RAZPIS ZA PROSTO DELOVNO MESTO PE/327/S
ZAČASNI USLUŽBENEC
Strokovno-tehnični uslužbenec za področje informacijske in komunikacijske tehnologije (AST 4)
Pred prijavo skrbno preberite vodnik za kandidate, priložen temu razpisu.
Vodnik je sestavni del razpisa za prosto delovno mesto, v njem pa so pojasnjena pravila za izbirne postopke in pogoji za prijavo.
VSEBINA
A. OPIS NALOG IN POGOJI ZA PRIPUSTITEV
B. POSTOPEK
C. ODDAJA PRIJAV
PRILOGA: VODNIK ZA KANDIDATE V JAVNIH IZBIRNIH POSTOPKIH, KI JIH ORGANIZIRA EVROPSKI PARLAMENT
A. OPIS NALOG IN POGOJI ZA PRIPUSTITEV
1. Splošno
Evropski parlament je začel izbirni postopek za zasedbo treh delovnih mest začasnega uslužbenca (razred AST 4) v generalnem direktoratu za informacijsko tehnologijo in kibernetsko varnost ter v generalnem direktoratu za infrastrukturo in logistiko (GD INLO). Iskani profil je strokovno-tehnični uslužbenec za odnose na področju informacijske in komunikacijske tehnologije.
Pogodba bo sklenjena za nedoločen čas. Delovno mesto se uvršča v plačilni razred AST 4, prva stopnja, za katerega je določena osnovna mesečna plača v višini 5.279,52 EUR. Od plače se odtegne davek Unije in drugi odtegljaji, ki so določeni v pogojih za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije. Plača je oproščena nacionalnih davkov. Stopnja, v katero bo uvrščen uspešni kandidat, se lahko prilagodi delovnim izkušnjam. Osnovni plači se pod določenimi pogoji dodajo nadomestila.
Evropski parlament izvaja politiko enakih možnosti in sprejema prijave brez diskriminacije na podlagi spola, etnične pripadnosti, barve kože, narodnostnega ali socialnega porekla, genetskih značilnosti, jezika, vere ali prepričanja, političnega ali drugega prepričanja, pripadnosti nacionalni manjšini, premoženja, rojstva, invalidnosti, starosti, spolne usmerjenosti, zakonskega stanu ali družinskih razmer.
2. Opis nalog
Generalni direktorat za informacijsko tehnologijo in kibernetsko varnost (GD ITEC) izvaja celovite informacijske in komunikacijske storitve, s katerimi podpira delo Evropskega parlamenta. Razvija in vzdržuje interno večjezično delovno okolje ter skrbi za varen dostop do bistvenih dokumentov. GD ITEC upravlja informacijskotehnološke sisteme Parlamenta, usklajuje njegovo inovacijsko strategijo s potrebami institucije ter nadzira njegovo varno, vzdržno informacijskotehnološko infrastrukturo. Upravlja tudi pripravo in distribucijo parlamentarnih dokumentov ter z Uradom za publikacije sodeluje pri uradnih objavah.
Generalni direktorat za infrastrukturo in logistiko (GD INLO) je odgovoren za tehnični in administrativni nadzor nad vsemi stavbami, ki jih Parlament uporablja v Bruslju, Luxembourgu in Strasbourgu, ter za pisarne za stike v državah članicah. Skrbi za opremo posameznih oddelkov in storitve, povezane z upravljanjem stavb, kar med drugim zajema nakup, prevoz, selitve, kurirske in gostinske storitve, trgovine in podobno. GD INLO koordinira tudi praktično ureditev za sestanke.
