This website uses cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue we assume that you consent to receive all cookies on all websites.
For further information, please click here >>.

PE/306/2024/S/IPOL - CZŁONEK PERSONELU TYMCZASOWEGO - ADMINISTRATOR W DZIEDZINIE KONTROLI BUDŻETOWEJ (AD 9)

Koniec publikacji na zewnętrznej stronie internetowej : 02/07/2024 12:00
Dział : 03-Dyrekcja Generalna ds. Polityki Wewnętrznej Unii Europejskiej
Ref. : PE/306/2024/S/IPOL - ADMINISTRATOR BUDGETARY CONTROL (AD 9)
Przewodnik dla kandydatów :

OGŁOSZENIE O NABORZE NR PE/306/2024/S/IPOL

CZŁONEK PERSONELU TYMCZASOWEGO 

Administrator w dziedzinie kontroli budżetowej (AD 9)

  

Przed zgłoszeniem kandydatury należy uważnie przeczytać Przewodnik dla osób kandydujących w otwartych konkursach / procedurach naboru organizowanych przez Parlament Europejski załączony do niniejszego ogłoszenia o naborze.

Przewodnik ten, stanowiący integralną część ogłoszenia o naborze, pomaga zrozumieć zasady odnoszące się do procedur naboru oraz tryb zgłaszania kandydatur. 

 

SPIS TREŚCI

 

 

A.               OPIS OBOWIĄZKÓW I WARUNKI DOPUSZCZALNOŚCI 

B.               PROCEDURA

C.               SKŁADANIE KANDYDATUR

ZAŁĄCZNIK:    PRZEWODNIK DLA OSÓB KANDYDUJĄCYCH W KONKURSACH / PROCEDURACH NABORU ORGANIZOWANYCH PRZEZ PARLAMENT EUROPEJSKI

 

A.        OPIS OBOWIĄZKÓW I WARUNKI DOPUSZCZALNOŚCI

 

1. Uwagi ogólne

Parlament Europejski podjął decyzję o wszczęciu procedury obsadzenia stanowiska pracownika zatrudnionego na czas określony w grupie zaszeregowania AD 9 w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Wewnętrznej (DG IPOL). 

Poszukiwany profil to profil administratora w dziedzinie kontroli budżetowej. Miejscem pracy będzie Bruksela.

Umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony. Nabór nastąpi do grupy zaszeregowania AD 9, pierwszy stopień, dla którego wynagrodzenie podstawowe wynosi 9025,62 EUR miesięcznie. Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem unijnym oraz innym odliczeniom przewidzianym w Regulaminie pracowniczym urzędników Unii Europejskiej. Jest ono zwolnione z podatków krajowych. Stopień zaszeregowania wybranego kandydata / wybranej kandydatki może zależeć od jego/jej doświadczenia zawodowego. Ponadto wynagrodzenie podstawowe jest – pod pewnymi warunkami – powiększane o dodatki.

Parlament Europejski stosuje politykę równości szans i przyjmuje kandydatury bez dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne i inne, przynależność do mniejszości narodowej, status majątkowy, urodzenie, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub sytuację rodzinną.

 

2. Opis obowiązków

Dyrekcja Generalna ds. Polityki Wewnętrznej odpowiada za organizację prac komisji parlamentarnych w dziedzinie polityki wewnętrznej oraz za przyczynianie się do egzekwowania i rozwijania uprawnień ustawodawczych i kontrolnych Parlamentu Europejskiego.

W ramach Dyrekcji ds. Budżetu, Sekretariat Komisji Kontroli Budżetowej odpowiada za:

        pomaganie członkom Komisji Kontroli Budżetowej, a w szczególności przewodniczącemu i sprawozdawcom, w wykonywaniu ich obowiązków;

        zapewnienie sprawnego przebiegu działań związanych z kontrolą budżetową, zwłaszcza procedury udzielania absolutorium, a także działań ustawodawczych i nieustawodawczych Komisji Kontroli Budżetowej poprzez monitorowanie wszystkich działań komisji, regularne kontakty z posłami do Parlamentu Europejskiego, doradcami grup politycznych, ich odpowiednikami w Sekretariacie Generalnym Parlamentu oraz w innych instytucjach lub agencjach UE;

        wspieranie posłów do PE w wykonywaniu ich obowiązków w całym cyklu udzielania absolutorium (przygotowywanie działań następczych w związku z ostatnim absolutorium, sporządzanie sprawozdań, przygotowywanie poprawek kompromisowych, przygotowywanie list do głosowania) i w cyklu legislacyjnym (konsultacje przedlegislacyjne, przyjmowanie nowych tekstów ustawodawczych, zmiana istniejących tekstów i kontrola ich wdrażania);

        wspieranie posłów do PE w ich stosunkach z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Prokuraturą Europejską, Trybunałem Obrachunkowym i innymi instytucjami, agencjami i organami Unii Europejskiej w działaniach związanych z kontrolą budżetową, a także w stosunkach z parlamentami narodowymi i władzami krajowymi, w szczególności w ramach przygotowywania delegacji i wydarzeń związanych z Komisją Kontroli Budżetowej;

        udostępnianie posłom specjalistycznej wiedzy za pomocą komunikatów informacyjnych, dogłębnych analiz i doradztwa w zakresie dossier ustawodawczych i nieustawodawczych dotyczących kontroli budżetowej.

