OBAVIJEST O ZAPOŠLJAVANJU PE/321/2025/S/ITEC
PRIVREMENI SLUŽBENIK / PRIVREMENA SLUŽBENICA
Pravnik (AD 7)
Kandidati se mole da prije slanja prijave pažljivo pročitaju Vodič za kandidate u postupcima odabira koje organizira Europski parlament, a koji je priložen ovoj Obavijesti o zapošljavanju.
Vodič je sastavni dio Obavijesti o zapošljavanju u kojemu se objašnjavaju pravila u skladu s kojima se provode postupci odabira i način prijave.
SADRŽAJ
A. OPIS POSLA I UVJETI
B. POSTUPAK
C. PRIJAVE
PRILOG: VODIČ ZA KANDIDATE U POSTUPCIMA ODABIRA KOJE ORGANIZIRA EUROPSKI PARLAMENT
A. OPIS POSLA I UVJETI
1. Opće napomene
Europski parlament odlučio je pokrenuti postupak za popunjavanje radnog mjesta privremenog službenika / privremene službenice (platni razred AD 7) u Glavnoj upravi za inovacije i tehnološku podršku (DG ITEC). Mjesto rada je Bruxelles.
Traženi profil je pravnik.
Ugovor je na neodređeno vrijeme. Radno mjesto odgovara platnom razredu AD 7, prvom stupnju, s osnovnom mjesečnom plaćom od 7559,72 EUR. Plaća podliježe porezu Unije i ostalim odbicima predviđenima u Uvjetima zaposlenja ostalih službenika Europske unije. Na plaću se ne obračunava nacionalni porez. Stupanj unutar platnog razreda odabranog kandidata može se prilagoditi ovisno o njegovu radnom iskustvu. Osim toga, uz osnovnu plaću pod određenim se uvjetima isplaćuju i dodaci.
Europski parlament provodi politiku jednakih mogućnosti te prijave razmatra bez diskriminacije na temelju roda, boje kože, etničkog ili socijalnog podrijetla, genetskih osobina, jezika, vjere ili uvjerenja, političkoga ili bilo kakvoga drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invalidnosti, dobi, seksualne orijentacije, bračnog stanja ili obiteljske situacije.
2. Opis posla
Glavna uprava za inovacije i tehnološku podršku (DG ITEC) pruža sveobuhvatne IT i komunikacijske usluge radi potpore zakonodavnim i administrativnim aktivnostima Europskog parlamenta. Brine se za razvoj i održavanje višejezičnog internog radnog okruženja te zastupnicima i osoblju omogućuje da u bilo kojem trenutku s bilo koje lokacije pristupe ključnim dokumentima i informacijama. DG ITEC je odgovoran i za osmišljavanje i razvoj IT sustava Parlamenta te upravljanje njima, u skladu sa strategijom inovacija kojom se odgovara na potrebe zastupnika, klubova zastupnika, glavnih uprava, Europskog ombudsmana i Europskog nadzornika za zaštitu podataka.
DG ITEC također nadzire implementaciju sigurne i održive tehnološke strategije za IT i telekomunikacijsku infrastrukturu Parlamenta te upravlja izradom i elektroničkom distribucijom dokumenata Parlamenta i surađuje s Uredom za publikacije u pogledu službenog objavljivanja zakonodavnih tekstova i drugih dokumenata.
Radno mjesto je u Bruxellesu, a od pravnika se očekuje da redovito putuje između tri uobičajena mjesta rada Europskog parlamenta (Bruxelles, Luxembourg i Strasbourg) i drugdje. Pravnik će blisko surađivati s višim rukovodstvom i odjelima u Glavnoj upravi za inovacije i tehnološku podršku, kao i s drugim glavnim upravama u Glavnom tajništvu i, po potrebi, sa zastupnicima u Europskom parlamentu. Pod vodstvom izravno nadređenog i u okviru programâ i prioritetâ koje odrede upravljačka tijela Parlamenta i njihova uprava, pravnik će obavljati sljedeće glavne zadaće:
– pružanje smjernica rukovodstvu o svim složenim pravnim i administrativnim pitanjima koja se tiču tijela i pružanje detaljnih analiza i tumačenja složenog zakonodavstva i sudske prakse;
– pisanje studija, bilješki i sažetaka te analiziranje, osmišljanje i pripremanje nacrta pravila u području njihove odgovornosti i o svim temama koje se odnose na upravljanje odjelom na zahtjev višeg rukovodstva;
– sudjelovanje na sastancima i u radu internih i eksternih radnih skupina zajedno s rukovodstvom ili uime rukovodstva, vođenje djelotvorne komunikacije i zalaganje za interese tijela;
– osiguravanje da relevantni odjeli na vrijeme rješavaju administrativna pitanja, održavanje kontakata s različitim stranama, njihovo informiranje i koordiniranje njihovih doprinosa;
– priprema i/ili provjera dokumenata na temelju kojih Parlament preuzima obveze i na koje bi se moglo pozivati u slučaju spora;
– članstvo u odborima ili upravnim tijelima te predstavljanje Parlamenta u određenim tijelima; potpora, prema potrebi, operativnim odjelima u izvršavanju konkretnih aktivnosti/projekata;
– preuzimanje odgovornosti za pripremu i zaključenje ugovora o javnoj nabavi;
– rješavanje osjetljivih/složenih zahtjeva za javni pristup dokumentima DG ITEC-a, nakon zajedničke obrade sa službom nadležnom za predmetni dokument i u bliskoj suradnji s Glavnom upravom Predsjedništva (DG PRES).