Oseba, ki bo zaposlena v Bruslju, se bo pridružila dinamičnim ekipam, ki končnim uporabnikom zagotavljajo informacijskotehnološke storitve in skrbijo za gladko delovanje strojne in programske opreme ter omrežnih sistemov, in sicer z odpravljanjem motenj, tehnično podporo in izvajanjem sistemskih posodobitev. Novi sodelavec bo v svojem oddelku/direktoratu/generalnem direktoratu deloval kot kontaktna točka in bo koordiniral različne računalniške procese. Strokovno-tehnični uslužbenec za odnose na področju informacijske in komunikacijske tehnologije pod vodstvom svojega nadrejenega in v skladu s programi in prednostnimi nalogami, ki jih določijo upravni in vodstveni organi Parlamenta, izvaja eno ali več naslednjih nalog:
· nudi informacijskotehnološko podporo prve in druge ravni, vodi storitvene zahtevke, rešuje motnje v delovanju strojne, programske in omrežne opreme ter skrbi za pravočasno rešitev zapletov;
· upravlja uporabniške račune, dostopovne pravice in vstopne/izstopne procese v različnih sistemih;
· izvaja usposabljanje o informacijskotehnoloških temah in varnostni dobri praksi ter uporabnikom svetuje glede vprašanj s tega področja;
· vgrajuje, konfigurira, vzdržuje in upravlja raznovrstno strojno opremo (strežnike, namizne in prenosne računalnike, omrežno opremo) ter skrbi za dobro ravnanje z inventarjem;
· pomaga pri vzdrževanju strežniške in omrežne infrastrukture, spremlja delovanje sistemov, namešča programske popravke, odpravlja motnje in izvaja potrebne posodobitve;
· pomaga pri zasnovi, razvoju in vzdrževanju aplikacij posameznih oddelkov in orodij za avtomatizacijo pisarniškega poslovanja;
· sodeluje pri poročanju o uspešnosti skupin, trendih incidentov in učinkovitosti storitev, predlaga izboljšave v procesih in spremlja vpliv novih orodij in postopkov;
· tehnično manj veščim uporabnikom zna jasno predstaviti tehnične koncepte in z reševanjem problemov prispeva k boljšim storitvam;
· nadzira koordiniranje skupin in skrbi za skladnost v procesih in postopkih internih in zunanjih ekip na več lokacijah, spremlja njihovo uspešnost in izvajanje storitev, da se vzdržujejo standardi kakovosti;
· članom ekipe svetuje, jih podpira in spremlja njihovo uspešnost, posreduje zahtevke na višjo raven in skrbi za učinkovitost v dejavnostih in rezultatih ekipe.
Za opravljanje dela so potrebne odlične organizacijske in koordinacijske sposobnosti, odpornost, izostren občutek za odgovornost, diplomatski čut, dober občutek za delo z ljudmi in ekipni duh.
Predvidene so tudi službene poti v kraje dela Evropskega parlamenta.
3. Pogoji za pripustitev
Na rok za oddajo prijav morate izpolnjevati naslednje pogoje:
(a) Splošni pogoji
V skladu s členom 12(2) pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije se od kandidata zahteva, da:
– je državljan ene od držav članic Evropske unije,
– uživa vse državljanske pravice,
– izpolnjuje vse zakonske obveznosti glede služenja vojaškega roka,
– izpolnjuje etična merila za opravljanje predvidenih nalog.
(b) Posebni pogoji
(i) Zahtevane kvalifikacije in diplome
Od kandidatov se zahteva:
z diplomo potrjena zaključena postsekundarna izobrazba
ali
z diplomo potrjena srednješolska izobrazba, ki omogoča postsekundarno izobraževanje, in ustrezne vsaj triletne delovne izkušnje.
Diplome, pridobljene v državah članicah EU ali državah, ki niso članice EU, mora priznati uradni organ države članice EU, na primer ministrstvo za izobraževanje države članice EU.
Kandidati z diplomo iz tretjih držav morajo prijavi priložiti potrdilo o enakovrednosti svoje diplome v EU. Več informacij o priznavanju kvalifikacij tretjih držav najdete v omrežju ENIC-NARIC prek povezave: https://www.enic-naric.net.
Izbirna komisija bo upoštevala razlike v izobraževalnih sistemih. V vodniku za kandidate so v razpredelnici navedeni primeri najnižjih zahtevanih kvalifikacij.
Kandidati, ki prijavi ne bodo priložili potrdila EU o enakovrednosti svoje diplome, in kandidati, katerih diplome ne priznava uradni organ države članice EU, ne bodo uvrščeni v izbirni postopek.
(ii) Zahtevane delovne izkušnje
Kandidat mora po pridobljeni stopnji izobrazbe iz točke (i) imeti vsaj 6 let delovnih izkušenj, povezanih z dejavnostmi iz opisa nalog, od tega najmanj dve leti izkušenj v instituciji ali organu Evropske unije in/ali v državni upravi.
(iii) Znanje jezikov
Kandidati morajo imeti odlično znanje (raven C1) enega od uradnih jezikov Evropske unije (jezik 1), ki so: angleščina, bolgarščina, češčina, danščina, estonščina, finščina, francoščina, grščina, hrvaščina, irščina, italijanščina, latvijščina, litovščina, madžarščina, malteščina, nemščina, nizozemščina, poljščina, portugalščina, romunščina, slovaščina, slovenščina, španščina in švedščina,
ter
zadovoljivo (raven B2) znanje angleščine ali francoščine (jezik 2).
