OZNÁMENÍ O PŘIJÍMÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ PE/327/S
DOČASNÝ ZAMĚSTNANEC
Asistent/ka se zaměřením na IKT (AST 4)
Před podáním přihlášky si pozorně přečtěte pokyny pro uchazeče, které jsou připojeny k tomuto oznámení o přijímání zaměstnanců.
Tyto pokyny jsou nedílnou součástí oznámení o přijímání zaměstnanců a umožní vám pochopit pravidla, jimiž se řídí výběrová řízení, a jak postupovat při podávání přihlášky.
OBSAH
A. PRACOVNÍ NÁPLŇ A PODMÍNKY ÚČASTI
B. PRŮBĚH ŘÍZENÍ
C. PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK
PŘÍLOHA: POKYNY PRO UCHAZEČE K VÝBĚROVÝM ŘÍZENÍM POŘÁDANÝM EVROPSKÝM PARLAMENTEM
A. PRACOVNÍ NÁPLŇ A PODMÍNKY ÚČASTI
1. Obecné informace
Evropský parlament se rozhodl zahájit výběrové řízení na obsazení tří míst dočasných zaměstnanců (AST 4) v rámci generálního ředitelství pro informační technologie a kybernetickou bezpečnost (GŘ ITEC) a v rámci generálního ředitelství pro infrastrukturu a logistiku (GŘ INLO). Hledaným profilem je asistent/ka se zaměřením na IKT.
Smlouva bude uzavřena na dobu neurčitou. Úspěšný uchazeč bude přijat v platové třídě AST 4, prvním platovém stupni, se základním platem 5 279,52 EUR měsíčně. Ze základního platu se odvádí daň Unie a další odvody podle podmínek pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie. Plat nepodléhá zdanění v členských státech. Platový stupeň, do něhož bude úspěšný uchazeč zařazen, může být upraven v závislosti na jeho odborné praxi. Kromě toho lze vedle základního platu za určitých podmínek pobírat i některé příspěvky.
Evropský parlament uplatňuje politiku rovných příležitostí a přijímá přihlášky bez jakékoli diskriminace na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, etnického nebo sociálního původu, genetických znaků, jazyka, náboženského vyznání nebo přesvědčení, politických či jiných názorů, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, původu, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace, rodinného stavu nebo rodinné situace.
2. Pracovní náplň
Generální ředitelství pro informační technologie a kybernetickou bezpečnost (GŘ ITEC) poskytuje informační a komunikační služby na podporu činnosti Evropského parlamentu. Rozvíjí a udržuje vícejazyčné interní pracovní prostředí a zajišťuje bezpečný přístup k zásadním dokumentům. GŘ ITEC spravuje informační systémy Parlamentu, uvádí svou inovační strategii do souladu s institucionálními potřebami a dohlíží na bezpečnou a udržitelnou IT infrastrukturu. Zabývá se rovněž výrobou a distribucí parlamentních dokumentů a, pokud jde o úřední tisky, spolupracuje s Úřadem pro publikace.
Generální ředitelství pro infrastrukturu a logistiku (GŘ INLO) odpovídá za technický a administrativní dohled nad všemi budovami, které Parlament používá v Bruselu, Lucemburku a ve Štrasburku, a nad kontaktními kancelářemi v členských státech. Řídí oddělení, která zajišťují vybavení a služby související s provozem těchto budov, včetně nákupu, dopravy, stěhování, poštovních služeb, stravování, obchodů a dalších. GŘ INLO rovněž koordinuje praktické zabezpečení schůzí.
Přijatí uchazeči budou pracovat v Bruselu, stanou se součástí dynamických týmů poskytujících služby IT koncovým uživatelům a budou zajišťovat hladký provoz hardwaru, softwaru a síťových systémů tím, že budou řešit vzniklé problémy, poskytovat technickou podporu a provádět systémové aktualizace. Budou v rámci svého oddělení/ředitelství/generálního ředitelství sloužit jako kontaktní osoby a koordinátoři pro různé IT procesy. Pod dohledem svých nadřízených a v souladu s programy a prioritami stanovenými řídicími orgány Parlamentu a příslušnými vedoucími pracovníky budou asistenti se zaměřením na IKT vykonávat jednu nebo více z těchto činností:
· Poskytovat IT podporu v první a druhé linii, vyřizovat žádosti o poskytnutí služby, odstraňovat závady hardwaru a softwaru a síťové problémy a zajišťovat, aby žádosti byly vyřizovány včas.
