Mjesto : Bruxelles
Kraj publikacije na vanjskoj internetskoj stranici : 20/05/2025 12:00
Služba : 12-Glavna uprava za inovacije i tehnološku podršku
Referenca : PE/327/S/ Assitant dealing with ICT (AST4)
Vodič za kandidate : Preuzimanje vodič za kandidate

 

OBAVIJEST O ZAPOŠLJAVANJU PE/327/S

 

 PRIVREMENI SLUŽBENIK / PRIVREMENA SLUŽBENICA

 

Asistent za IKT (AST 4)

 

 

Molimo vas da prije slanja prijave pažljivo pročitate Vodič za kandidate priložen ovom natječaju.

 

Vodič je sastavni dio Obavijesti o zapošljavanju te pomaže u razumijevanju pravila u skladu s kojima se provode postupci odabira i načina prijave.

 

 

SADRŽAJ

 

 

A.               OPIS POSLA I UVJETI

  

B.               POSTUPAK

 

 C.               PRIJAVE

 

PRILOG:   VODIČ ZA KANDIDATE U POSTUPCIMA ODABIRA KOJE ORGANIZIRA EUROPSKI PARLAMENT

 

 

A. OPIS POSLA I UVJETI

 

1.         Opće napomene

 Europski parlament odlučio je pokrenuti postupak za popunjavanje triju radnih mjesta privremenih službenika (AST 4) u Glavnoj upravi za informacijske tehnologije i kibernetičku sigurnost (DG ITEC) i u Glavnoj upravi za infrastrukturu i logistiku (DG INLO). Traži se profil asistenta za IKT.

 

Ugovor se sklapa na neodređeno vrijeme. Radno mjesto odgovara platnom razredu AST 4, prvom stupnju, s osnovnom mjesečnom plaćom od 5 279,52 EUR. Plaća podliježe porezu Unije i ostalim odbicima predviđenima u Uvjetima zaposlenja ostalih službenika Europske unije. Na plaću se ne obračunava nacionalni porez. Stupanj unutar platnog razreda uspješnih kandidata može se prilagoditi ovisno o njihovu radnom iskustvu. Osim toga, uz osnovnu se plaću pod određenim uvjetima isplaćuju i dodaci.

 

Europski parlament provodi politiku jednakih mogućnosti i prijave razmatra bez diskriminacije na temelju roda, rase, boje kože, etničkog ili socijalnog podrijetla, genetskih osobina, jezika, vjere ili uvjerenja, političkoga ili bilo kakvoga drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invalidnosti, dobi, seksualne orijentacije, bračnog stanja ili obiteljske situacije.

 

 2.         Opis posla

 Glavna uprava za informacijske tehnologije i kibernetičku sigurnost (DG ITEC) pruža sveobuhvatne IT i komunikacijske usluge i time podupire rad Europskog parlamenta. Razvija i održava višejezično interno radno okruženje te osigurava siguran pristup ključnim dokumentima. DG ITEC upravlja informatičkim sustavima Parlamenta, usklađuje svoju inovacijsku strategiju s institucijskim potrebama i nadzire sigurnu i održivu informatičku infrastrukturu. Također se bavi izradom i distribucijom parlamentarnih dokumenata te surađuje s Uredom za publikacije u području službenih publikacija.

Glavna uprava za infrastrukturu i logistiku (DG INLO) odgovorna je za tehnički i administrativni nadzor nad svim zgradama kojima se koristi Parlament u Bruxellesu, Luxembourgu, Strasbourgu i uredima za vezu u državama članicama. Upravlja tehničkom opremom i uslugama odjela povezanima s upravljanjem tim zgradama, uključujući kupnju, prijevoz, selidbe, usluge slanja poruka, pripremu i dostavu hrane, trgovine itd. DG INLO koordinira i praktična rješenja za sastanke.

 

Radno mjesto je u Bruxellesu, a odabrani kandidat će se pridružiti dinamičnim timovima koji pružaju IT usluge krajnjim korisnicima i osiguravaju neometano funkcioniranje hardverskih, softverskih i mrežnih sustava utvrđivanjem i rješavanjem problema, pružanjem tehničke podrške i implementiranjem nadogradnji sustava. Služit će kao kontaktna točka i koordinator unutar svojeg odjela/uprave/opće uprave za različite IT procese. Pod nadzorom svojeg nadređenog i u skladu s programima i prioritetima koje su utvrdila upravljačka tijela Parlamenta i relevantno rukovodstvo, asistent za IKT obavlja jednu ili više sljedećih aktivnosti:

·       pružanje IT podrške prve i druge razine, upravljanje zahtjevima za usluge, utvrđivanje i rješavanje hardverskih, softverskih i mrežnih problema te osiguravanje pravodobnih rješenja,