Wykonywanie tych zadań wymaga dogłębnej znajomości budżetu UE i zasad jego wdrażania w państwach członkowskich UE.

Wymagane jest udokumentowane doświadczenie zawodowe w administracji krajowej lub międzynarodowej w dziedzinie budżetu lub finansów UE, w wykonywaniu budżetu krajowego i zarządzaniu dzielonym funduszami UE. Atutem będzie doświadczenie zawodowe i badawcze związane z wieloletnimi ramami finansowymi (WRF), rocznym budżetem UE i procedurą udzielania absolutorium.

Niezbędna jest dogłębna znajomość ekonomii i wcześniejsze parlamentarne doświadczenie zawodowe na szczeblu krajowym lub europejskim. Ponadto wymagane jest szerokie doświadczenie w negocjacjach na najwyższym szczeblu politycznym, w tym międzyinstytucjonalnym, aby wspierać posłów do PE w egzekwowaniu ich uprawnień w zakresie kontroli budżetowej.

Na tym stanowisku wymagane są doskonałe umiejętności analityczne i znajomość procedur parlamentarnych, krytyczne myślenie i umiejętności redakcyjne konieczne do przygotowywania dokumentów ustawodawczych, takich jak sprawozdania i opinie, listy do głosowania, komunikaty informacyjne i przemówienia dla posłów do PE.

Wybrani kandydaci muszą cechować się doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi, poczuciem dyplomacji w kontaktach wewnętrznych i zewnętrznych oraz umiejętnością zachowania spokoju pod presją. 

Należy spodziewać się regularnych wyjazdów służbowych do różnych miejsc pracy oraz częstych kontaktów personalnych w Parlamencie Europejskim i poza nim.

 

3. Warunki dopuszczalności

W dniu, w którym upływa termin składania kandydatur, musisz spełniać następujące warunki ogólne i szczególne:

a)      Warunki ogólne

Zgodnie z art. 12 ust. 2 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej musisz:

        mieć obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,

        korzystać z pełni praw obywatelskich,

        mieć spełnione wszelkie nałożone prawem obowiązki dotyczące służby wojskowej,

        być w stanie przedstawić odpowiednie referencje potwierdzające posiadanie odpowiednich cech charakteru do wykonywania obowiązków.

b)      Warunki szczególne

(i)      Wymagane tytuły i dyplomy

Od kandydatów wymagany jest: 

        poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem, gdy zwykły okres studiów uniwersyteckich wynosi co najmniej cztery lata 

lub

        wykształcenie na poziomie odpowiadającym pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich, potwierdzone dyplomem, i doświadczenie zawodowe związane z wykonywanymi obowiązkami o długości co najmniej jednego roku, w przypadku gdy normalny czas trwania studiów uniwersyteckich wynosi co najmniej trzy lata,

Dyplomy, zarówno wydane w państwie członkowskim UE, jak i w państwie trzecim, muszą być uznane przez oficjalny organ państwa członkowskiego UE, np. ministerstwo edukacji.

Kandydaci mający dyplom wydany w państwie spoza UE muszą dołączyć do swojego wniosku dokument potwierdzający równoważność tego dyplomu z dyplomami UE. Więcej informacji na temat uznawania kwalifikacji uzyskanych w państwie spoza UE w sieciach ENIC-NARIC można znaleźć pod adresem: https://www.enic-naric.net.

Komisja selekcyjna uwzględni różnorodność systemów edukacji. W tabeli umieszczonej w Przewodniku dla osób kandydujących znajdują się przykłady minimalnego wymaganego poziomu wykształcenia.

Kandydaci, którzy nie załączą dokumentu potwierdzającego równoważność swoich dyplomów z dyplomami UE lub którzy posiadają dyplomy nieuznawane przez urzędowy organ państwa członkowskiego UE, nie zostaną dopuszczeni do procedury naboru.

