Kraj publikacije na vanjskoj internetskoj stranici : 02/07/2024 12:00
Služba : 03-Glavna uprava za unutarnju politiku Unije
Ref. : PE/306/2024/S/IPOL - ADMINISTRATOR BUDGETARY CONTROL (AD 9)
Vodič za kandidate : Guide for candidates

OBAVIJEST O ZAPOŠLJAVANJU PE/306/2024/S/IPOL

PRIVREMENI SLUŽBENIK / PRIVREMENA SLUŽBENICA 

Administrator/administratorica u području proračunskog nadzora (AD9)

 

Kandidati se mole da prije slanja prijave pažljivo pročitaju Vodič za kandidate u otvorenim natječajima / postupcima odabira koje organizira Europski parlament, a koji je priložen ovoj Obavijesti o zapošljavanju. 

Vodič je sastavni dio Obavijesti o zapošljavanju te pomaže u razumijevanju pravila u skladu s kojima se provode postupci odabira i načina prijave.

 

 

SADRŽAJ

 

A.               OPIS POSLA I UVJETI

B.               POSTUPAK

C.               PRIJAVE

 

PRILOG:   VODIČ ZA KANDIDATE U NATJEČAJIMA / POSTUPCIMA ODABIRA KOJE ORGANIZIRA EUROPSKI PARLAMENT

 

A. OPIS POSLA I UVJETI

 

 1.     Opće napomene

Europski parlament odlučio je pokrenuti postupak za popunjavanje radnog mjesta privremenog službenika / privremene službenice (platni razred AD 9) u Glavnoj upravi za unutarnju politiku (DG IPOL).

Traži se profil administratora/administratorice u području proračunskog nadzora. Mjesto rada bit će Bruxelles.

Ugovor se sklapa na neodređeno vrijeme. Radno mjesto odgovara prvom stupnju platnog razreda AD 9, s osnovnom mjesečnom plaćom od 9025,62 EUR. Plaća podliježe porezu Unije i ostalim odbicima predviđenima u Uvjetima zaposlenja ostalih službenika Europske unije. Na plaću se ne obračunava nacionalni porez. Stupanj unutar platnog razreda odabranog kandidata može se prilagoditi ovisno o njihovu radnom iskustvu. Osim toga, uz osnovnu plaću pod određenim se uvjetima isplaćuju i dodaci.

Europski parlament provodi politiku jednakih mogućnosti te prijave razmatra bez diskriminacije na temelju roda, rase, boje kože, etničkog ili socijalnog podrijetla, genetskih osobina, jezika, vjere ili uvjerenja, političkoga ili bilo kakvoga drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invalidnosti, dobi, seksualne orijentacije, bračnog stanja ili obiteljske situacije.

 

2.     Opis posla

Glavna uprava za unutarnju politiku odgovorna je za organizaciju rada parlamentarnih odbora u području unutarnje politike te za doprinos izvršavanju i razvoju zakonodavnih i nadzornih ovlasti Europskog parlamenta.

Kao dio Uprave za proračunska pitanja, tajništvo Odbora za proračunski nadzor odgovorno je za:

       pomaganje članovima Odbora za proračunski nadzor u izvršavanju njihovih dužnosti, posebno predsjedniku i izvjestiteljima;

       osiguravanje neometanog odvijanja aktivnosti povezanih s proračunskim nadzorom, posebno postupka davanja razrješnice, kao i zakonodavnih i nezakonodavnih aktivnosti Odbora za proračunski nadzor praćenjem svih aktivnosti Odbora, redovitom suradnjom sa zastupnicima u Europskom parlamentu, savjetnicima klubova zastupnika, kolegama u Glavnom tajništvu Parlamenta i drugim institucijama ili agencijama EU-a;

       pomaganje zastupnicima u Europskom parlamentu u obavljanju njihovih dužnosti tijekom cijelog ciklusa davanja razrješnice (priprema praćenja najnovijeg postupka davanja razrješnice, sastavljanje izvješća, priprema kompromisnih amandmana, priprema lista za glasovanje) i zakonodavnog ciklusa (predzakonodavna savjetovanja, donošenje novih zakonodavnih tekstova, izmjena postojećih tekstova i nadzor nad njihovom provedbom);

       pružanje potpore zastupnicima u njihovim odnosima s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF-om), Uredom europskog javnog tužitelja, Revizorskim sudom i drugim institucijama, agencijama i tijelima Europske unije u aktivnostima povezanima s proračunskim nadzorom, kao i s nacionalnim parlamentima i tijelima, posebno za pripremu službenih putovanja i događanja povezanih s Odborom za proračunski nadzor; 

       pružanje specijaliziranog znanja zastupnicima u Europskom parlamentu u obliku informativnih bilješki, dubinske analize i savjeta o zakonodavnim i nezakonodavnim predmetima o proračunskom nadzoru.