·       upravljanje korisničkim računima, dozvolama za pristup i postupcima uključivanja/isključivanja pristupa u različitim sustavima,

·       pružanje osposobljavanja o pitanjima povezanima s IT-om, najboljim sigurnosnim praksama i pružanje smjernica za korisnike o pitanjima povezanima s IT-om,

·       instaliranje, konfiguriranje, održavanje hardverske opreme i upravljanje njome (poslužitelji, stolna računala, prijenosna računala, mrežna oprema) i osiguravanje pravilnog upravljanja inventarom,

·       pomaganje u održavanju poslužiteljske i mrežne infrastrukture, praćenje performansi sustava, primjenjivanje zakrpa, utvrđivanje i rješavanje problema i implementiranje potrebnih nadogradnji,

·       pomaganje u osmišljavanju, razvoju i održavanju odjelnih aplikacija i alata za automatizaciju uredskih procesa,

·       kontinuirano izvješćivanje o uspješnosti tima, trendovima incidenata i učinkovitosti usluga te predlaganje poboljšanja procesa i praćenje učinka novih alata i postupaka,

·       jasno komuniciranje o tehničkim konceptima s korisnicima koji nisu tehnički korisnici i primjena vještina rješavanja problema kako bi se poboljšalo pružanje usluga,

·       nadziranje koordinacije tima i osiguravanje dosljednosti u procesima i postupcima unutarnjih i vanjskih timova na više lokacija, uz praćenje rada tima i pružanje usluga kako bi se održali utvrđeni standardi kvalitete,

·       pružanje smjernica, potpore i praćenje uspješnosti za članove tima, djelujući kao kontaktna točka za eskalacije i osiguravajući učinkovitost timskih aktivnosti i rezultata.

 

Za obavljanje tih zadaća bit će potrebne izvrsne organizacijske i koordinacijske vještine, otpornost, snažan osjećaj odgovornosti, takt, dobre međuljudske vještine i snažan timski duh.

 

Rad će podrazumijevati službena putovanja među mjestima rada Parlamenta.

  

3.         Uvjeti

 Kandidati na dan određen kao rok za podnošenje prijava moraju ispunjavati sljedeće uvjete:

 

(a)     Opći uvjeti

 U skladu s člankom 12. stavkom 2. Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europske unije, kandidati moraju:

 

–          biti državljani jedne od država članica Europske unije,

–          uživati sva građanska prava,

–          ispunjavati sve zakonske obveze povezane sa služenjem vojnog roka,

–         dostaviti odgovarajuće potvrde kojima dokazuju prikladnost za obavljanje dužnosti.

 

(b)     Posebni uvjeti

 

i.       Potrebne kvalifikacije

 Kandidati moraju imati:

 

-        diplomu visokoškolskog obrazovanja

 

ili

 

-        stupanj obrazovanja koji odgovara završenom srednjoškolskom obrazovanju potvrđenom svjedodžbom koja omogućuje pristup visokoškolskom obrazovanju i odgovarajuće profesionalno iskustvo od najmanje tri godine.

 

Bez obzira na to jesu li izdane u državi članici ili zemlji koja nije članica EU-a, diplome moraju biti priznate od strane službenog tijela jedne od država članica EU-a, primjerice ministarstva obrazovanja.

Kandidati čije su diplome izdane u zemlji koja nije članica EU-a prijavi moraju priložiti dokaz o jednakovrijednosti svoje diplome. Dodatne informacije o priznavanju kvalifikacija iz zemlje koja nije članica EU-a kandidati mogu pronaći preko mreže ENIC-NARIC na sljedećoj poveznici: https://www.enic-naric.net.

Odbor za odabir uzet će u obzir razlike među obrazovnim sustavima država članica. Primjeri minimalnih kvalifikacija mogu se pronaći u tablici navedenoj u Vodiču za kandidate.

Kandidati koji ne prilože dokaz o jednakovrijednosti svoje diplome i kandidati čije diplome nisu priznate od strane službenog tijela jedne od država članice EU-a neće moći sudjelovati u postupku odabira.

 

ii.         Potrebno radno iskustvo

 Kandidati moraju imati najmanje šest godina radnog iskustva povezanog s prirodom zadaća stečenog nakon stjecanja kvalifikacija koje se zahtijevaju točkom i., od kojih dvije godine u instituciji ili tijelu Europske unije i/ili nacionalnim upravnim tijelima.