Jezik 2 ne sme biti isti kot jezik 1.
Jezikovna omejitev na angleščino ali francoščino v tem izbirnem postopku je določena glede na interes službe. Naloge strokovno-tehničnega uslužbenca za področje informacijske in komunikacijske tehnologije terjajo specifična znanja in veščine, na primer spremljanje in pomoč različnim uporabnikom ter podporo prve in druge ravni v informacijskotehnoloških zadevah. Novozaposleni uslužbenec mora biti sposoben razumeti dodeljene naloge, reševati probleme in se učinkovito sporazumevati z uporabniki, nadrejenimi in sodelavci.
Evropski parlament zaposluje različno osebje, ki je v glavnem dela v stavbah v Bruslju, Strasbourgu in Luxembourgu. V tem večjezičnem okolju je operativna učinkovitost v veliki meri odvisna od uporabe francoščine in angleščine. Ta jezika sta bistvenega pomena za tekoče in uspešno komuniciranje in dobro opravljanje vsakodnevnih nalog.
Znanje enega od teh jezikov je nujno potrebno, da bo lahko uslužbenec učinkovito opravljal svoje naloge ter v okviru dodeljenih nalog zadostil potrebam službe. Delovne naloge namreč vključujejo redne stike s sodelavci, nadrejenimi ter zunanjimi sogovorniki, ki pri vsakodnevnem delu uporabljajo prav ta jezika. Poleg tega izobraževanje, sestanki ekip in postopki za uvajanje novega osebja večinoma potekajo v angleščini in francoščini, zaradi česar je znanje vsaj enega od teh jezikov še toliko bolj pomembno.
V generalnem direktoratu za infrastrukturo in logistiko ter generalnem direktoratu za informacijsko tehnologijo in kibernetsko varnost se za interno komunikacijo najpogosteje uporablja francoščina, stiki z drugimi generalnimi direktorati ter političnimi in upravnimi organi Parlamenta pa večinoma potekajo v angleščini. Zadovoljivo znanje angleščine je odločilno, ker je večina tehnične dokumentacije, priročnikov za uporabo programov in podpornih virov za informacijsko tehnologijo na voljo predvsem v angleščini. Poleg tega je zadovoljivo znanje francoščine nujno za razumevanje veljavne belgijske, francoske in luksemburške zakonodaje ter za komuniciranje s ponudniki storitev ter upravnimi in lokalnimi organi.
Tako ta izbirni postopek ne predstavlja izjeme v tej dolgoletni praksi. Omejitev jezika 2 na angleščino in francoščino v tem izbirnem postopku upravičujejo operativne potrebe službe, zahteve za delovno mesto strokovno-tehničnega uslužbenca za odnose na področju informacijske in komunikacijske tehnologije ter interna praksa obeh generalnih direktoratov, s čimer se zagotavljata optimalna učinkovitost in skladnost v Evropskem parlamentu.
|
B. POSTOPEK
Postopek poteka na podlagi kvalifikacij in preizkusov.
1. Pripustitev in ocena kvalifikacij (1. faza)
(a) Organ za imenovanja (AIPN) pripravi seznam kandidatov, ki so do roka predložili prijavo v zahtevani obliki in ki izpolnjujejo splošne pogoje iz naslova A, točka 3(a), nato pa ga skupaj s prijavno dokumentacijo predloži izbirni komisiji.
(b) Izbirna komisija preveri prijavno dokumentacijo kandidatov, če izpolnjujejo posebne pogoje iz naslova A, točka 3(b).
(c) Izbirna komisija bo po vnaprej določeni lestvici ocenila samo kvalifikacije izbranih kandidatov ter pripravila seznam 15 najboljših kandidatov, ki bodo povabljeni na preizkuse. Če bo za zadnje razpoložljivo mesto več kandidatov prejelo enako število točk, bo izbirna komisija vse povabila k naslednji fazi (ocena kvalifikacij).
Izbirna komisija se odloča samo na podlagi informacij, predloženih v prijavi, ki jih morajo potrjevati priložena dokazila (več podrobnosti najdete v vodniku za kandidate v javnih izbirnih postopkih, ki jih organizira Evropski parlament, točka 2.3).
