OGŁOSZENIE O NABORZE NR PE/321/2025/S/ITEC
CZŁONEK PERSONELU TYMCZASOWEGO
Administrator prawny (AD 7)
Przed zgłoszeniem kandydatury należy uważnie przeczytać Przewodnik dla osób kandydujących w procedurach naboru organizowanych przez Parlament Europejski załączony do niniejszego ogłoszenia o naborze.
Przewodnik ten, stanowiący integralną część ogłoszenia o naborze, przedstawia zasady odnoszące się do procedur naboru oraz tryb zgłaszania kandydatur.
SPIS TREŚCI
A. OPIS STANOWISKA I KWALIFIKOWALNOŚĆ
B. PROCEDURA
C. ZGŁASZANIE KANDYDATUR
ZAŁĄCZNIK: PRZEWODNIK DLA OSÓB KANDYDUJĄCYCH W PROCEDURACH NABORU ORGANIZOWANYCH PRZEZ PARLAMENT EUROPEJSKI
A. OPIS OBOWIĄZKÓW I WARUNKI DOPUSZCZALNOŚCI
1. Uwagi ogólne
Parlament Europejski podjął decyzję o wszczęciu procedury obsadzenia jednego stanowiska pracownika zatrudnionego na czas określony w grupie zaszeregowania AD 7 w Dyrekcji Generalnej ds. Innowacji i Wsparcia Technologicznego (DG ITEC). Miejscem pracy będzie Bruksela.
Poszukiwany profil to profil administratora prawnego.
Umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony. Nabór nastąpi do grupy zaszeregowania AD 7, pierwszy stopień, dla której wynagrodzenie podstawowe wynosi 7559,72 EUR miesięcznie. Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem unijnym oraz innym odliczeniom przewidzianym w Regulaminie pracowniczym urzędników Unii Europejskiej. Jest ono zwolnione z podatków krajowych. Stopień zaszeregowania wybranego kandydata / wybranej kandydatki może zostać zmieniony w zależności od jego/jej doświadczenia zawodowego. Ponadto wynagrodzenie podstawowe jest – pod pewnymi warunkami – powiększane o dodatki.
Parlament Europejski stosuje politykę równości szans i przyjmuje kandydatury bez dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne i inne, przynależność do mniejszości narodowej, status majątkowy, urodzenie, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub sytuację rodzinną.
2. Opis obowiązków
Dyrekcja Generalna ds. Innowacji i Wsparcia Technologicznego (DG ITEC) świadczy kompleksowe usługi informatyczne i komunikacyjne wspierające działalność legislacyjną i administracyjną Parlamentu Europejskiego. Zapewnia rozwój i prowadzenie wielojęzycznej wewnętrznej przestrzeni roboczej, dając posłom i pracownikom bezpieczny dostęp do podstawowych dokumentów i informacji w dowolnym czasie i miejscu. Ponadto DG ITEC odpowiada za projektowanie i rozwijanie systemów informatycznych Parlamentu oraz zarządzanie nimi, zgodnie ze strategią innowacji uwzględniającą potrzeby posłów, grup politycznych, dyrekcji generalnych, Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.
DG ITEC nadzoruje również wdrażanie bezpiecznej i zrównoważonej strategii technicznej na rzecz infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej Parlamentu. Ponadto zarządza produkcją i dystrybucją dokumentów parlamentarnych w formie elektronicznej oraz współpracuje z Urzędem Publikacji w zakresie oficjalnej publikacji tekstów ustawodawczych i innych dokumentów.
