszym językiem urzędowym jest język angielski, muszą wykazać się wystarczającą znajomością drugiego języka, który musi być jednym z pozostałych języków urzędowych Unii Europejskiej.

iii. Wymagane doświadczenie zawodowe

Po uzyskaniu kwalifikacji, o których mowa w sekcji (4.b.i) powyżej, kandydaci i kandydatki muszą posiadać co najmniej roczne doświadczenie zawodowe związane z obowiązkami określonymi w sekcji 3.a lub 3.b powyżej.

 

  1. Baza danych

Jeżeli

  • spełniasz ogólne warunki dopuszczalności
  • i wypełniłeś(-aś) formularz wniosku na platformie APPLY4EP oraz prawidłowo wskazałeś(-aś) kody (zob. poniżej, „Zgłoszenia”) zgodnie z procedurą i w terminie,

twoje nazwisko zostanie umieszczone w bazie danych.

Umieszczenie twojego nazwiska odbędzie się wyłącznie na podstawie informacji podanych w formularzu wniosku i w załączonych dokumentach. Te informacje i dokumenty zostaną zweryfikowane w późniejszym terminie, jeżeli otrzymasz ofertę zatrudnienia.

Po wpisaniu do bazy danych możesz zostać zaproszony(-a) do udziału w teście selekcyjnym. Jeżeli zostaniesz zaproszony(-a) do udziału w teście selekcyjnym, otrzymasz więcej informacji na temat jego charakteru.

 

  1. Zgłoszenia – jak wyrazić zainteresowanie?

Zainteresowane osoby muszą wypełnić formularz zgłoszenia za pośrednictwem platformy internetowej APPLY4EP. Platforma ta jest jedyną drogą wyrażenia zainteresowania.

Po utworzeniu konta musisz załączyć szczegółowy życiorys. Należy korzystać z formatu Europass (https://europa.eu/europass/select-language?destination=/node/1).

Następnie należy wypełnić pozostałą część formularza zgłoszeniowego.

Kandydaci i kandydatki muszą podać w swoim zgłoszeniu konkretne kody w części dotyczącej Doświadczenia zawodowego. W odniesieniu do każdego doświadczenia, w stosownych przypadkach, kandydaci i kandydatki proszeni są o dodanie jednego lub kilku kodów w sekcji Zakres obowiązków w celu podkreślenia niektórych umiejętności przy opisywaniu danego doświadczenia zawodowego. Kandydaci i kandydatki mogą użyć kilku kodów w zależności od sytuacji. Kandydaci i kandydatki mogą umieścić kod(-y) dla każdego doświadczenia na końcu pola tekstowego dotyczącego zakresu obowiązków. Przykład (zrzut ekranu) sposobu dodania kodu do zgłoszenia można znaleźć w przewodniku dla kandydatów. Kody (np. [MJ], takie same we wszystkich językach) mają na celu umożliwienie identyfikacji kandydatów i kandydatek posiadających specjalne umiejętności techniczne. Każdy kod odpowiada konkretnym umiejętnościom.

Kandydaci i kandydatki mogą stosować następujące kody:

Rzecznicy(-czki) prasowi(-e) – Media – Specjalne kody do użycia, w stosownych przypadkach:

  • [MJ] Dziennikarstwo
  • [MN] Media krajowe
  • [MD] Media cyfrowe
  • [MPSO] Organizacja seminarium prasowego
  • [MRM] Zarządzanie kontaktami z klientami
  • [MEU] Sprawy UE

Kierownicy(-czki) ds. komunikacji w mediach społecznościowych – Media społecznościowe – Specjalne kody do użycia, w stosownych przypadkach:

  • [SMCM] Komunikacja w mediach społecznościowych
  • [SMDOLC] Komunikacja cyfrowa / internetowa
  • [SMSMP] Platformy mediów społecznościowych / zarządzanie
  • [SMCRM] Zarządzanie kontaktami z klientami
  • [SMNEU] Sprawy krajowe i unijne

Informacje te muszą być poparte dokumentami potwierdzającymi.

Termin zgłaszania zainteresowania upływa 15 marca 2023 r. Zgłoszenia otrzymane po tym terminie zostaną uznane za niedopuszczalne.

Umieszczenie twojego nazwiska w bazie danych lub zdanie testu selekcyjnego nie stanowi gwarancji otrzymania oferty pracy. W przypadku naboru na dane stanowisko służby rekrutacyjne przeszukają bazę danych i wystosują zaproszenia dla kandydatów i kandydatek, których profil najlepiej odpowiada wymogom tego stanowiska. Jeżeli okaże się, że informacje podane przez kandydatów i kandydatki są nieprawidłowe, zostaną oni wykluczeni z procedury, a ich nazwiska zostaną usunięte z bazy danych.

Parlament Europejski stosuje w swoich procedurach naboru rygorystyczną politykę równych szans, aby zagwarantować równe traktowanie wszystkich kandydatów i kandydatek.

Warunki pracy w instytucjach europejskich są określone w warunkach zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje na temat organizacji pracy można znaleźć pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:01962R0031-20140501&from=PL (Tytuł IV, „Personel kontraktowy”)

Od 1 lipca 2022 r. podstawowe wynagrodzenie miesięczne wynosi od 3 877,47 EUR do 7 189,80 EUR (grupa funkcyjna IV) w zależności od wykształcenia kandydata / kandydatki i konkretnego doświadczenia zawodowego.

Baza danych będzie ważna do 31 grudnia 2025 r. Jej ważność może zostać przedłużona decyzją organu powołującego. Jeżeli jej ważność zostanie przedłużona, osoby na niej widniejące zostaną o tym poinformowane w stosownym czasie.