PROGRAM POZITIVNIH MJERA ZA 2025.
Ako kandidati pri popunjavanju obrasca za prijavu na Apply4EP naiđu na bilo kakve poteškoće u pogledu pristupačnosti, molimo ih da nas odmah kontaktiraju preko aplikacije Apply4EP ili adrese naše elektroničke pošte:
PERS-APPLY4EPContacts@europarl.europa.eu.
Uvod
Europski parlament pokreće godišnji Program pozitivnih mjera (engl. Positive Action Programme – PAP) (izdanje 2025.) kojim se olakšava zapošljavanje osoba s invaliditetom kao članova ugovornog osoblja. Tom se inicijativom kandidatima s invaliditetom pruža prilika da rade za jedinu izravno izabranu instituciju EU-a, a Parlamentu se omogućuje da ima raznoliku bazu talenata.
Postupkom u okviru Programa pozitivnih mjera sastavlja se popis od 20 prikladnih kandidata koje glavne uprave u sklopu Glavnog tajništva Parlamenta mogu zaposliti kao članove ugovornog osoblja (članak 3.b Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europske unije) u funkcijskoj skupini II., III. ili IV. U okviru tog programa Parlament zapošljava najviše šestero uspješnih kandidata godišnje te oni dobivaju jednogodišnje ugovore (uz mogućnost produljenja). Preostali uspješni kandidati uvrštavaju se na popis kandidata na razdoblje od 18 mjeseci, uz mogućnost zapošljavanja u glavnim upravama Parlamenta izvan okvira Programa pozitivnih mjera.
Uvjeti za sudjelovanje
Na dan određen kao rok za podnošenje prijava kandidati moraju ispunjavati sljedeće opće uvjete za sudjelovanje, kao i uvjete u pogledu kvalifikacija i stručnog iskustva.
(a) Opći uvjeti
Kandidati moraju:
(1) imati invaliditet koji prouzročuje oštećenje jednako ili veće od 20 % u skladu s europskom ljestvicom za procjenu fizičkog i psihičkog invaliditeta;
(2) imati sva građanska prava kao državljani države članice EU-a;
(3) ispunjavati sve zakonske obaveze povezane sa služenjem vojnog roka;
(4) biti u stanju dostaviti odgovarajuće potvrde kojima dokazuju prikladnost za obavljanje dužnosti;
(5) imati barem razinu C1 znanja („izvrsno poznavanje”) jednog od 24 službena jezika EU-a (jezik 1) i barem razinu B2 znanja („zadovoljavajuće poznavanje”) nekog drugog službenog jezika EU-a (jezik 2), u skladu sa Zajedničkim europskim referentnim okvirom za jezike u kojemu je razina C2 najviša, a razina A1 najniža.
Službeni jezici Europske unije su: bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, hrvatski, irski, latvijski, litavski, malteški, mađarski, nizozemski, njemački, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, španjolski, švedski i talijanski.
Kandidati će polagati test s višestrukim izborom odgovora na jeziku 1. Službe koje zapošljavaju novo osoblje testirat će poznavanje drugog jezika u fazi razgovora ako je ime kandidata uvršteno na popis i ako ga glavna uprava pozove na razgovor.
Podnošenjem prijave u okviru ovog programa kandidati izričito izjavljuju da ispunjavaju navedeni uvjet iz dijela (a) točke 1., odnosno da imaju invaliditet. Davanje lažnih informacija u vezi s tim uvjetom za sudjelovanje dovest će do trenutačnog poništenja prijave i isključenja iz programa.
(b) Kvalifikacije
Kandidati također moraju imati minimalnu razinu kvalifikacija.
Za funkcijske skupine II. (administrativni i tajnički poslovi) i III. (asistenti):
- diplomu visokoškolskog obrazovanja ili
- diplomu srednjoškolskog obrazovanja koja omogućuje pristup visokoškolskom obrazovanju te najmanje tri godine odgovarajućeg radnog iskustva.
Za funkcijsku skupinu IV. (administratori):
- diplomu koja odgovara završenom sveučilišnom studiju u trajanju od najmanje tri godine.
Bez obzira na to je li izdan u jednoj od država članica EU-a ili u nekoj drugoj zemlji, diplomu prije isteka roka za prijave mora priznati službeno tijelo jedne od država članica EU-a, kao što je ministarstvo obrazovanja.
Od kandidata koji imaju diplomu izdanu u državi koja nije članica EU-a tražit će se da do isteka roka za prijave dostave izjavu o jednakovrijednosti svoje diplome s diplomom izdanom u EU-u. Dodatne informacije o priznavanju kvalifikacija iz država koje nisu članice EU-a kandidati mogu pronaći preko mreža ENIC-NARIC (https://www.enic-naric.net/). Panel za odabir uzet će u obzir razlike među obrazovnim sustavima. Primjeri minimalnih potrebnih kvalifikacija navedeni su u prilozima Vodiču za kandidate.
(c) Radno iskustvo
Program je otvoren isključivo za osobe koji nikad prije nisu radile u nekoj od institucija, agencija ili tijela EU-a. Za potrebe programa stažiranje u EU-u te ugovori u području samostalnih djelatnosti i ugovori na određeno vrijeme ne smatraju se prethodnim radnim iskustvom u instituciji EU-a.
