ОБЯВЛЕНИЕ ЗА НАЕМАНЕ НА РАБОТА PE/327/S
СРОЧНО НАЕТ СЛУЖИТЕЛ
Асистент (AST 4), занимаващ се с информационни и комуникационни технологии (ИКТ)
Преди да кандидатствате, моля да прочетете внимателно приложеното към настоящето обявление за наемане на работа Ръководство на вниманието на кандидатите.
Ръководството, което e неразделна част от обявлението за наемане на работа, ще Ви помогне да разберете правилата относно процедурите за подбор и реда и условията за кандидатстване.
СЪДЪРЖАНИЕ
А. ДЛЪЖНОСТНА ХАРАКТЕРИСТИКА И ДОПУСКАНЕ
Б. ПРОЦЕДУРA
В. КАНДИДАТУРИ
ПРИЛОЖЕНИЕ: РЪКОВОДСТВО НА ВНИМАНИЕТО НА КАНДИДАТИТЕ ПО ПРОЦЕДУРИ ЗА ПОДБОР, ОРГАНИЗИРАНИ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
А. ДЛЪЖНОСТНА ХАРАКТЕРИСТИКА И ДОПУСКАНЕ
1. Общи бележки
Европейският парламент взе решение да открие процедура по заемане на три длъжности на срочно наети служители (AST 4) в Генерална дирекция за информационни технологии и киберсигурност (ГД ITEC) и Генералната дирекция за инфраструктури и логистика (ГД INLO). Търсеният профил е на асистент, занимаващ се с връзките в областта на ИКТ.
Договорът ще бъде сключен за неопределено време. Назначението ще се извърши на степен AST 4, първа стъпка, с основна месечна заплата в размер на 5 279, 52 EUR. Тази заплата подлежи на облагане с общностен данък и на други удръжки, предвидени в Условията за работа на другите служители на Европейския съюз. Възнаграждението не подлежи на национално данъчно облагане. Стъпката, на която се назначава успешният кандидат, може да бъде коригирана в съответствие с неговия/нейния професионален опит. Освен това, при определени обстоятелства, към основаната заплата се начисляват допълнителни надбавки.
Европейският парламент прилага политика на равни възможности и приема кандидатурите без дискриминация на основата на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични характеристики, език, религия или убеждения, политически или други възгледи, принадлежност към национално малцинство, имуществено състояние, рождение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, гражданско състояние или семейно положение.
2. Длъжностна характеристика
Генералната дирекция за информационни технологии и киберсигурност (ГД ITEC) предоставя ИТ услуги и комуникационни услуги в подкрепа на работата на Европейския парламент. Тя развива и поддържа многоезична вътрешна работна среда, като осигурява достъп до документи от съществено значение. ГД ITEC управлява ИТ системите на Парламента, адаптира стратегията си за иновации в зависимост от потребностите на институцията и следи за сигурната и устойчива ИТ инфраструктура. Тя също така управлява създаването и разпространението на парламентарни документи, а за официалните публикации си сътрудничи със Службата за публикации.
Генералната дирекция за инфраструктури и логистика (ГД INLO) отговаря за техническия и административния контрол на всички сгради, използвани от Парламента в Брюксел, Люксембург, Страсбург и от бюрата за връзка в държавите членки. Тя управлява ведомственото работно оборудване и услугите, свързани с експлоатацията на тези сгради, включително закупуване, транспорт, премествания, съобщителни услуги, кетъринг, магазини и др. ГД INLO също така координира практическата организация на заседанията.
