POZITÍV CSELEKVÉSI PROGRAM 2025
Ha az Apply4EP oldalon a jelentkezési lap kitöltése közben akadálymentességi problémája merül fel, kérjük, azonnal vegye fel velünk a kapcsolatot az Apply4EP oldalon vagy a szolgálati e-mail címünkön keresztül:
PERS-APPLY4EPContacts@europarl.europa.eu.
Bevezetés
Az Európai Parlament elindítja a pozitív cselekvési programját (2025. évi program), amely lehetőség megkönnyíti a fogyatékossággal élő személyek szerződéses alkalmazottként való foglalkoztatását. A kezdeményezés lehetőséget biztosít a fogyatékossággal élő pályázók számára, hogy az EU egyetlen közvetlenül választott intézményénél dolgozzanak, a Parlament pedig sokszínű tehetségbázist tud biztosítani.
Az eljárás eredményeként 20 fő kerül az alkalmas pályázók jegyzékére, akiket ezt követően – az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek 3b. cikke szerinti – szerződéses alkalmazottként vehetnek fel a Főtitkárság főigazgatóságai II., III. vagy IV. besorolási csoportban. E program révén a Parlament évente legfeljebb hat sikeres pályázót vesz egyéves szerződéssel (amely megújítható). A többi sikeres pályázó 18 hónapra felkerül egy tartaléklistára, ahonnan a Parlament főigazgatóságai – a pozitív cselekvési programon kívül – felvehetik őket.
Pályázati feltételek
Önnek a pályázat benyújtására előírt határidő napján meg kell felelnie az általános feltételeknek, valamint a képesítésekre és a szakmai tapasztalatra vonatkozó feltételeknek.
a) Általános feltételek
A pályázó:
(1) az európai fizikai- és mentálisrokkantság-besorolási táblázat szerint 20%-os vagy annál nagyobb mértékű károsodást okozó fogyatékossággal él;
(2) az EU valamelyik tagállamának teljes jogú állampolgára;
(3) eleget tett kötelezettségeinek a katonai szolgálat teljesítésével kapcsolatos jogszabályok tekintetében;
(4) rendelkezik a meghirdetett munkakör ellátásához szükséges erkölcsi garanciákkal;
(5) az EU 24 hivatalos nyelve egyikének (első nyelv) legalább C1 szintű ismeretéről („alapos ismeret”), emellett egy másik uniós nyelv (második nyelv) legalább B2 szintű ismeretéről („kielégítő ismeret”) tud számot adni a közös európai nyelvi referenciakeret alapján, ahol a legmagasabb szint a C2-es szint, a legalacsonyabb pedig az A1-es szint.
Az Európai Unió hivatalos nyelvei a következők: angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, ír, holland, horvát, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák és szlovén.
Az első nyelvén feleletválasztós teszten vesz részt. A felvételi szolgálatok a második nyelvének ismeretét az interjúk során tesztelik, amennyiben a neve felkerül a tartaléklistára, és egy főigazgatóság behívja Önt interjúra.
A programra való jelentkezéssel Ön kifejezetten nyilatkozik arról, hogy teljesíti a károsodásra vonatkozó fenti a)(1) feltételt. Amennyiben hamis információkat ad meg e pályázati feltétellel kapcsolatban, a pályázatát azonnal töröljük, Önt pedig kizárjuk a programból.
b) Képesítések
Önnek bizonyos minimális képesítéssel is rendelkeznie kell.
A II. besorolási csoport (irodai és titkári) és a III. besorolási csoport (asszisztensek) esetében:
- oklevéllel igazolt felsőfokú iskolai végzettséggel; vagy
- a középfokúnál magasabb szintű oktatáshoz hozzáférést biztosító, oklevéllel igazolt középfokú végzettséggel, és legalább hároméves megfelelő szakmai tapasztalattal.
A IV. besorolási csoport (tanácsosok) esetében:
- legalább hároméves, befejezett egyetemi tanulmányoknak megfelelő, oklevéllel igazolt végzettséggel.
Az okleveleket – függetlenül attól, hogy azokat valamely tagállamban vagy harmadik országban állították-e ki – valamely uniós tagállam hivatalos szervének, például valamely uniós tagállam oktatási minisztériumának el kell ismernie a pályázatok beadására megjelölt időpontig.
Azokat a pályázókat, akik nem uniós országban kiállított oklevéllel rendelkeznek, felkérik, hogy a pályázatok beadására megjelölt időpontig igazolják diplomájuk uniós szintű egyenértékűségét. A nem uniós képesítések elismeréséről további információk találhatók az ENIC-NARIC hálózatokban (https://www.enic-naric.net). A felvételi bizottság figyelembe veszi a különböző oktatási rendszerek közötti különbségeket. A pályázóknak szóló útmutató mellékleteiben olvashatók a képzettségre vonatkozó minimumkövetelményekre vonatkozó példák.
c) Szakmai tapasztalat
A programban csak olyan személyek vehetnek részt, akik korábban soha nem dolgoztak uniós intézménynél, ügynökségnél vagy szervnél. E program keretében az uniós szakmai gyakorlatok, a szabadúszó munkavégzés és az ideiglenes szerződések nem minősülnek uniós intézménynél szerzett korábbi munkatapasztalatnak.