Za te se zadaće traže temeljitost, komunikacijske vještine, visoka razina povjerljivosti, sposobnost analitičkog razmišljanja i sažimanja, vještina planiranja, diplomatičnost i sposobnost komuniciranja sa širokim rasponom osoba na svim razinama. Kandidati moraju pokazati inicijativu i snažnu motiviranost. Moraju biti u stanju redovito intenzivno raditi, samostalno ili u timu, i prilagoditi se višekulturnom i višejezičnom okružju.
3. Uvjeti
Kandidati na dan određen kao rok za podnošenje prijava moraju ispunjavati sljedeće opće i posebne uvjete:
(a) Opći uvjeti
U skladu s člankom 12. stavkom 2. Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europske unije, kandidati moraju:
– biti državljani jedne od država članice Europske unije,
– uživati sva građanska prava,
– ispunjavati sve zakonske obveze povezane sa služenjem vojnog roka,
– dostaviti odgovarajuće potvrde kojima dokazuju prikladnost za obavljanje dužnosti.
(b) Posebni uvjeti
i. Potrebne kvalifikacije
· ako je redovito trajanje sveučilišnog studija četiri godine ili više, diploma u području prava kojom se dokazuje završen sveučilišni studij,
ili
· ako je redovito trajanje sveučilišnog studija najmanje tri godine, diploma kojom se dokazuje završen sveučilišni studij u području prava i relevantno radno iskustvo u skladu s opisom posla (dio A točka 2.) od najmanje godinu dana. To jednogodišnje razdoblje radnog iskustva neće se uzeti u obzir pri izračunu traženog razdoblja radnog iskustva navedenog u točki 3.(b)(ii).
Bez obzira na to jesu li dodijeljene u državi članici ili zemlji koja nije članica EU-a, diplome moraju biti priznate od strane službenog tijela, primjerice ministarstva obrazovanja, jedne od država članica Unije.
Ako kandidat čija je diploma izdana u zemlji koja nije članica EU-a dobije ponudu za zaposlenje, od njega će se tražiti se da priloži potvrdu o jednakovrijednosti svoje diplome. Dodatne informacije o priznavanju kvalifikacija iz trećih zemalja kandidati mogu pronaći preko mreže ENIC-NARIC na sljedećoj poveznici: https://www.enic-naric.net. Odbor za odabir uzet će u obzir razlike među obrazovnim sustavima. Primjeri najniže razine potrebnih kvalifikacija navedeni su u tablici u Vodiču za kandidate. Kandidati koji naknadno ne podnesu dokaz o jednakovrijednosti svoje diplome i/ili kandidati čije diplome nije priznalo službeno tijelo jedne od država članice Unije neće moći sudjelovati u postupku odabira.
ii. Potrebno radno iskustvo
Nakon stjecanja profesionalnih kvalifikacija potrebnih za pristup ovom postupku odabira (vidjeti prethodnu točku i.), kandidati su morali steći sljedeće radno iskustvo:
· najmanje četiri godine radnog iskustva u području povezanom sa zadaćama navedenima u dijelu A točki 2., od čega barem dvije godine moraju biti u instituciji ili tijelu nacionalne javne uprave ili Europske unije.
iii. Poznavanje jezika
Kandidati moraju izvrsno (barem na razini C1) poznavati jedan od službenih jezika Europske unije (jezik 1): bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, hrvatski, irski, latvijski, litavski, malteški, mađarski, nizozemski, njemački, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, španjolski, švedski ili talijanski
te
u zadovoljavajućoj mjeri (barem na razini B2) poznavati engleski ili francuski jezik (jezik 2).
Ako je jezik 1 engleski ili francuski, kandidati moraju u zadovoljavajućoj mjeri (barem na razini B2) poznavati bilo koji od ostala 23 službena jezika Europske unije. Jezik 2 mora biti različit od jezika 1.