С място на работа в Брюксел, наетите лица ще се присъединят към динамични екипи, предоставящи ИТ услуги на крайните ползватели, и ще осигуряват гладкото функциониране на хардуера, софтуера и мрежовите системи чрез отстраняване на неизправностите, предлагане на техническа подкрепа и актуализации на системите. Те ще служат като лице за контакт и координатор в рамките на своя отдел/дирекция/генерална дирекция за различните ИТ процеси. Под контрола на своя ръководител и в съответствие с програмите и приоритетите, определени от ръководните органи на Парламента и съответното ръководство, асистентите, които се занимават с връзките в областта на ИКТ, извършват една или повече от следните дейности:
· осигуряват ИТ подкрепа на първа и втора линия, управляват заявки за услуги и въпроси, свързани с отстраняване на неизправности в хардуера, софтуера и мрежите, и предоставят своевременни решения;
· управляват потребителските профили, разрешенията за достъп и процесите за достъп до различните системи за новите служители и за отнемането на такъв достъп за напусналите;
· предоставят обучения по въпроси, свързани с информационните технологии, най-добрите практики в областта на сигурността и насоките за ползвателите във връзка с опасенията в областта на информационните технологии;
· инсталират, конфигурират, поддържат и управляват хардуерни активи (сървъри, настолни компютри, преносими компютри, мрежово оборудване) и осигуряват правилно управление на инвентара;
· съдействат за поддръжката на сървърите и мрежовата инфраструктура, наблюдават функционирането на системите, прилагат корекции, отстраняват неизправности и извършват необходимите актуализации;
· подпомагат проектирането, разработването и поддръжката на ведомствени приложения и инструменти за автоматизация на работата;
· поддържат докладването относно резултатите на екипите, тенденциите в областта на инцидентите и ефективността на обслужването, като предлагат подобрения на процесите и проследяват въздействието на новите инструменти и процедури;
· информират за техническите концепции по начин, ясен за нетехническите ползватели, и използват умения за решаване на проблеми, за да подобрят предоставянето на услуги;
· осъществяват надзор на координацията на екипите и осигуряват съгласуваност по отношение на процесите и процедурите между вътрешните и външните екипи на различните места, като същевременно наблюдават резултатите на екипите и предоставянето на услуги, за да се поддържат определени стандарти за качество;
· осигуряват насоки, подкрепа и мониторинг на резултатите за членовете на екипите, действайки като звено за препращане на въпроси към експертите от следващото ниво и гарантирайки ефективността на дейностите и резултатността на екипите.
Извършването на тези задачи ще изисква отлични организационни и координационни умения, издръжливост, силно чувство за отговорност, тактичност, добри междуличностни умения и силен екипен дух.
Работата ще включва пътувания между местата на работа на Парламента.
3. Допускане
Към крайния срок за подаване на кандидатури трябва да отговаряте на следните условия:
а) Общи условия
В съответствие с член 12, параграф 2 от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз е необходимо:
– да сте гражданин/гражданка на една от държавите – членки на Европейския съюз,
– да се ползвате с пълни граждански права,
– да сте изпълнили произтичащите от законите задължения по отношение на военната служба,
– да притежавате необходимите нравствени качества за изпълнение на съответните служебни задължения.
б) Специални условия
i) Необходими квалификации
Необходимо е да притежавате:
удостоверено с диплома образование след завършено средно образование,
или
средно образование, удостоверено с диплома, даващо право на достъп до последващо образование, както и най-малко три години подходящ професионален опит.
Дипломите, издадени от държава членка или от държава извън ЕС, трябва да бъдат признати от официален орган на държава – членка на ЕС, например министерството на образованието.
Кандидатите, които притежават дипломи, издадени в държава извън ЕС, трябва да приложат към своята кандидатура удостоверение за еквивалентност на дипломите с дипломите в ЕС. Допълнителна информация относно признаването на квалификациите, придобити в държави извън ЕС в рамките на мрежите ENIC-NARIC, можете да намерите на сайта https://www.enic-naric.net.
Комисията за подбор ще вземе предвид различията между образователните системи на държавите членки. Примери за изискваните минимални квалификации са включени в таблицата, представена в Ръководството на вниманието на кандидатите.
Кандидатите, които не приложат удостоверение за еквивалентността на дипломите с тези в ЕС, и кандидатите с дипломи, които не са признати от официален орган в държава – членка на ЕС, няма да бъдат допуснати да участват в процедурата за подбор.
ii) Необходим професионален опит
Трябва да имате най-малко 6 години професионален опит, свързан с естеството на служебните задължения, след получаване на квалификациите, изисквани съгласно подточка i), две години от които в институция или орган на Европейския съюз и/или в национална администрация.
iii) Езикови познания
Трябва да имате задълбочени познания (ниво C1) по един от официалните езици на Европейския съюз (език 1): английски, български, гръцки, датски, естонски, ирландски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, немски, нидерландски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, унгарски, фински, френски, хърватски, чешки или шведски,
и
да притежавате задоволителни познания (ниво B2) по английски или френски език (език 2).