(ii)        Wymagane doświadczenie zawodowe

Po uzyskaniu kwalifikacji uprawniających do udziału w procedurze naboru (zob. ppkt (i) powyżej) kandydaci muszą posiadać co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe związane z obowiązkami określonymi w sekcji A.2, w tym co najmniej 8-letnie doświadczenie w administracji krajowej lub instytucji lub organie Unii Europejskiej. 

(iii)    Znajomość języków

Od kandydatów wymagana jest dogłębna znajomość (minimum poziom C1) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej (język 1): angielskiego, bułgarskiego, chorwackiego, czeskiego, duńskiego, estońskiego, fińskiego, francuskiego, greckiego, hiszpańskiego, irlandzkiego, litewskiego, łotewskiego, maltańskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, polskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słowackiego, słoweńskiego, szwedzkiego, węgierskiego lub włoskiego,

oraz

zadowalająca znajomość (minimum poziom B2) języka angielskiego (język 2). Jeżeli twoim językiem 1 jest angielski, wymagana jest zadowalająca znajomość (minimum poziom B2) któregokolwiek z pozostałych 23 języków urzędowych Unii Europejskiej. Język 2 musi być językiem innym niż język 1.

Uwaga: określone powyżej minimalne poziomy znajomości języków dotyczą wszystkich umiejętności językowych (mówienie, pisanie, czytanie i słuchanie), o których mowa w formularzu zgłoszenia. Umiejętności te odpowiadają umiejętnościom określonym w europejskim systemie opisu kształcenia językowego (https://europa.eu/europass/common-european-framework-reference-language-skills).

Należy pamiętać, że według tego systemu najwyższym poziomem jest C2, zaś najniższym A1.

Języki wybrano do celów tej procedury naboru zgodnie z interesem służby. Stanowisko administratora w dziedzinie kontroli budżetowej wymaga specjalnych umiejętności z powodu charakteru obowiązków, o których mowa w pkt A.2 tego ogłoszenia o naborze.

Prawie wszystkie dokumenty sporządzane w Sekretariacie Komisji Kontroli Budżetowej są w języku angielskim. Obejmuje to notatki z posiedzeń komisji parlamentarnych przygotowywane dla przewodniczącego komisji. Ponadto spotkania wewnętrzne odbywają się w języku angielskim. Dlatego aby należycie wykonywać obowiązki i zapewnić sprawne funkcjonowanie działu, osoby zatrudnione muszą być w stanie efektywnie pracować i porozumiewać się po angielsku.

 

B.        PROCEDURA

Organ powołujący sporządza listę osób kandydujących, które spełniają kryteria określone w sekcji A.3 lit. a) ogłoszenia i które złożyły swoje zgłoszenie zgodnie z ustaleniami i terminem określonym w sekcji C ogłoszenia. Lista ta zostanie przekazana przewodniczącemu komisji selekcyjnej.

Procedura jest organizowana na podstawie kwalifikacji i testów.

1.         Dopuszczenie do procedury naboru

Komisja selekcyjna oceni zgłoszenia wszystkich kandydatów znajdujących się na liście organu powołującego w świetle szczególnych warunków kwalifikowalności.

Komisja selekcyjna dopuści do procedury naboru kandydatów, którzy spełniają szczególne warunki kwalifikowalności.

Decyzję podejmie wyłącznie na podstawie informacji podanych w formularzu zgłoszenia i popartych załączonymi do niego dokumentami uzupełniającymi, które zostaną przedłożone w tym samym czasie. Życiorys nie stanowi dokumentu potwierdzającego doświadczenie zawodowe, dyplomy czy znajomość języków (Więcej informacji można znaleźć w Przewodniku dla osób kandydujących.)

 

2.         Ocena kwalifikacji

Na podstawie wcześniej określonej siatki oceniającej komisja selekcyjna dokonuje oceny kwalifikacji kandydatów dopuszczonych do procedury selekcji i sporządza listę dwunastu najlepszych kandydatów, pod warunkiem że uzyskali oni wymagane minimum punktów, którzy zostaną zaproszeni do kolejnego etapu (testy pisemne i ustne). Komisja selekcyjna ujmie na liście na ostatnim miejscu wszystkie osoby, które uzyskają jednakowe wyniki (ex aequo).

Podczas oceny kwalifikacji kandydatów komisja selekcyjna uwzględnia w szczególności następujące aspekty (muszą one być poparte dokumentami potwierdzającymi dołączonymi do zgłoszenia):

-          dyplom w dziedzinie ekonomii;

-          doświadczenie zawodowe w dziedzinie budżetu i kontroli budżetowej;

-          doświadczenie zawodowe w dziedzinie audytu i kontroli środków publicznych;

-          doświadczenie w sporządzaniu dokumentów ustawodawczych i komunikatów informacyjnych skierowanych do posłów do Parlamentu Europejskiego;

-          doświadczenie w negocjacjach międzyinstytucjonalnych;

-          doświadczenie w negocjacjach na wysokim szczeblu politycznym między organami UE a państwami członkowskimi;

-          doświadczenie jako doradca decydenta będącego członkiem organu europejskiego;

-          doświadczenie jako doradca w ministerstwie lub administracji krajowej;

-          doświadczenie na stanowisku kierowniczym w ministerstwie lub administracji krajowej.