Felvételi és munkaerő-felvételi eljárás
(1) Felvételi eljárás
Az Európai Parlament a következő területekre vonatkozó, legfeljebb 30 kérdésből álló számítógépes feleletválasztós (MCQ) teszt elvégzésére hívja be Önt: uniós ismeretek, szövegértési készség és helyzetmegítélő képesség.
Amennyiben észszerű alkalmazkodásra van szüksége a teszt elvégzéséhez, kérelmet nyújthat be az I. mellékletben található űrlap felhasználásával, a „PAP 2025” tárgy megjelölésével. A pályázóknak szóló útmutatóban további információkat talál a kérelem benyújtásáról.
Felhívjuk figyelmét, hogy minden kérelmezett eljáráshoz új, észszerű alkalmazkodás iránti kérelmet kell benyújtania, mivel az Orvosi Szolgálat adatvédelmi okokból nem vezet nyilvántartást a korábbi kérelmekről. A korábbi kérelmekben szereplő igazoló dokumentumokat újra felhasználhatja, feltéve, hogy károsodása vagy egészségügyi állapota változatlan marad.
Az Európai Parlament egy szolgáltatóval (TestWe) együttműködve bonyolítja le az online vizsgákat. Felhívjuk figyelmét, hogy a TestWe jelenleg sajnos nem érhető el azon pályázók számára, akik képernyőolvasókat, nagyítókat és hangot szöveggé alakító szoftvereket használnak. Emellett a vizsga során felmerülő probléma esetén a pályázóknak telefonon kell felvenniük a kapcsolatot a szolgáltatóval annak segélyvonalán. Alternatív megoldásokra kerül sor ezért, ha speciális igényei vannak (pl. ha Ön látás- vagy hallássérült, illetve beszéd- és/vagy nyelvi károsodással küzd), miután kérelmét a Parlament Orvosi Szolgálata jóváhagyja.
A felvételi bizottság ezután értékeli a feleletválasztós teszten az 50%-os minimális pontszámot elérő pályázók pályázatait annak biztosítása érdekében, hogy megfelelnek a fent említett b) és c) pályázati feltételnek. A felvételi bizottság a keresett alkalmas pályázók száma másfélszeresének elérését követően abbahagyja az értékelési eljárást. A felvételi bizottság emellett beveszi az értékelésébe az utolsó helyen azonos pontszámot elérő valamennyi pályázót.
A pályázóknak ezután részt kell venniük a Parlament fogyatékosság elismerésére szolgáló eljárásában. Károsodása igazolásához egy orvosnak (megfelelő specialista vagy az Ön háziorvosa) kell kitöltenie a Parlament Orvosi Szolgálata által biztosított űrlapot. Pályázatának támogatásához benyújthatja a nemzeti fogyatékossági igazolványát is. Ennek az információnak rövid időn belül rendelkezésre kell állnia ahhoz, hogy az Orvosi Szolgálat a feleletválasztós teszt után feldolgozhassa kérelmét. Felhívjuk figyelmét, hogy ez az eljárás nem egyezik meg az észszerű alkalmazkodásra vonatkozó, fent részletezett kérelemmel.
Az Orvosi Szolgálat a pályázó által benyújtott űrlap és dokumentáció értékelése után tájékoztatja a felvételi bizottságot a döntéséről, amely ezt követően összeállítja az alkalmas pályázók jegyzékét.
(2) Munkaerő-felvétel
Miután véglegesítik az alkalmas pályázókból álló listát, a pályázók önéletrajzait megkapják a főigazgatóságok humánerőforrás-szolgálatai. E pályázók közül legfeljebb hat főt vesznek fel a program részeként, a többi pályázót pedig a főigazgatóságok szerződéses alkalmazottként vehetik fel a programon kívül.
Ha egy főigazgatóság egy üres álláshelyhez megfelelőnek tartja az Ön profilját, behívhatják Önt interjúra.
Felhívjuk figyelmét, hogy az, hogy Ön szerepel a tartaléklistán vagy sikeresen teljesítette a felvételi vizsgát, nem jelent jogosultságot a foglalkoztatásra. Ha szerződéses álláshely szabadul fel, a felvételi szolgálatok megtekinthetik a tartaléklistát, és interjúra hívhatják be azokat a pályázókat, akiknek a profilja megfelel az álláshely követelményeinek. Ez az eljárás a pozitív cselekvési programon belül és azon kívül törekszik lehetőségeket teremteni.
A jelentkezés módja
Kérjük, az Apply4EP platformon keresztül jelentkezzen 2025. április 16., 12.00 óráig (brüsszeli idő szerint).
Kérjük, pályázatának benyújtása előtt figyelmesen olvassa el az e felhíváshoz csatolt, a Pályázóknak szóló útmutatót.
Amennyiben észszerű alkalmazkodásra van szüksége a teszt elvégzéséhez, a megfelelő űrlapot (további részletekért lásd a Pályázóknak szóló útmutatót) a jelentkezési határidőig el kell küldenie a Parlament Orvosi Szolgálatához e-mailen a következő címre:
PERS-CabmedbruDisability@europarl.europa.eu
Kérjük, csatolja a kérelmét alátámasztó megfelelő orvosi, vagy a károsodásra vonatkozó dokumentumokat.
Kérjük, az e-mail tárgyába a következőket írja:
‘DG PERS 2025 Positive Action Programme/RA Testing Justification Note’.
Tájékoztatjuk, hogy a munkahelyen való észszerű alkalmazkodást a felvett pályázóknak egy későbbi szakaszban biztosítják.