Език 2 трябва да бъде различен от език 1.
Моля, отбележете, че изискването за език 2 за тази процедура (английски или френски) е определено в интерес на службите. Задачите на асистент, занимаващ се с ИКТ, изискват специфични умения, включително във връзка с наблюдението, осигуряването на помощ за различните ползватели и предоставянето на подкрепа на първа и втора линия по въпроси, свързани с информационните технологии. Новоназначените служители трябва да могат да разбират задачите, които трябва да се изпълняват, да разрешават проблемите и да комуникират ефективно с ползвателите, ръководството и колегите.
Европейският парламент наема многообразен персонал, който работи главно в неговите сгради в Брюксел, Люксембург и Страсбург. В този многоезичен контекст оперативната ефективност се основава до голяма степен на използването на френски и английски език. Тези два езика са от съществено значение, за да се гарантира, че комуникацията протича гладко и ефикасно и че ежедневните дейности се извършват успешно.
Владеенето на един от тези езици е от жизненоважно значение, за да може служителят да изпълнява ефективно своите отговорности и да отговаря на нуждите на службата във връзка със задачите, които трябва да изпълнява. Тези задачи ще включват редовно взаимодействие с колеги, ръководители и външни събеседници, които използват главно тези езици в ежедневната си работа. Освен това обученията, събранията на екипите и процедурите за интегриране на новите служители се провеждат главно на английски и френски език, което подчертава значението на познаването на поне един от тези два езика.
В ГД INLO и ГД ITEC френският език е най-често използваният език за вътрешна комуникация, докато английският език преобладава в отношенията с други генерални дирекции и с политическите и административните местни органи на Парламента. Задоволителното владеене на английски език е от съществено значение, тъй като по-голямата част от техническата документация, софтуерните наръчници и ресурсите за ИТ подкрепа са достъпни предимно на английски език. Освен това задоволителното владеене на френски език е от решаващо значение за разбирането на приложимото законодателство в Белгия, Франция и Люксембург, както и за взаимодействието с доставчиците на услуги, администрациите и местните органи.
Езиковите изисквания в рамките на настоящата процедура за подбор са следователно в съответствие с отдавна установената практика. В заключение, ограничаването на език 2 до английски или френски език в настоящата процедура за подбор е обосновано от оперативните нужди на службата, изискванията за длъжността асистент, занимаващ се с ИКТ, и вътрешните практики на генералните дирекции, за да се гарантира оптимална ефективност и съгласуваност в рамките на Европейския парламент.
|
Б. ПРОЦЕДУРА
Процедурата се провежда въз основа на квалификациите и на изпити.
1. Допускане и оценка на квалификациите (1-ви етап)
а) Органът по назначаването ще състави списък на кандидатите, които са подали своите кандидатури при изпълнение на формалните изисквания и в рамките на определения краен срок и отговарят на общите условия, посочени в раздел A, точка 3, буква а). Този списък ще бъде предаден на комисията за подбор заедно с досиетата за кандидатстване.
б) Комисията за подбор ще провери дали досиетата за кандидатстване отговарят на специалните условия, посочени в раздел A, точка 3, буква б) (Допускане).
в) Въз основа на предварително установена скала за оценяване комисията за подбор ще оцени квалификациите на всички допуснати кандидати и ще изготви списък на 15-те най-добри кандидати, които ще получат покана да се явят на изпитите. Комисията за подбор ще покани на изпитите всички кандидати, класирани с еднакъв резултат на последното място (оценка на квалификациите).
Комисията за подбор ще взема решенията си единствено въз основа на предоставената във формуляра за кандидатстване информация, подкрепена от удостоверителни документи (за допълнителна информация вж. Ръководството на вниманието на кандидатите по процедури за подбор, организирани от Европейския парламент, точка 2.3).
При оценяването на квалификацията на кандидатите комисията за подбор ще отчете по-специално следните елементи, за които трябва да се приложат удостоверителни документи към формуляра за кандидатстване:
1. Доказан опит при осигуряване на ИТ подкрепа на първа и втора линия, управляване на заявки за услуги и въпроси, свързани с отстраняване на неизправности в хардуера, софтуера и мрежите.