Ocena: 0–20 punktów (wymagane minimum: 10 punktów).

Kandydaci zostaną poinformowani indywidualnie, pocztą elektroniczną, czy komisja selekcyjna podjęła decyzję o dopuszczeniu ich do testów.

 

3.         Testy

W celu oceny wiedzy i umiejętności kandydatów komisja selekcyjna przeprowadzi następujące testy:

Test pisemny

a)        test z redagowania w języku angielskim na podstawie zbioru dokumentów ma służyć ocenie zdolności kandydata do wykonywania zadań opisanych w części A.2, a także umiejętności redagowania tekstów oraz dokonywania syntezy.

Maksymalny czas trwania testu: 1 godzina.

Ocena: 0–40 punktów (wymagane minimum: 20).

Ten test będzie prowadzony komputerowo i może odbyć się online.

Test ustny

b)       Rozmowa z komisją selekcyjną w języku angielskim, umożliwiająca ocenę – przy uwzględnieniu ogółu elementów znajdujących się w formularzu zgłoszenia kandydata – zdolności kandydata do wykonywania odnośnych obowiązków opisanych w części A.2.

          Komisja selekcyjna przetestuje znajomość języka 1 u wszystkich osób kandydujących, które zadeklarują język angielski jako język 2, oraz znajomość drugiego języka u tych osób kandydujących, które zadeklarują język angielski jako język 1. 

            Maksymalny czas trwania testu: 45 minut.

Ocena: 0–40 punktów (wymagane minimum: 20).

Test może odbyć się online lub osobiście.

W odpowiednim czasie kandydaci otrzymają instrukcje dotyczące testów pisemnych i ustnych. Testy odbędą się o określonej godzinie w określonym dniu. Oba testy odbędą się tego samego dnia lub w dwóch kolejnych dniach.

Osoba, która nie odpowie na zaproszenie lub wiadomość elektroniczną, lub nie stawi się na jeden z testów, może zostać wykluczona z konkursu. Kandydaci muszą postępować zgodnie z instrukcjami. Nieprzestrzeganie instrukcji lub jakiekolwiek działania niezgodne z instrukcjami mogą spowodować natychmiastową dyskwalifikację.

 

4.         Lista odpowiednich kandydatów

Na liście odpowiednich kandydatów znajdą się – według kolejności uzyskanych wyników – nazwiska trzech kandydatów, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów ogółem w całej procedurze (ocena kwalifikacji i testy) oraz minimalną wymaganą liczbę punktów w każdym z testów. Na ostatnim miejscu na liście będą figurować wszystkie osoby, które uzyskały jednakowe wyniki (ex aequo).

Poinformujemy cię osobiście, na piśmie, o uzyskanych wynikach.

Lista odpowiednich kandydatów zostanie opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.

Ważność listy odpowiednich kandydatów wygasa w dniu 31 grudnia 2027 r. Jej ważność może zostać przedłużona decyzją organu powołującego. W przypadku przedłużenia ważności listy wpisani na nią kandydaci zostaną powiadomieni w stosownym czasie.

Jeżeli zostanie ci zaoferowane zatrudnienie, konieczne będzie przedstawienie oryginałów wszystkich wymaganych dokumentów, w tym dyplomów i świadectw pracy, celem poświadczenia.

Wpisanie na listę odpowiednich kandydatów nie oznacza ani prawa, ani gwarancji naboru.

 

C.        SKŁADANIE KANDYDATUR

Kandydaturę należy złożyć na platformie Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/pl_PL

Przed wypełnieniem formularza zgłoszenia uważnie przeczytaj Przewodnik dla osób kandydujących w konkursach / procedurach naboru organizowanych przez Parlament Europejski i załącz odpowiednie dokumenty potwierdzające.

Termin zgłaszania kandydatur:

2 lipca 2024 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu brukselskiego

Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego otrzymasz automatycznie potwierdzenie odbioru.

Komunikacja w sprawie niniejszej procedury naboru powinna odbywać się wyłącznie za pośrednictwem konta Apply4EP. Prosimy NIE DZWONIĆ z pytaniami dotyczącymi niniejszej procedury naboru. 

Regularnie sprawdzaj skrzynkę odbiorczą adresu e-mail wskazanego w koncie Apply4EP.