 

iii.     Poznavanje jezika

 Kandidati moraju izvrsno poznavati (razina C1) jedan od službenih jezika Europske unije (jezik 1): bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, hrvatski, irski, latvijski, litavski, malteški, mađarski, nizozemski, njemački, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, španjolski, švedski ili talijanski

 

te

 

u zadovoljavajućoj mjeri (razina B2) poznavati engleski ili francuski jezik (jezik 2).

Jezik 2 mora biti različit od jezika 1.

 

Kandidati se obavještavaju da je izbor jezika 2 za ovaj postupak (engleski ili francuski) određen u skladu s interesom službe. Zadaće asistenta za IKT zahtijevaju određene vještine, uključujući u pogledu praćenja, pružanja podrške različitim korisnicima te pružanja IT podrške prve i druge razine. Novozaposleni članovi osoblja moraju biti u stanju razumjeti zadaće koje treba izvršiti, rješavati probleme i djelotvorno komunicirati s korisnicima te rukovodstvom i kolegama.

 

Europski parlament zapošljava raznoliko osoblje koje pretežito radi u njegovim zgradama u Bruxellesu, Luxembourgu i Strasbourgu. U tom višejezičnom okruženju operativna učinkovitost u velikoj se mjeri temelji na uporabi francuskog i engleskog jezika. Ta su dva jezika ključna za skladnu i učinkovitu komunikaciju te neometano odvijanje svakodnevnih aktivnosti.

 

Poznavanje jednog od tih dvaju jezika ključno je kako bi član osoblja mogao uspješno ispunjavati svoje zadaće i zadovoljiti potrebe službe u vezi sa zadaćama koje su mu povjerene. Te će zadaće obuhvaćati redovitu interakciju s kolegama, rukovodstvom i vanjskim sugovornicima, koji se uglavnom koriste ovim jezicima u svakodnevnom radu. Osim toga, osposobljavanje, sastanci tima i postupci integracije novih zaposlenika uglavnom se provode na engleskom i francuskom jeziku, što potvrđuje važnost poznavanja barem jednog od tih dvaju jezika.

 

U DG INLO-u i DG ITEC-u francuski se jezik najčešće koristi za internu komunikaciju, dok engleski jezik prevladava u odnosima s drugim glavnim upravama, političkim tijelima i administrativnim lokalnim tijelima. Zadovoljavajuće poznavanje engleskog jezika je ključno jer je većina tehničke dokumentacije, softverskih priručnika i resursa za IT podršku dostupna prvenstveno na engleskom jeziku. Osim toga, zadovoljavajuće poznavanje francuskog jezika ključno je za razumijevanje primjenjivog zakonodavstva Belgije, Francuske i Luksemburga te za interakciju s pružateljima usluga, upravnim tijelima i lokalnim vlastima.  

 

Stoga su zahtjevi u pogledu poznavanja jeziku u ovom postupku odabira u skladu s dugogodišnjom praksom. Zaključno, ograničavanje jezika 2 na engleski ili francuski u ovom postupku odabira opravdano je operativnim potrebama službe, zahtjevima radnog mjesta asistenta za IKT i internim praksama glavnih uprava kako bi se osigurala optimalna učinkovitost i kohezija u Europskom parlamentu.

 

  

B. POSTUPAK

 

Postupak odabira temelji se na kvalifikacijama i testiranjima.

 

1.       Uključivanje u postupak odabira i ocjenjivanje kvalifikacija (1. faza)

 (a)     Tijelo za imenovanje sastavit će popis kandidata koji su podnijeli prijave u propisanom formatu do isteka roka i koji zadovoljavaju opće uvjete navedene u odjeljku A. točki 3.(a). Taj će popis biti proslijeđen odboru za odabir zajedno s prijavnicama.

 

(b)     Odbor za odabir provjerit će ispunjavaju li podaci navedeni u prijavnicama posebne uvjete navedene u odjeljku A. točki 3.(b) (Uključivanje u postupak odabira).

 

(c)     Odbor za odabir na temelju unaprijed utvrđene tablice za ocjenjivanje ocjenjuje samo kvalifikacije odabranih kandidata i sastavlja popis 15 najboljih kandidata koji će biti pozvani na testiranja. Odbor za odabir pozvat će na testiranja sve kandidate s posljednjeg mjesta tog popisa koji su ostvarili jednak broj bodova (ocjena kvalifikacija).

 

Odbor za odabir svoje će odluke temeljiti isključivo na podacima iz prijavnice koji su potkrijepljeni popratnim dokumentima (za više informacija vidjeti Vodič za kandidate u selekcijskim postupcima koje organizira Europski parlament, točka 2.3.).