Natečajna komisija bo pri ocenjevanju kvalifikacij upoštevala zlasti naslednje elemente, za katere je treba k prijavnici priložiti dokazila:
1. dokazane izkušnje z nudenjem informacijskotehnološke podpore prve in druge ravni, vodenjem storitvenih zahtevkov, odpravljanjem motenj v strojni, programski in omrežni opremi;
2. upravljanje uporabniških računov, dostopovnih pravic in vstopnih/izstopnih procesov v različnih sistemih;
3. izkušnje z usposabljanjem in svetovanjem o informacijskotehnoloških temah, varnostno dobro prakso in podporo uporabnikom;
4. praktične izkušnje z vgradnjo, konfiguriranjem in vzdrževanjem strojne opreme (strežnikov, namiznih in prenosnih računalnikov, omrežno opremo) ter dobrim ravnanjem z inventarjem;
5. dokazane izkušnje z vzdrževanjem strežniške in omrežne infrastrukture, spremljanjem delovanja sistemov, odpravljanjem motenj ter izvajanjem potrebnih posodobitev in nameščanjem popravkov;
6. izkušnje s pomočjo pri zasnovi, razvoju in vzdrževanju aplikacij posameznih oddelkov ali orodij za avtomatizacijo pisarniškega poslovanja;
7. zmožnost za poročanje o uspešnosti skupin, trendih incidentov in učinkovitosti storitev ter za predlaganje in spremljanje izboljšav v procesih;
8. dobre sporazumevalne veščine, da zmore tehnično manj veščim uporabnikom jasno predstaviti tehnične koncepte, usmerjenost k reševanju problemov za izboljševanje storitev;
9. izkazane izkušnje s koordiniranjem večfunkcijskih ekip, vzdrževanje skladnih procesov in skrb za kakovost storitev;
10. izkušnje z mentorskim vodenjem ekip, posredovanjem zahtevkov na višjo raven in spremljanjem uspešnosti za redne izboljšave;
11. poklicne izkušnje v večkulturnem ali mednarodnem delovnem okolju.
Ocena: od 0 do 40 točk
2. Preizkusi (2. faza)
Pisni preizkus
a Pisna naloga v jeziku 2 (angleščina ali francoščina), s katero se preverjata sposobnost opravljanja nalog, opisanih pod točko A.2, ter sposobnost tvorbe besedil.
Trajanje preizkusa: 90 minut
Ocena: od 0 do 20 točk (zahtevano minimalno število točk: 10 točk)
Ustni preizkus
b Razgovor z izbirno komisijo v jeziku 2 (angleščini ali francoščini), v katerem se ob upoštevanju vseh informacij, navedenih v prijavi, oceni vaša primernost za opravljanje nalog iz točke A.2 ter poznavanje Evropskega parlamenta.
Izbirna komisija se lahko odloči, da preizkusi tudi znanje drugih jezikov, ki ste jih navedli v prijavi.
Trajanje preizkusa: 45 minut.
Ocena: od 0 do 40 točk (zahtevano minimalno število točk: 20 točk)
Ti preizkusi lahko potekajo v fizični navzočnosti ali na daljavo.
Pravočasno boste prejeli navodila za opravljanje pisnega in ustnega preizkusa, ki jih morate dosledno upoštevati. Vsakršno neupoštevanje navodil ali ravnanje, ki ni v skladu z navodili, bo pomenilo vašo takojšnjo izključitev.
3. Seznam primernih kandidatov
Na seznam primernih kandidatov bo po vrsti glede na skupno oceno uvrščenih devet kandidatov, ki bodo zbrali najvišje skupno število točk v izbirnem postopku (skupna ocena kvalifikacij in preizkusov) in bodo dosegli minimalno število točk pri vsakem preizkusu.
O rezultatih boste obveščeni pisno.
Seznam primernih kandidatov bo objavljen na intranetu Evropskega parlamenta.
Seznam primernih kandidatov bo veljal do 31. decembra 2028. Njegovo veljavnost lahko s sklepom podaljša odbor za imenovanja. V tem primeru bodo kandidati, ki so uvrščeni na seznam, o tem pravočasno obveščeni.
C. ODDAJA PRIJAV
Za prijavo potrebujete uporabniški račun na spletni platformi Apply4EP:
https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/sl_SL
Preden izpolnite prijavnico in pošljete ustrezna dokazila, pozorno preberite vodnik za kandidate v javnih izbirnih postopkih, ki jih organizira Evropski parlament.
Rok za oddajo prijav
Rok za oddajo prijav je
20. maj 2025 ob 12.00 (opoldne) po bruseljskem času.