Administrator prawny z siedzibą w Brukseli będzie musiał regularnie podróżować między trzema zwyczajowymi miejscami pracy Parlamentu (Bruksela, Luksemburg i Strasburg) oraz do innych miejsc. Administrator prawny będzie ściśle współpracował z kierownictwem wyższego szczebla i różnymi działami w DG ITEC, a także z innymi dyrekcjami generalnymi w Sekretariacie PE oraz, w razie potrzeby, z posłami do Parlamentu Europejskiego. Administrator prawny, działając pod zwierzchnictwem bezpośredniego przełożonego oraz w ramach programów i priorytetów ustanowionych przez organy zarządzające Parlamentu i ich kierownictwo, będzie wykonywał następujące główne zadania:
– doradzanie kierownictwu we wszystkich kwestiach prawnych i administracyjnych dotyczących jednostki organizacyjnej poprzez dostarczanie szczegółowej analizy i interpretacji zawiłych przepisów i orzecznictwa;
– pisanie analiz, notatek i podsumowań, analizowanie, opracowywanie i przygotowywanie projektów przepisów w ich obszarze odpowiedzialności oraz we wszystkich kwestiach związanych z zarządzaniem działami na wniosek kadry kierowniczej wyższego szczebla;
– towarzyszenie kadrze kierowniczej wyższego szczebla na posiedzeniach wysokiego szczebla oraz w wewnętrznych i zewnętrznych grupach roboczych lub reprezentowanie na nich kadry kierowniczej, przy zapewnieniu skutecznej komunikacji i rzecznictwa interesów jednostki organizacyjnej;
– dbanie o to, by właściwe służby realizowały zadania administracyjne w wyznaczonym terminie, utrzymywanie kontaktów z różnymi stronami, informowanie ich i koordynowanie ich wkładu;
– sporządzanie lub sprawdzanie dokumentów, w których Parlament bierze na siebie zobowiązania, i na które można powoływać się w przypadku sporów;
– zasiadanie w komisjach lub organach administracyjnych, reprezentowanie Parlamentu w niektórych organach; wspieranie działów operacyjnych zgodnie z wymogami w realizacji konkretnych działań/projektów;
– ponoszenie odpowiedzialności za przygotowanie i zawieranie umów w sprawie zamówień publicznych;
– rozpatrywanie wrażliwych/kompleksowych wniosków o publiczny dostęp do dokumentów DG ITEC po ich wspólnym rozpatrzeniu z odpowiednim właścicielem przedsiębiorstwa i w ścisłej współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Urzędu Przewodniczącego (DG PRES).
Obowiązki te wymagają dokładności, umiejętności komunikacyjnych, zachowania wysokiego stopnia poufności, umiejętności analizowania i podsumowywania, umiejętności planowania przyszłościowego, dyplomacji i zdolności do łatwego komunikowania się z szeroką grupą osób na wszystkich poziomach. Kandydat/kandydatka musi wykazać się inicjatywą i silną motywacją. Musi regularnie wykazywać gotowość do pracy pod presją, zarówno indywidualnie, jak i w zespole, a także dostosowania się do wielokulturowego środowiska pracy.
3. Warunki dopuszczalności
W dniu, w którym upływa termin składania kandydatur, musisz spełniać następujące warunki ogólne i szczególne:
a) Warunki ogólne
Zgodnie z art. 12 ust. 2 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej musisz:
– mieć obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej;
– korzystać z pełni praw obywatelskich;
– mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej;
– być w stanie przedstawić odpowiednie referencje potwierdzające posiadanie odpowiednich cech charakteru do wykonywania obowiązków.
b) Warunki szczególne
(i) Wymagane tytuły i dyplomy
· poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem w dziedzinie prawa, gdy zwykły okres studiów uniwersyteckich wynosi co najmniej cztery lata,
lub
· wykształcenie na poziomie odpowiadającym pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich, potwierdzone dyplomem w dziedzinie prawa, i odpowiednie doświadczenie zawodowe zgodnie z opisem stanowiska (sekcja A.2.) o długości co najmniej jednego roku, w przypadku gdy normalny czas trwania studiów uniwersyteckich wynosi co najmniej trzy lata. Ten rok doświadczenia zawodowego nie będzie uwzględniany przy obliczaniu wymaganego okresu doświadczenia zawodowego określonego w pkt 3 lit. b) ppkt (ii).
Dyplomy, zarówno wydane w państwie członkowskim UE, jak i w państwie trzecim, muszą być uznane przez oficjalny organ, taki jak np. ministerstwo edukacji państwa członkowskiego UE.