· Spravovat uživatelské účty, přístupová oprávnění a procesy poskytování a ukončování přístupu do různých systémů.
· Poskytovat školení v oblasti IT, osvědčené bezpečnostní postupy a uživatelskou podporu týkající se IT.
· Instalovat, konfigurovat, udržovat a spravovat hardwarová zařízení, (servery, stolní počítače, notebooky, síťové vybavení) a zajišťovat řádnou správu majetku.
· Pomáhat s údržbou serverové a síťové infrastruktury, monitorovat výkonnost systému, uplatňovat záplaty, řešit problémy a provádět nezbytné aktualizace.
· Asistovat při navrhování, vývoji a údržbě aplikací oddělení a nástrojů pro kancelářskou automatizaci.
· Průběžně podávat zprávy o činnosti týmu, vývoji incidentů a účinnosti služeb, podávat návrhy na zlepšování procesů a sledovat dopad nových nástrojů a postupů.
· Srozumitelně komunikovat o technických konceptech s netechnickými uživateli a využívat schopnosti řešit problémy ke zlepšování poskytovaných služeb.
· Dohlížet na koordinaci týmů a zajišťovat jednotnost procesů a postupů mezi interními a externími týmy na různých místech a současně monitorovat výkonnost týmů a způsob, jakým poskytují služby, s cílem dodržet stanovené normy kvality.
· Vydávat pokyny, poskytovat podporu a monitorovat výkonnost členů týmu, sloužit jako bod eskalace a zajišťovat efektivitu činnosti a výsledků týmu.
Plnění těchto úkolů bude vyžadovat vynikající organizační a koordinační dovednosti, odolnost, silný smysl pro odpovědnost, takt, dobré mezilidské dovednosti a silný týmový duch.
Součástí práce jsou služební cesty na různá pracovní místa Evropského parlamentu.
3. Podmínky účasti
V poslední den lhůty pro podání přihlášek musíte splňovat následující podmínky:
a) Obecné podmínky
V souladu s čl. 12 odst. 2 pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie musíte:
– mít státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie,
– požívat veškerých občanských práv,
– mít splněny všechny povinnosti uložené právními předpisy o vojenské službě,
– předložit záruky bezúhonnosti vyžadované pro výkon výše uvedených pracovních činností.
b) Zvláštní podmínky
i) Kvalifikační předpoklady
Vyžaduje se:
postsekundární vzdělání doložené diplomem
nebo
středoškolské vzdělání doložené diplomem, který opravňuje k přijetí k postsekundárnímu vzdělávání, a odpovídající nejméně tříletá odborná praxe.
Diplomy, ať už vydané v členském státě, nebo v zemi mimo EU, musí být uznány oficiálním orgánem členského státu EU, jako je ministerstvo školství.
Uchazeči, kteří jsou držiteli diplomů vydaných v zemi mimo EU, musejí při podávání přihlášky ke svým diplomům přiložit doklad o jejich rovnocennosti v EU. Další informace o uznávání kvalifikací ze zemí mimo EU naleznete na webových stránkách sítě ENIC-NARIC: https://www.enic-naric.net.
Výběrová komise zohlední rozdíly mezi vzdělávacími systémy. Příklady minimálních požadovaných diplomů jsou uvedeny v tabulce v pokynech pro uchazeče.
Uchazeči, kteří ke svým diplomům nepřiloží doklad EU o rovnocennosti, nebo uchazeči, kteří jsou držiteli diplomů, jež nejsou uznány oficiálním orgánem některého z členských států EU, nebudou do výběrového řízení přijati.
ii) Požadovaná odborná praxe
Po získání kvalifikace požadované podle bodu i) musíte mít alespoň šest let odborné praxe související s náplní práce, z toho dva roky praxe v orgánu nebo instituci Evropské unie nebo ve vnitrostátní správě.
iii) Jazykové znalosti
Uchazeči musí mít důkladnou znalost (úroveň C1) jednoho úředního jazyka Evropské unie (jazyk 1), jimiž jsou: angličtina, bulharština, čeština, dánština, estonština, finština, francouzština, chorvatština, irština, italština, litevština, lotyština, maďarština, maltština, němčina, nizozemština, polština, portugalština, rumunština, řečtina, slovenština, slovinština, španělština a švédština,
a
uspokojivou znalost (úroveň B2) angličtiny nebo francouzštiny (jazyk 2).