Pri ocjenjivanju kvalifikacija kandidata, odbor za odabir posebno vodi računa o sljedećim aspektima (koje je nužno potkrijepiti popratnim dokumentima priloženima prijavnici):

 

1.     dokazano iskustvo u pružanju IT podrške prve i druge razine, upravljanju zahtjevima za usluge, utvrđivanju i rješavanju hardverskih, softverskih i mrežnih problema,

2.     dokazana sposobnost upravljanja korisničkim računima, dozvolama pristupa te provođenja postupaka uključivanja i isključivanja pristupa u više sustava,

3.     iskustvo u pružanju osposobljavanja i podrške o IT pitanjima, najboljim sigurnosnim praksama te korisničkoj podršci,

4.     praktično iskustvo u instaliranju, konfiguriranju i održavanju hardverske opreme (poslužitelji, stolna računala, prijenosna računala, mrežna oprema) uz odgovarajuće upravljanje inventarom,

5.     dokazano iskustvo u održavanju poslužiteljske i mrežne infrastrukture, praćenju performansi sustava, utvrđivanju i rješavanju problema i implementiranju potrebnih nadogradnji i zakrpa,

6.     iskustvo u pružanju podrške za osmišljavanje, razvoj i održavanje odjelnih aplikacija ili alata za automatizaciju uredskih procesa,

7.     sposobnost kontinuiranog izvješćivanja o uspješnosti tima, trendovima incidenata i učinkovitosti usluga uz predlaganje i praćenje poboljšanja procesa,

8.     dobre komunikacijske vještine koje kandidatu omogućuju da jasno objasni tehničke koncepte korisnicima koji nisu tehnički korisnici i sposobnost rješavanja problema kako bi se poboljšalo pružanje usluga,

9.     dokazano iskustvo u upravljanju multifunkcionalnim timovima, održavanju dosljednosti procesa i osiguravanju kvalitete usluge,

10.  iskustvo u mentoriranju timova, upravljanju eskalacijama i praćenju performansi kako bi se potaknula poboljšanja,

11.  radno iskustvo u multikulturnom ili međunarodnom radnom okruženju.

 

Bodovanje: od 0 do 40 bodova 

 

2.       Testiranja (2. faza)

Pismeno testiranje

 

a             Sastavljanje teksta na jeziku 2 (engleski ili francuski) s ciljem provjere sposobnosti kandidata da obavljaju dužnosti opisane u odjeljku A.2., kao i provjere sposobnosti pismenog izražavanja.

 

Maksimalno trajanje testa: 90 minuta

Bodovanje: od 0 do 20 bodova (najmanji broj bodova za prolaz: 10)

             

 Usmeno testiranje

 b            Razgovor s odborom za odabir na jeziku 2 (engleski ili francuski) na temelju kojeg se, uz vođenje računa o svim informacijama iz prijavnice, ocjenjuje sposobnost kandidata za obavljanje dužnosti opisanih u odjeljku A.2. i njihovo znanje o Europskom parlamentu.

Odbor za odabir može provjeriti poznavanje drugih jezika u skladu s informacijama navedenima u prijavnici.

 

Maksimalno trajanje: 45 minuta.

Bodovanje: od 0 do 40 bodova (najmanji broj bodova za prolaz: 20).

 

Testiranje se može održati na daljinu ili u fizičkoj prisutnosti.

 

Upute u vezi s pismenim i usmenim testiranjima kandidatima će biti poslane na vrijeme. Upute se moraju točno slijediti. U slučaju nepoštovanja uputa ili ponašanja koje nije u skladu s njima, kandidati će odmah biti diskvalificirani.

 

3.         Popis prikladnih kandidata

Na popis prikladnih kandidata uvrstit će se, prema postignutom uspjehu, devetero kandidata koji ukupno ostvare najveći broj bodova (na temelju ocjenjivanja kvalifikacija i testova) i koji na svakom testu ostvare najmanji broj bodova potreban za prolaz.

 

Kandidati će o rezultatima biti obaviješteni pojedinačno pisanim putem.

 

Popis prikladnih kandidata bit će objavljen na intranetu Europskog parlamenta.

 

Popis prikladnih kandidata prestaje važiti 31. prosinca 2028. Tijelo za imenovanja može produžiti valjanost tog popisa, o čemu će kandidati čija se imena nalaze na popisu biti pravodobno obaviješteni.

 

C. PRIJAVE

 

Za prijavu je potrebno imati korisnički račun na platformi Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/hr_HR

 

Kandidati su obvezni pažljivo pročitati priloženi Vodič za kandidate u postupcima odabira koje organizira Europski parlament prije ispunjavanja prijavnice.

 

Rok za podnošenje prijava

 

Rok za podnošenje prijava je

 

 

20. svibnja 2025. u 12:00 sati (podne) po lokalnom vremenu u Bruxellesu.