Osoby kandydujące mające dyplom wydany w państwie trzecim będą musiały przedstawić certyfikat potwierdzający równoważność tego dyplomu z dyplomami UE, jeżeli otrzymają ofertę zatrudnienia. Więcej informacji na temat uznawania kwalifikacji uzyskanych w państwie spoza UE w sieciach ENIC-NARIC można znaleźć pod adresem: https://www.enic-naric.net. Komisja selekcyjna uwzględni różnorodność systemów edukacji. W tabeli umieszczonej w Przewodniku dla osób kandydujących znajdują się przykłady minimalnego wymaganego poziomu wykształcenia. Kandydaci, którzy nie przedstawią dokumentu potwierdzającego równoważność swoich dyplomów z dyplomami UE lub którzy posiadają dyplomy nieuznawane przez urzędowy organ państwa członkowskiego UE, nie zostaną dopuszczeni do procedury naboru.
(ii) Wymagane doświadczenie zawodowe
Po uzyskaniu kwalifikacji uprawniających do udziału w procedurze naboru (zob. ppkt (i)), osoby kandydujące muszą mieć następujące doświadczenie zawodowe:
· co najmniej czteroletnie doświadczenie zawodowe związane z obowiązkami określonymi w sekcji A.2., z czego dwa lata koniecznie w administracji krajowej lub w instytucjach lub organach Unii Europejskiej.
(iii) Znajomość języków
Od kandydatów wymagana jest dogłębna znajomość (minimum poziom C1) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej (język 1): angielskiego, bułgarskiego, chorwackiego, czeskiego, duńskiego, estońskiego, fińskiego, francuskiego, greckiego, hiszpańskiego, irlandzkiego, litewskiego, łotewskiego, maltańskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, polskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słowackiego, słoweńskiego, szwedzkiego, węgierskiego lub włoskiego,
oraz
zadowalająca znajomość (minimum poziom B2) języka angielskiego lub francuskiego (język 2).
Jeżeli twoim językiem 1 jest angielski lub francuski, wymagana jest zadowalająca znajomość (minimum poziom B2) któregokolwiek z pozostałych 23 języków urzędowych Unii Europejskiej. Język 2 musi być językiem innym niż język 1.
Języki zatwierdzone do celów niniejszej procedury selekcji, tj. angielski i francuski, zostały określone zgodnie z interesem służby. Z uwagi na zakres obowiązków stanowisko administratora prawnego wymaga szczególnych umiejętności: umiejętności analitycznych, redakcyjnych, w zakresie nadzoru technicznego i zarządzania administracyjnego. Nowo zatrudniony pracownik musi zatem być w stanie zrozumieć zadania do wykonania, rozwiązywać problemy i skutecznie komunikować się z rozmówcami zewnętrznymi oraz z kierownictwem i współpracownikami.
Znajomość co najmniej jednego z tych dwóch języków jest niezbędna, aby pracownik mógł wypełniać swoje obowiązki i realizować zadania działu, w szczególności w celu nawiązania skutecznych relacji roboczych z podmiotami, które posługują się głównie językiem angielskim lub francuskim. Ma to kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów i realizacji projektów specyficznych dla Dyrekcji Generalnej ds. Innowacji i Wsparcia Technologicznego (DG ITEC), w której angielski i francuski są głównymi językami roboczymi.
Francuski jest językiem najczęściej używanym do wewnętrznej komunikacji w obrębie działów w dyrekcji, do której zostanie przypisany(a) kandydat/kandydatka. Język angielski jest natomiast najczęściej używany w kontaktach z innymi dyrekcjami w ramach DG ITEC, a także w kontaktach z innymi dyrekcjami generalnymi oraz kontaktach z organami politycznymi i administracyjnymi Parlamentu, zwłaszcza jeśli chodzi o sporządzanie dokumentów i uczestnictwo w rozmowach strategicznych.