Za obavljanje tih zadaća potrebno je temeljito poznavanje proračuna EU-a i njegova izvršenja u državama članicama EU-a.

Potrebno je i dokazano radno iskustvo u nacionalnoj ili međunarodnoj upravi u području proračuna ili financija EU-a, u izvršavanju nacionalnog proračuna i podijeljenom upravljanju sredstvima EU-a. Prednošću se smatra stručno i istraživačko iskustvo povezano s višegodišnjim financijskim okvirom (VFO-om), godišnjim proračunom EU-a i postupkom davanja razrješnice.

Od ključne su važnosti temeljito poznavanje ekonomije i prethodno parlamentarno radno iskustvo na nacionalnoj ili europskoj razini. Osim toga, potrebno je bogato iskustvo u pregovorima na najvišoj političkoj razini, uključujući međuinstitucijsku razinu, kako bi se zastupnicima u Europskom parlamentu pružila potpora u izvršavanju njihovih ovlasti proračunskog nadzora.

Radno mjesto iziskuje izvrsnu sposobnost analize i poznavanje parlamentarnih postupaka, kritičko razmišljanje i vještinu sastavljanja tekstova koja je nužna za pripremu zakonodavnih dokumenata kao što su izvješća i mišljenja, liste za glasovanje, informativne bilješke i govori za zastupnike u Europskom parlamentu. 

Uspješni kandidati moraju posjedovati izvrsne međuljudske vještine, smisao za diplomaciju u svojim unutarnjim i vanjskim kontaktima te sposobnost da ostanu mirni pod pritiskom.   

Mogu se očekivati redovita službena putovanja u različita mjesta rada te česti kontakti s osobama unutar i izvan Europskog parlamenta.

 

3.     Uvjeti

Kandidati na dan određen kao rok za podnošenje prijava moraju ispunjavati sljedeće opće i posebne uvjete:

(a)     Opći uvjeti

U skladu s člankom 12. stavkom 2. Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europske unije, kandidati moraju:

       biti državljani jedne od država članica Europske unije,

       uživati sva građanska prava,

       ispunjavati sve zakonske obveze povezane sa služenjem vojnog roka,

       dostaviti odgovarajuće potvrde kojima dokazuju prikladnost za obavljanje dužnosti.

(b)     Posebni uvjeti

i.       Potrebne kvalifikacije

Kandidati moraju imati: 

       ako je redovito trajanje sveučilišnog studija četiri godine ili više, diplomu kojom se dokazuje završen sveučilišni studij, 

ili

       ako je redovito trajanje sveučilišnog studija najmanje tri godine, diplomu kojom se dokazuje završen sveučilišni studij i radno iskustvo od najmanje godinu dana.

Bez obzira na to jesu li dodijeljene u državi članici ili zemlji koja nije članica EU-a, diplome moraju biti priznate od strane službenog tijela jedne od država članica Unije, primjerice ministarstva obrazovanja.

Kandidati čije su diplome izdane u zemlji koja nije članica EU-a prijavi moraju priložiti dokaz o jednakovrijednosti svoje diplome. Dodatne informacije o priznavanju kvalifikacija iz trećih zemalja kandidati mogu pronaći preko mreže ENIC-NARIC na sljedećoj poveznici: https://www.enic-naric.net.

Odbor za odabir uzet će u obzir razlike među obrazovnim sustavima. Primjeri najniže razine traženih diploma navedeni su u tablici u Vodiču za kandidate.

Kandidati koji ne prilože dokaz o jednakovrijednosti svoje diplome i/ili kandidati čije diplome nisu priznate od strane službenog tijela jedne od država članice Unije neće moći sudjelovati u postupku odabira.

ii.         Potrebno radno iskustvo

Uz kvalifikacije koje omogućuju pristup postupku odabira (vidjeti točku i. iznad), kandidati moraju imati najmanje deset godina radnog iskustva u području povezanom s opisom zadaća iz dijela A točke 2., od čega najmanje osam godina radnog iskustva u nacionalnoj upravi ili pak instituciji ili tijelu Europske unije. 

iii.     Poznavanje jezika

Kandidati moraju izvrsno (barem na razini C1) poznavati jedan od službenih jezika Europske unije (jezik 1): bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, hrvatski, irski, latvijski, litavski, malteški, mađarski, nizozemski, njemački, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, španjolski, švedski ili talijanski

te

u zadovoljavajućoj mjeri (barem na razini B2) poznavati engleski jezik (jezik 2). Ako je jezik 1 engleski, kandidati moraju u zadovoljavajućoj mjeri (barem na razini B2) poznavati bilo koji od ostala 23 službena jezika Europske unije. Jezik 2 mora biti različit od jezika 1.