Jazyk 2 musí být odlišný od jazyka 1.
Upozorňujeme uchazeče, že požadavek na jazyk 2 pro toto výběrové řízení, totiž angličtina nebo francouzština, byl stanoven ve služebním zájmu. Pozice asistenta se zaměřením na IKT vyžaduje konkrétní dovednosti související mimo jiné s monitorováním, poskytováním asistence různým uživatelům a IT podpory v první a druhé linii. Vybraní uchazeči musí být schopni porozumět zadaným úkolům, řešit problémy a efektivně komunikovat jak s uživateli, tak i s vedením a kolegy.
Personál Evropského parlamentu je velmi rozmanitý a pracuje zejména v jeho sídle v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku. V tomto mnohojazyčném prostředí se efektivita práce odvíjí zejména od používání francouzštiny a angličtiny. Tyto dva jazyky mají zásadní význam pro plynulou a účinnou komunikaci a hladký průběh každodenních činností.
Znalost jednoho z těchto dvou jazyků je nezbytná k tomu, aby vybraný uchazeč mohl v rámci činností, kterými bude pověřen, efektivně plnit své úkoly a potřeby útvaru. Z náplně jeho práce vyplývá pravidelná interakce s kolegy, členy vedení a s externími partnery, kteří při své každodenní práci používají především tyto jazyky. V angličtině nebo francouzštině probíhají navíc i školení, schůze jednotlivých týmů a procesy začleňování nových zaměstnanců, což dále podtrhuje význam znalosti přinejmenším jednoho z těchto jazyků.
V rámci generálního ředitelství pro infrastrukturu a logistiku (GŘ INLO) a generálního ředitelství pro inovace a technickou podporu (GŘ ITEC) se pro interní komunikaci nejčastěji používá francouzština, zatímco při kontaktech s jinými generálními ředitelstvími, politickými orgány a správními útvary Parlamentu převažuje angličtina. Uspokojivá znalost angličtiny je nezbytná, neboť většina technické dokumentace, softwarových příruček a podpůrných zdrojů v oblasti IT je dostupná v prvé řadě v angličtině. Uspokojivá znalost francouzštiny je mimoto klíčová pro porozumění legislativě platné v Belgii, Francii a Lucembursku a pro jednání s poskytovateli služeb, administrativními orgány a orgány místní samosprávy.
Jazykové požadavky v rámci tohoto výběrového řízení jsou tedy v souladu s dlouhodobou praxí. Omezení jazyka 2 v tomto výběrovém řízení na angličtinu nebo francouzštinu je dáno provozními služebními potřebami, nároky kladenými na pozici asistenta se zaměřením na IKT a interní praxí v rámci generálních ředitelství. Jeho uplatnění zaručuje účinnost a optimální součinnost v rámci Evropského parlamentu.
|
B. PRŮBĚH ŘÍZENÍ
Výběrové řízení je založeno na kvalifikačních předpokladech a zkouškách.
1. Přijetí k účasti na výběrovém řízení a posouzení kvalifikace (1. fáze)
a) Orgán oprávněný ke jmenování sestaví seznam uchazečů, kteří ve stanovené lhůtě předložili přihlášku v požadované podobě a splňují obecné podmínky stanovené v části A bodě 3 písm. a). Tento seznam předá výběrové komisi společně s přihláškami.
b) Výběrová komise ověří, zda přihláška uchazeče splňuje zvláštní podmínky stanovené v části A bodě 3 písm. b) (přijetí k účasti).
c) Výběrová komise na základě předem sestavené hodnotící tabulky posoudí kvalifikaci všech způsobilých uchazečů a vypracuje seznam 15 nejlepších uchazečů, kteří budou pozváni ke zkouškám. Výběrová komise pozve k písemné zkoušce všechny uchazeče na posledním místě, kteří získali stejný počet bodů (posouzení kvalifikace).
Výběrová komise rozhoduje výlučně na základě informací obsažených v přihlášce, které musí být doloženy odpovídajícími doklady předloženými zároveň s přihláškou (podrobnější informace viz Pokyny pro uchazeče k výběrovým řízením pořádaným Evropským parlamentem, bod 2.3).