Angielski i francuski są również używane podczas spotkań forum ds. przetargów, w których zatrudniony(a) kandydat/kandydatka będzie aktywnie uczestniczyć. Dobra znajomość języka francuskiego jest również niezbędna do właściwego zrozumienia przepisów obowiązujących we Francji, Belgii i Luksemburgu. Rola ta wymaga również opracowania dokumentów prawnych, przygotowania analiz i podsumowania złożonych pojęć prawnych, z których wszystkie muszą być podane do wiadomości w sposób jasny i precyzyjny. Wiele wewnętrznych i zewnętrznych komunikatów, tekstów ustawodawczych, aktualizacji orzecznictwa i wytycznych proceduralnych jest dostępnych głównie w tych dwóch językach. W związku z tym gruntowna znajomość języka angielskiego i/lub francuskiego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dokładnej interpretacji, przestrzegania przepisów i wysokiej jakości pracy.
DG ITEC kładzie duży nacisk na skuteczną komunikację między swoimi pracownikami w celu zapewnienia sprawnej współpracy i skuteczności operacyjnej. W rezultacie wszystkie ogłoszenia o naborze w DG ITEC, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, wymagają od kandydatów gruntownej znajomości jednego z tych dwóch języków oraz dobrej praktycznej znajomości drugiego z tych języków. Biegła znajomość co najmniej jednego z tych języków umożliwi wybranemu kandydatowi skuteczne wykonywanie zadań w różnych kontekstach językowych oraz pełną integrację w zróżnicowanym, wielojęzycznym środowisku Parlamentu Europejskiego.
B. PROCEDURA
Procedura jest organizowana na podstawie kwalifikacji i testów.
1. Dopuszczenie i ocena kwalifikacji (pierwszy etap)
a) Organ powołujący sporządzi listę kandydatów, którzy przesłali formularze zgłoszenia w wymaganej formie przed upływem terminu ich składania i którzy spełniają warunki ogólne określone w sekcji A.3.a). Lista zostanie przekazana komisji selekcyjnej wraz z dokumentacją zgłoszeniową.
b) Komisja selekcyjna sprawdzi, czy dokumenty zgłoszeniowe kandydatów spełniają warunki szczególne określone w sekcji A.3.b) – Dopuszczenie.
c) Na podstawie wcześniej określonej siatki ewaluacyjnej komisja selekcyjna dokona oceny kwalifikacji wszystkich kwalifikujących się kandydatów (patrz pkt B.1 lit. b) powyżej) i sporządzi listę sześciu najlepszych kwalifikujących się kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na testy. W stosownym przypadku komisja selekcyjna uwzględni wszystkie osoby, które uzyskają jednakowy wynik (ex aequo) na ostatnim miejscu – Ocena kwalifikacji.
Komisja selekcyjna dokonuje wyboru kandydatów wyłącznie na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszenia, które muszą być poparte dokumentami potwierdzającymi złożonymi wraz z formularzem zgłoszenia i w tym samym czasie, co formularz zgłoszenia (szczegóły do wglądu w Przewodniku dla osób kandydujących w procedurach naboru organizowanych przez Parlament Europejski, pkt 3.3).
Podczas oceny kwalifikacji kandydatów komisja selekcyjna uwzględnia w szczególności następujące aspekty:
- kwalifikacje i dyplomy;
- doświadczenie w reprezentowaniu kadry kierowniczej wyższego szczebla na posiedzeniach wysokiego szczebla oraz w wewnętrznych i zewnętrznych grupach roboczych lub towarzyszeniu na nich kadrze kierowniczej;
- doświadczenie w doradzaniu kierownictwu w złożonych kwestiach prawnych i administracyjnych, w szczególności w kontekście ram instytucjonalnych UE, z naciskiem na szczegółową analizę i interpretację zawiłych przepisów i orzecznictwa związanego z prawem IT i unijnymi zamówieniami w dziedzinie IT;
- doświadczenie w przygotowywaniu dokumentów związanych ze zobowiązaniami parlamentarnymi i innymi delikatnymi kwestiami;
- dobre umiejętności komunikacyjne, zarówno ustne, jak i pisemne, umożliwiające przekazywanie złożonych koncepcji prawnych i informacji w sposób zwięzły różnym zainteresowanym stronom, w tym kadrze kierowniczej wyższego szczebla i podmiotom zewnętrznym;
- doświadczenie w sporządzaniu wysokiej jakości analiz prawnych, notatek i podsumowań oraz w przygotowywaniu kompleksowych analiz prawnych i administracyjnych oraz projektów przepisów w odpowiedzi na potrzeby kadry kierowniczej wyższego szczebla;
- doświadczenie w kierowaniu komisjami otwierającymi oferty i oceniającymi je oraz w aktywnym uczestnictwie w nich;
- doświadczenie w koordynowaniu wkładu wielu zainteresowanych stron i utrzymywaniu regularnej komunikacji w celu zapewnienia sprawnej stopniowej realizacji projektów;
- doświadczenie w przygotowywaniu postępowań o udzielenie zamówień publicznych i uczestniczeniu w nich;
- doświadczenie w wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku pracy oraz umiejętność sprawnej współpracy z szerokim gronem osób na wszystkich szczeblach.