Postupak odabira i zapošljavanja
(1) Postupak odabira
Europski parlament kandidate će pozvati na polaganje računalnog testa s višestrukim izborom odgovora koji se sastoji od najviše 30 pitanja iz sljedećih područja: znanje o EU-u, verbalno zaključivanje i situacijsko prosuđivanje.
Kandidati za koje je potrebno poduzeti mjere razumne prilagodbe tijekom testiranja mogu podnijeti zahtjev s pomoću obrasca iz Priloga 1., pri čemu trebaju navesti referencu PAP 2025. Više informacija o načinu podnošenja zahtjeva kandidati mogu potražiti u Vodiču za kandidate.
Treba imati na umu da za svaki postupak za koji se prijavljuju kandidati moraju podnijeti novi zahtjev za poduzimanje mjera razumne prilagodbe jer Zdravstvena služba zbog zaštite podataka ne čuva podatke o prijašnjim zahtjevima. Kandidati se mogu koristiti popratnim dokumentima iz prijašnjih zahtjeva pod uvjetom da su njihov invaliditet ili zdravstveno stanje nepromijenjeni.
Europski parlament internetske testove provodi u suradnji s pružateljem usluga (TestWe). Potrebno je imati na umu da TestWe nažalost nije dostupan za kandidate koji se koriste čitačima zaslona, povećalima i softverom za pretvaranje govora u tekst. Osim toga, u slučaju problema tijekom testiranja, od kandidata će se tražiti da kontaktiraju s pružateljem usluga preko telefonske linije za pomoć. Stoga će se u slučaju posebnih potreba (npr. oštećenje vida ili sluha ili govorni i/ili jezični poremećaj) dogovoriti alternativna rješenja, pod uvjetom da Zdravstvena služba odobri zahtjev kandidata.
Panel za odabir zatim će ocijeniti prijave kandidata koji su na testu s višestrukim izborom odgovora dostigli bodovni prag od 50 % kako bi se osiguralo da ispunjavaju navedene uvjete za sudjelovanje iz točaka (b) i (c). Panel za odabir obustavit će postupak ocjenjivanja nakon što se dosegne broj koji je 1,5 puta veći od traženog broja prikladnih kandidata. Panel za odabir također će uključiti sve kandidate koji se nalaze na posljednjem mjestu, a ostvarili su jednak broj bodova.
Ti će kandidati morati proći postupak priznavanja invaliditeta u Parlamentu. Kako bi kandidati dokazali invaliditet, liječnik (odgovarajući specijalist ili liječnik opće prakse) mora ispuniti obrazac koji osigurava Zdravstvena služba Parlamenta. Kandidati zahtjevu mogu priložiti i nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom. Navedene informacije kandidati moraju moći dostaviti u kratkom roku kako bi ih Zdravstvena služba mogla obraditi nakon testa s višestrukim izborom odgovora. Napominjemo da se taj postupak razlikuje od navedene procjene zahtjeva za poduzimanje mjera razumne prilagodbe.
Nakon što Zdravstvena služba ocijeni obrasce i dokumentaciju koje su dostavili kandidati, o svojoj odluci obavješćuju panel za odabir, koji potom sastavlja listu prikladnih kandidata.
(2) Zapošljavanje
Nakon što se finalizira popis prikladnih kandidata, njihovi životopisi prosljeđuju se službama za ljudske resurse svih glavnih uprava. Do šestero tih kandidata zaposlit će se u okviru Programa pozitivnih mjera, dok se preostali kandidati mogu razmotriti za zapošljavanje kao članovi ugovornog osoblja u glavnim upravama, no izvan okvira Programa.
Ako određena glavna uprava smatra da je profil pojedinog kandidata relevantan za neko otvoreno radno mjesto, može ga pozvati na razgovor.
Važno je napomenuti da uvrštavanje na popis ili uspješno polaganje selekcijskog testa nisu jamstvo za zapošljavanje. Službe za zapošljavanje mogu koristiti taj popis ako se oslobode mjesta namijenjena za ugovorno osoblje te pozvati na razgovor kandidate čiji su profili u skladu sa zahtjevima za određeni posao. Cilj je tog procesa stvoriti prilike i unutar i izvan Programa pozitivnih mjera.
Kako se prijaviti
Kandidati se prijavljuju preko platforme Apply4EP do 16. travnja 2025. u 12:00 sati (po lokalnom vremenu u Bruxellesu).
Prije ispunjavanja prijave kandidati moraju pažljivo pročitati Vodič za kandidate koji je priložen ovoj obavijesti.
Ako su kandidatima za polaganje testa potrebne mjere razumne prilagodbe, oni prije isteka roka za podnošenje prijave moraju Zdravstvenoj službi Parlamenta e-poštom poslati relevantni obrazac (pojedinosti se nalaze u Vodiču za kandidate) na sljedeću adresu:
PERS-CabmedbruDisability@europarl.europa.eu
Tom zahtjevu kandidati moraju priložiti odgovarajuću liječničku dokumentaciju / dokumentaciju o invaliditetu.
U predmetu e-pošte treba navesti sljedeće:
„DG PERS 2025 Positive Action Programme/RA Testing Justification Note”.
Napominjemo da će se u kasnijoj fazi zaposlenim kandidatima ponuditi mjere razumne prilagodbe na radnome mjestu.