Navedena najniža potrebna razina odnosi se na svaku od jezičnih kompetencija navedenih u prijavnici (usmeno izražavanje, pismeno izražavanje, slušanje s razumijevanjem, čitanje s razumijevanjem). Te kompetencije odgovaraju onima iz Zajedničkog europskog referentnog okvira za jezike (https://europa.eu/europass/common-european-framework-reference-language-skills).

Napominjemo da je u tom okviru razina C2 najviša razina, dok je razina A1 najniža razina.

Izbor jezika u ovom postupku odabira utvrđen je u skladu s interesima službe. Mjesto administratora/administratorice u području proračunskog nadzora zbog zadaća koje su s njime povezane iziskuje specifične sposobnosti, kako je navedeno u dijelu A točki 2. ove Obavijesti o zapošljavanju.

Gotovo svi dokumenti koji se pripremaju ili sastavljaju u tajništvu Odbora za proračunski nadzor na engleskom su jeziku. To uključuje bilješke sa sjednica parlamentarnih odbora pripremljene za predsjednika odbora.  Jednako tako, interni sastanci održavaju se na engleskom jeziku. Kako bi mogli obavljati svoje zadaće i doprinijeti nesmetanom funkcioniranju službe, uspješni kandidati koji prihvate zaposlenje stoga moraju moći djelotvorno raditi i komunicirati na engleskom jeziku.

 

B. POSTUPAK

Tijelo za imenovanje sastavlja popis kandidata koji su izjavili da zadovoljavaju uvjete iz dijela A točke 3. podtočke (a) Obavijesti i koji su podnijeli svoju prijavu u skladu s odredbama i rokom navedenima u dijelu C ove Obavijesti. Taj popis šalje se predsjedniku odbora za odabir.

Postupak odabira temelji se na kvalifikacijama i testiranjima.

1.         Uključivanje u postupak odabira

Odbor za odabir ocjenjuje prijave svih kandidata s popisa tijela za imenovanje s obzirom na posebne uvjete.

Ako zadovoljavaju te posebne uvjete, odbor za odabir kandidate će primiti u postupak odabira.

Svoje odluke temeljit će isključivo na informacijama iz prijavnice potkrijepljenima popratnim dokumentima koji su priloženi prijavnici i podneseni u isto vrijeme kada i prijavnica. Životopis se ne smatra popratnim dokumentom kojim se dokazuje radno iskustvo, posjedovanje diplome/diploma ili poznavanje jezika (za dodatne pojedinosti vidjeti Vodič za kandidate).

 

2.         Ocjena kvalifikacija

Odbor za odabir na temelju unaprijed utvrđene tablice za ocjenjivanje ocjenjuje kvalifikacije kandidata primljenih u postupak odabira i sastavlja popis 12 najboljih kandidata koji će biti pozvani u sljedeću fazu (pismeno i usmeno testiranje), pod uvjetom da su zadovoljili bodovni prag. U slučaju da se na posljednjem mjestu tog popisa nalazi više kandidata s jednakim brojem bodova, odbor za odabir sve ih poziva u sljedeću fazu.

Pri ocjenjivanju kvalifikacija kandidata, odbor za odabir posebno vodi računa o sljedećim aspektima (koje je nužno potkrijepiti popratnim dokumentima priloženima prijavi):

-        diplomi iz područja ekonomije;

-        radnom iskustvu u području proračuna i proračunskog nadzora; 

-        radnom iskustvu u području revizije i kontrole javnih sredstava;

-        iskustvu u sastavljanju zakonodavnih dokumenata i informativnih bilješki upućenih zastupnicima u Europskom parlamentu;

-        iskustvu u međuinstitucijskim pregovorima;

-        iskustvu u pregovorima na visokoj političkoj razini između tijela EU-a i država članica;

-        iskustvu u svojstvu savjetnika člana nekog europskog tijela koji donosi odluke;

-        iskustvu u svojstvu savjetnika u ministarstvu ili državnoj upravi; 

-        iskustvu na rukovodećem položaju u ministarstvu ili državnoj upravi. 