Izbor jezika 2 (engleski ili francuski) u ovom postupku odabira utvrđen je u skladu s interesima službe. Radno mjesto pravnika, zbog zadaća koje su s njime povezane, iziskuje specifične sposobnosti u pogledu: analitike, sastavljanja dokumenata, tehničkog nadzora i administrativnog upravljanja. Novozaposleni član osoblja stoga mora biti u stanju razumjeti zadaće koje treba izvršiti, rješavati probleme i djelotvorno komunicirati sa sugovornicima izvan institucije te rukovodstvom i kolegama.
Poznavanje barem jednoga od tih dvaju jezika ključno je kako bi član osoblja mogao ispuniti povjerene mu zadaće i zadovoljiti potrebe službe, posebno u pogledu razvijanja djelotvornih radnih osoba s dionicima koji većinom govore engleski ili francuski. To je od ključne važnosti za postizanje ciljeva i provedbu projekata Glavne uprave za inovacije i tehnološku podršku (DG ITEC) u kojoj su engleski i francuski radni jezici.
Francuski je jezik koji se najčešće koristi u internoj komunikaciji unutar i između odjela u glavnoj upravi u kojoj će odabrani kandidat raditi. Engleski je pak jezik koji se najčešće koristi u komunikaciji s drugim upravama u Glavnoj upravi za inovacije i tehnološku podršku, kao i s drugim glavnim upravama te s političkim i upravnim tijelima Parlamenta, posebno kada je riječ o sastavljanju dokumenata i raspravama o strateškim pitanjima.
Engleski i francuski koriste se i tijekom sastanaka Foruma za javnu nabavu, na kojima će kandidat koji dobije posao trebati aktivno sudjelovati. Dobro poznavanje francuskog jezika ključno je i za dobro razumijevanje zakonodavstva koje je na snazi u Francuskoj, Belgiji i Luksemburgu. Radno mjesto podrazumijeva i pisanje pravnih dokumenata, pripremu studija i sažeto izlaganje složenih pravnih pojmova, pri čemu se zahtijeva jasna i točna komunikacija. Veliki broj unutarnjih i vanjskih komunikacija, zakonodavnih tekstova, ažuriranja sudske prakse i postupovnih smjernica prvenstveno je dostupan na ta dva jezika. Stoga je visoka razina poznavanja engleskog i/ili francuskog jezika od ključne važnosti kako bi se zajamčili točno tumačenje, sukladnost i visokokvalitetan rad.
DG ITEC djelotvornu komunikaciju među svojim osobljem smatra izuzetno bitnom za osiguravanje dobre suradnje i operativne učinkovitosti. Stoga se u objavama radnih mjesta koje DG ITEC objavljuje unutar Europskog parlamenta i izvan njega od kandidata zahtijeva visoka razina poznavanja jednoga od tih dvaju jezika i za rad primjerena razina poznavanja drugog jezika. Izvrsno poznavanje barem jednog od ta dva jezika uspješnom kandidatu omogućit će učinkovito izvršavanje zadaća u različitim jezičnim kontekstima i punu integraciju u raznoliko višejezično okruženje Europskog parlamenta.
B. POSTUPAK
Postupak odabira temelji se na kvalifikacijama i testiranjima.
1. Uključivanje u postupak odabira i ocjena kvalifikacija (1. faza)
(a) Tijelo za imenovanje sastavit će popis kandidata koji su podnijeli prijave u propisanom formatu do isteka roka i koji zadovoljavaju opće uvjete navedene u dijelu A točki 3.(a). Taj će popis biti proslijeđen odboru za odabir zajedno s dosjeom prijave.
(b) Odbor za odabir provjerit će ispunjavaju li podaci navedeni u prijavnicama kandidata posebne uvjete navedene u dijelu A. točki 3.(b) – Uključivanje u postupak odabira.
(c) Odbor za odabir na temelju unaprijed utvrđenih kriterija ocjenjuje kvalifikacije prihvatljivih kandidata (vidjeti točku B.1(b)) i sastavlja popis šest najboljih kandidata koji će biti pozvani na testiranja. U slučaju da se na posljednjem mjestu tog popisa nalazi više kandidata s jednakim brojem bodova, odbor za odabir sve ih poziva u sljedeću fazu – Ocjena kvalifikacija.
Odbor za odabir svoje će odluke temeljiti isključivo na informacijama iz prijave, koje moraju biti potkrijepljene popratnim dokumentima dostavljenima zajedno i istovremeno s prijavnicom (za dodatne informacije vidjeti Vodič za kandidate u postupcima odabira koje organizira Europski parlament, točka 3.3.)