Při posuzování kvalifikace uchazečů zohlední výběrová komise především tyto aspekty (doložené odpovídajícími doklady přiloženými k přihlášce):
1. prokazatelné zkušenosti s poskytováním IT podpory v první a druhé linii, vyřizováním žádostí o poskytnutí služby, odstraňováním závad hardwaru a softwaru a síťových problémů;
2. prokázané schopnosti spravovat uživatelské účty, přístupová oprávnění a zpracovávat procesy poskytování a ukončování přístupu do různých systémů;
3. zkušenosti s poskytováním školení a poradenství v oblasti IT, osvědčených bezpečnostních postupů a uživatelské podpory;
4. praktické zkušenosti s instalací, konfigurací a údržbou hardwarových zařízení (serverů, stolních počítačů, notebooků, síťového vybavení) a řádnou správou majetku;
5. prokazatelné zkušenosti s údržbou serverové a síťové infrastruktury, monitorováním výkonnosti systému, řešením vzniklých problémů a prováděním nezbytných aktualizací a záplat;
6. zkušenosti s asistencí při navrhování, vývoji a údržbě aplikací oddělení nebo nástrojů pro kancelářskou automatizaci;
7. schopnost průběžně podávat zprávy o činnosti týmu, vývoji incidentů a účinnosti služeb a zároveň navrhovat a sledovat zlepšování procesů;
8. dobré komunikační schopnosti, aby byl uchazeč schopen srozumitelně vysvětlit technické koncepty netechnickým uživatelům, a schopnost řešit problémy za účelem zlepšení poskytovaných služeb;
9. prokazatelné zkušenosti s vedením multifunkčních týmů, udržováním konzistence procesů a zajišťováním kvality služeb;
10. zkušenosti s odborným vedením týmů, eskalačním řízením a monitorováním výkonnosti za účelem zlepšování výsledků;
11. odbornou praxi v multikulturním nebo mezinárodním pracovním prostředí.
Hodnocení: 0 až 40 bodů
2. Zkoušky (2. fáze)
Písemná zkouška
a Písemná práce v jazyce 2 (angličtině nebo francouzštině), jejímž účelem je posoudit schopnost uchazečů plnit povinnosti popsané v části A bodě 2 a také jejich schopnost písemně se vyjadřovat.
Délka zkoušky: 90 minut
Hodnocení: 0 až 20 bodů (požadované minimum: 10 bodů)
Ústní zkouška
b Pohovor s výběrovou komisí v jazyce 2 (angličtině nebo francouzštině), který umožní posoudit schopnost uchazečů vykonávat úkoly popsané v části A bodě 2 a jejich znalosti o Evropském parlamentu, přičemž zohlední také informace uvedené v přihlášce.
Výběrová komise může rozhodnout, že posoudí znalosti jiných jazyků uvedených v přihlášce.
Maximální délka zkoušky: 45 minut.
Hodnocení: 0 až 40 bodů (požadované minimum: 20 bodů).
Tyto zkoušky se mohou konat distančně nebo prezenčně.
Pokyny k písemným a ústním zkouškám vám budou včas sděleny. Pokyny je třeba důsledně dodržovat. Nedodržení pokynů nebo postup v rozporu s pokyny povede k okamžitému vyřazení uchazeče.
3. Zařazení na seznam vhodných uchazečů
Na seznam vhodných uchazečů bude v pořadí podle dosažených výsledků zařazeno devět uchazečů, kteří v celém výběrovém řízení (posouzení kvalifikace a hodnocení zkoušek) získali nejvyšší počet bodů a v každé zkoušce dosáhli alespoň minimálního požadovaného počtu bodů.
O svých výsledcích budou jednotliví uchazeči informováni písemně.
Seznam vhodných uchazečů bude zveřejněn na intranetových stránkách Evropského parlamentu.
Platnost tohoto seznamu skončí dne 31. prosince 2028. Rozhodnutím orgánu oprávněného ke jmenování může být platnost seznamu prodloužena. V tom případě budou úspěšní uchazeči zapsaní na seznamu včas informováni.
C. PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK
K podání přihlášky musíte mít účet na platformě Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/cs_CS.
Před vyplněním přihlášky si pozorně přečtěte Pokyny pro uchazeče k výběrovým řízením pořádaným Evropským parlamentem.
Lhůta pro podání přihlášek
Lhůta pro podání přihlášek je stanovena na
20. května 2025 ve 12:00 hodin (bruselského času).