Bodovanje: od 0 do 20 bodova (najmanji broj bodova za prolaz: 10 bodova).

Kandidati se elektroničkom poštom obavještavaju o odluci odbora za odabir o tome zadovoljavaju li uvjete za pristup testiranjima.

 

3.         Testiranja

Kako bi se procijenili znanje i vještine kandidata, odbor za odabir organizirat će sljedeća testiranja:

Pismeno testiranje

a)        Sastavljanje teksta na engleskom jeziku, na temelju niza dokumenata, s ciljem provjere sposobnosti kandidata da obavljaju dužnosti opisane u dijelu A točki 2., kao i provjere sposobnosti pismenog izražavanja i sinteze.

Maksimalno trajanje testa: 1 sat.

Bodovanje: od 0 do 40 bodova (najmanji broj bodova za prolaz: 20).

Testiranje će se provoditi na računalu i može se održati na internetu.

Usmeno testiranje

b)       Razgovor s odborom za odabir na engleskom jeziku na temelju kojeg se, uz vođenje računa o svim elementima sadržanima u prijavnici koju su kandidati ispunili, ocjenjuje njihova sposobnost da obavljaju relevantne dužnosti opisane u dijelu A točki 2.

           Odbor za odabir testirat će jezik 1 svih kandidata koji su naveli engleski kao svoj jezik 2 te drugi jezik kandidata koji su naveli engleski kao svoj jezik 1. 

            Maksimalno trajanje testa: 45 minuta.

Bodovanje: od 0 do 40 bodova (najmanji broj bodova za prolaz: 20).

Testiranje se može održati na internetu ili u fizičkoj prisutnosti.

Upute u vezi s pismenim i usmenim testiranjima kandidatima će biti poslane na vrijeme. Testiranja će se održavati na točno određeni dan i u točno određeno vrijeme. Oba testiranja održat će se ili na isti datum ili tijekom dva uzastopna dana.

Ako se kandidati ne odazovu na poziv, nije ih moguće kontaktirati elektroničkom poštom ili ne pristupe jednom od testiranja, mogu biti diskvalificirani. Upute se moraju točno slijediti. U slučaju nepoštovanja uputa ili ponašanja koje nije u skladu s njima, kandidati mogu odmah biti diskvalificirani.

 

4.         Popis prikladnih kandidata

Na temelju ostvarenih rezultata odbor za odabir sastavlja popis prikladnih kandidata koji, abecednim redom, sadrži imena troje kandidata koji su ostvarili najveći ukupni broj bodova u postupku (nakon ocjene kvalifikacija i testova) i koji su na svakom od testiranja postigli najmanji broj bodova potreban za prolaz. U slučaju da se na posljednjem mjestu tog popisa nalazi više kandidata s jednakim brojem bodova, svi se oni uvrštavaju na popis prikladnih kandidata.

Kandidati će o rezultatima biti obaviješteni pojedinačno pisanim putem.

Popis prikladnih kandidata bit će objavljen na službenim internetskim stranicama Europskog parlamenta.

Popis prikladnih kandidata prestaje važiti 31. prosinca 2027. Tijelo za imenovanja može produžiti valjanost tog popisa, o čemu će kandidati čija se imena nalaze na popisu biti pravodobno obaviješteni.

Kandidat kojemu se ponudi zaposlenje morat će radi provjere dati na uvid izvorne primjerke svih zatraženih dokumenata, uključujući diplome i potvrde o radu.

Uvrštavanje na popis prikladnih kandidata ne podrazumijeva pravo na zaposlenje niti predstavlja jamstvo u tom pogledu.

 

C. PRIJAVE

Prijaviti se možete jedino putem platforme APPLY4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/hr_HR

Prije ispunjavanja prijavnice i dostavljanja relevantnih popratnih dokumenata, kandidati su obvezni pažljivo pročitati priloženi Vodič za kandidate u natječajima / postupcima odabira koje organizira Europski parlament.

Rok za podnošenje prijava

2. srpnja 2024. u 12:00 sati (podne) po lokalnom vremenu u Bruxellesu.

Nakon što potvrde svoju prijavu, kandidati će dobiti automatsku potvrdu o primitku.

Kandidati bi o ovom postupku odabira trebali komunicirati samo koristeći se svojim računom na platformi Apply4EP. Kandidati se mole da NE KONTAKTIRAJU TELEFONSKI sa službama Europskog parlamenta kako bi postavili pitanja u vezi s ovim postupkom odabira.

 

Kandidati su dužni redovito provjeravati ulazni pretinac elektroničke pošte koju su naveli na računu platforme Apply4EP.