Pri ocjenjivanju kvalifikacija kandidata odbor za odabir prvenstveno uzima u obzir sljedeće aspekte:
- kvalifikacije i diplome;
- iskustvo u sudjelovanju na sastancima i u radu internih i eksternih radnih skupina zajedno s rukovodstvom ili uime rukovodstva;
- iskustvo u savjetovanju rukovodstva o složenim pravnim i administrativnim pitanjima, posebno u kontekstu institucionalnog okvira EU-a, s naglaskom na detaljnim analizama i tumačenju složenog zakonodavstva i sudske prakse u području prava informacijskih tehnologija i javne nabave EU-a u području informacijskih tehnologija;
- iskustvo u pripremi dokumenata povezanih s parlamentarnim obvezama i drugim osjetljivim pitanjima;
- vrlo dobre komunikacijske vještine, u smislu usmenog i pismenog izražavanja, uz sposobnost konciznog komuniciranja složenih pravnih pojmova i informacija različitim dionicima, uključujući više rukovodstvo i vanjske subjekte;
- iskustvo u pisanju pravnih studija, bilješki i sažetaka visoke kvalitete te u pripremi sveobuhvatnih pravnih analiza i izradi pravilnika na temelju zahtjeva višeg rukovodstva;
- iskustvo u pogledu vođenja i aktivnog sudjelovanja u radu odbora za otvaranje i ocjenjivanje ponuda;
- iskustvo u koordiniranju različitih dionika i održavanju redovite komunikacija kako bi se osiguralo neometano napredovanje projekata;
- iskustvo u pripremi postupaka javne nabave i sudjelovanju u njima;
- iskustvo rada u multikulturnom i višejezičnom okruženju i sposobnost komuniciranja sa širokim rasponom osoba na svim razinama.
Svaki od navedenih kriterija bodovat će se ocjenom od 1 do 5. Prikladnost kandidata za navedena radna mjesta utvrdit će se na temelju ukupne ocjene.
Bodovanje: od 0 do 20 bodova.
Na temelju ispunjavanja uvjeta i bodova stečenih u ocjeni kvalifikacija, odbor za odabir odlučuje koje će kandidate pozvati na testiranja te ih o tome obavještava e-porukom.
2. Testiranja (2. faza)
Kako bi se ocijenilo posjeduju li kandidati znanje i vještine potrebne za izvršavanje opisanih zadaća, odbor za odabir organizirat će sljedeća testiranja:
Pismeno testiranje
(a) Sastavljanje teksta na temelju spisa, na engleskom ili francuskom jeziku, kako bi se procijenila sposobnost za izvršavanje zadaća opisanih u dijelu A točki 2., kao i vještina pismenog izražavanja.
Trajanje testa: maksimalno 90 minuta.
Bodovanje: od 0 do 20 bodova (prag za prolaz: 10 bodova).
Testiranje se može održati na internetu ili u fizičkoj prisutnosti.
Usmeno testiranje
(b) Razgovor s odborom za odabir na engleskom ili francuskom jeziku kako bi se ocijenila sposobnost kandidata da obavljaju dužnosti opisane u dijelu A točki 2.
Maksimalno trajanje testa: maksimalno 45 minuta.
Bodovanje: od 0 do 40 bodova (prag za prolaz: 20 bodova).
Testiranje se može održati na internetu ili u fizičkoj prisutnosti.
Kandidati će pravodobno primiti upute o testiranju. Upute se moraju točno slijediti. U slučaju nepoštovanja uputa ili ponašanja koje nije u skladu s njima, kandidati će odmah biti diskvalificirani.
3. Popis prikladnih kandidata
Odbor za odabir sastavlja popis prikladnih kandidata koji, abecednim redom, sadrži imena troje kandidata koji su ostvarili najveći ukupni broj bodova u postupku (nakon ocjene kvalifikacija i testova), pod uvjetom da su na oba testiranja prešli bodovni prag potreban za prolaz. U slučaju da se na posljednjem mjestu tog popisa nalazi više kandidata s jednakim brojem bodova, svi se oni uvrštavaju na popis prikladnih kandidata.
Kandidati će o rezultatima biti obaviješteni pisanim putem.
Popis prikladnih kandidata bit će objavljen na službenim internetskim stranicama Europskog parlamenta.
Popis prikladnih kandidata vrijedi do 31. prosinca 2028. Tijelo za imenovanja može produžiti valjanost tog popisa, o čemu će kandidati čija se imena nalaze na popisu biti pravodobno obaviješteni.
C. PRIJAVE
Prijaviti se možete jedino putem platforme APPLY4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search
Kandidati su prije ispunjavanja prijavnice obvezni pažljivo pročitati priloženi Vodič za kandidate u postupcima odabira koje organizira Europski parlament.
Rok za podnošenje prijava
4. veljače 2025. u 12:00 sati (podne) po lokalnom vremenu u Bruxellesu.