2. Доказана способност за управляване на потребителски профили, предоставяне на разрешения за достъп и управляване на процесите за достъп до различните системи за новите служители и за отнемането на такъв достъп за напусналите.
3. Опит в предоставянето на обучения и насоки по въпроси, свързани с информационните технологии, най-добрите практики в областта на сигурността и помощта за ползвателите.
4. Практически опит в инсталирането, конфигурирането и поддържането на хардуерни активи (сървъри, настолни компютри, преносими компютри, мрежово оборудване), както и правилно управление на инвентара.
5. Доказан опит за поддръжката на сървърите и мрежовата инфраструктура, наблюдаване на ефективността на системите, отстраняване на неизправностите и прилагане на необходимите актуализации и корекции.
6. Опит в подпомагането на проектирането, разработването и поддръжката на ведомствени приложения и инструменти за автоматизация на работата.
7. Способност за поддържане на докладването относно резултатите на екипите, тенденциите в областта на инцидентите и ефективността на обслужването, като същевременно се предлагат и проследяват подобрения в процесите.
8. Силни комуникационни умения с цел обясняване на технически концепции по начин, ясен за нетехнически ползватели, и умения за решаване на проблеми с цел подобряване на предоставянето на услуги.
9. Доказан опит за ръководене на мултифункционални екипи, като се запазва съгласуваността на процесите и се осигурява качеството на услугите.
10. Опит при наставничество на екипи, управление на препращането на въпроси към експерти от следващото ниво и наблюдение на резултатите с цел внасяне на подобрения.
11. Професионален опит в мултикултурна или международна работна среда.
Оценяване: от 0 до 40 точки.
2. Изпити (2-ри етап)
Писмен изпит
а Изпит по съставяне на текст на език 2 (английски или френски), като целта е да се оцени способността Ви да изпълнявате описаните в дял А, точка 2 служебни задължения, както и уменията Ви за писмено изразяване.
Максимална продължителност на изпита: 90 минути.
Оценяване: от 0 до 20 точки (минимален брой точки: 10)
Устен изпит
б Събеседване с комисията за подбор на език 2 (английски или френски), за да се оцени, като се вземе предвид информацията, съдържаща се в досието Ви за кандидатстване, способността Ви да изпълнявате функциите, описани в дял А, точка 2, както и познанията Ви за Европейския парламент.
Комисията за подбор може да реши да провери познанията Ви по другите езици, посочени във формуляра за кандидатстване.
Максимална продължителност: 45 минути.
Оценяване: от 0 до 40 точки (минимален брой точки: 20).
Тези изпити могат да се проведат дистанционно или присъствено.
Достатъчно време преди писмените и устните изпити ще получите инструкции относно тези изпити. Трябва да следвате стриктно инструкциите. Всяко неспазване на инструкциите или всяко действие, което не съответства на инструкциите, ще доведе до незабавното Ви дисквалифициране.
3. Списък с подходящите кандидати
Списъкът с подходящите кандидати ще съдържа подредени според резултатите имената на деветимата кандидати, които са получили най-висок общ резултат в рамките на процедурата (оценка на квалификациите и изпити) и са достигнали минималния брой точки на всеки един от изпитите.
За резултатите си ще бъдете лично уведомени с писмено съобщение.
Списъкът с подходящите кандидати ще бъде публикуван в интранета на Парламента.
Срокът на валидност на списъка с подходящите кандидати изтича на 31 декември 2028 г. Валидността му може да бъде удължена с решение на органа по назначаването. В този случай лицата, чиито имена са включени в списъка, ще бъдат уведомени своевременно.
В. КАНДИДАТУРИ
За да кандидатствате, трябва да разполагате с профил в платформата Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/bg_BG.
Трябва да прочетете внимателно Ръководството на вниманието на кандидатите по процедури за подбор, организирани от Европейския парламент, преди да попълните формуляра за кандидатстване.
Краен срок за подаване на кандидатурите
Крайният срок за подаване на кандидатурите е
20 май 2025 г., 12.00 ч. (обед), брюкселско време