Każde kryterium będzie ocenione w skali (od 1 do 5). Kandydaci będą oceniani na podstawie całkowitej liczby punktów w celu określenia ich zdolności do pracy na danym stanowisku.
Ocena: 0–20 punktów.
Zostaniesz poinformowany pocztą elektroniczną, czy komisja selekcyjna podjęła decyzję o dopuszczeniu Cię do testów na podstawie kryteriów dopuszczalności oraz punktów uzyskanych w ramach oceny kwalifikacji.
2. Testy (drugi etap)
Aby ocenić, czy kandydaci posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania obowiązków opisanych powyżej, komisja selekcyjna przeprowadzi następujące testy:
Test pisemny
a) Test sprawdzający umiejętność redagowania tekstów w języku angielskim lub francuskim, na podstawie dokumentacji, w celu oceny Twoich zdolności do wykonywania obowiązków opisanych w sekcji A.2., a także Twoich umiejętności redakcyjnych.
Czas trwania testu: maksymalnie 90 minut.
Punktacja: od 0 do 20 punktów (wymagane minimum: 10 punktów).
Test ten może się odbyć osobiście lub online.
Test ustny
b) Rozmowa z komisją selekcyjną w języku angielskim lub francuskim w celu ocenienia Twoich zdolności do wykonywania obowiązków opisanych w sekcji A.2.
Maksymalny czas trwania testu: maksymalnie 45 minut.
Punktacja: od 0 do 40 punktów (wymagane minimum: 20 punktów).
Test ten może się odbyć osobiście lub online.
W odpowiednim czasie otrzymasz instrukcje dotyczące testów. Należy postępować zgodnie z instrukcjami. Nieprzestrzeganie instrukcji lub jakiekolwiek działania niezgodne z instrukcjami spowodują natychmiastową dyskwalifikację.
3. Lista zakwalifikowanych kandydatów
Komisja selekcyjna sporządza listę zakwalifikowanych kandydatów, która zawiera, w porządku alfabetycznym, nazwiska trzech kandydatów, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów ogółem w całej procedurze (ocena kwalifikacji i testy), pod warunkiem że uzyskali oni minimalną wymaganą liczbę punktów w obu tych testach. Na ostatnim miejscu na liście będą figurować wszystkie osoby, które uzyskały jednakowe wyniki (ex aequo).
Poinformujemy Cię na piśmie o uzyskanych wynikach.
Lista zakwalifikowanych kandydatów zostanie opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.
Ważność listy zakwalifikowanych kandydatów wygasa w dniu 31 grudnia 2028 r. Jej ważność może zostać przedłużona decyzją organu powołującego. W przypadku przedłużenia ważności listy wpisani na nią kandydaci zostaną powiadomieni w stosownym czasie.
C. ZGŁASZANIE KANDYDATUR
Kandydaturę należy złożyć na platformie Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search
Przed wypełnieniem formularza zgłoszenia należy dokładnie zapoznać się z Przewodnikiem dla osób kandydujących w procedurach naboru organizowanych przez Parlament Europejski.
Termin zgłaszania kandydatur
4 lutego 2025 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu brukselskiego