OZNÁMENÍ O PŘIJÍMÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ PE/306/2024/S/IPOL
DOČASNÝ ZAMĚSTNANEC
Administrátor(ka) v oblasti rozpočtové kontroly (AD9)
Před podáním přihlášky si pozorně přečtěte pokyny pro uchazeče k otevřeným výběrovým řízením pořádaným Evropským parlamentem, které jsou připojeny k tomuto oznámení o přijímání zaměstnanců.
Tyto pokyny jsou nedílnou součástí oznámení o přijímání zaměstnanců a pomohou vám porozumět pravidlům upravujícím výběrová řízení a způsob přihlašování.
OBSAH
A. PRACOVNÍ NÁPLŇ A PODMÍNKY ÚČASTI
B. PRŮBĚH ŘÍZENÍ
C. PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK
PŘÍLOHA: POKYNY PRO UCHAZEČE K VÝBĚROVÝM ŘÍZENÍM POŘÁDANÝM EVROPSKÝM PARLAMENTEM
A. PRACOVNÍ NÁPLŇ A PODMÍNKY ÚČASTI
1. Obecné poznámky
Evropský parlament se rozhodl zahájit výběrové řízení na obsazení pracovního místa dočasného zaměstnance v platové třídě AD 9 na generálním ředitelství pro vnitřní politiky Unie (GŘ IPOL).
Hledaným profilem je administrátor(ka) v oblasti rozpočtové kontroly. Jeho/její pracoviště bude v Bruselu.
Smlouva bude uzavřena na dobu neurčitou. Vybraný uchazeč / vybraná uchazečka bude zařazen(a) do platové třídy AD 9 prvního platového stupně, se základním platem 9 025,62 EUR měsíčně. Ze základního platu se odvádí daň Unie a další odvody podle podmínek pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie. Plat nepodléhá zdanění v členských státech. Platový stupeň, do něhož bude úspěšný uchazeč / úspěšná uchazečka zařazen(a), může být upraven v závislosti na jeho/její odborné praxi. Kromě toho se základní plat za určitých podmínek navyšuje o příspěvky.
Evropský parlament uplatňuje politiku rovných příležitostí a přijímá přihlášky bez jakékoli diskriminace např. na základě pohlaví, etnicity, barvy pleti, etnického nebo sociálního původu, genetických znaků, jazyka, náboženského vyznání nebo přesvědčení, politického nebo jiného názoru, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, původu, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace, rodinného stavu nebo rodinné situace.
2. Pracovní náplň
Generální ředitelství pro vnitřní politiky odpovídá za organizaci práce parlamentních výborů v oblasti vnitřních politik a přispívá k výkonu a rozvoji legislativních a kontrolních pravomocí Evropského parlamentu.
Sekretariát Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který je součástí ředitelství pro rozpočtové záležitosti, má za úkol:
– pomáhat členům a zejména předsedovi a zpravodajům Výboru pro rozpočtovou kontrolu při výkonu jejich povinností;
– zajišťovat hladký průběh činností souvisejících s rozpočtovou kontrolou, zejména s postupem udělování absolutoria, jakož i legislativních a nelegislativních činností Výboru pro rozpočtovou kontrolu tím, že sleduje všechny činnosti výboru, je v pravidelném kontaktu s poslanci Evropského parlamentu, poradci politických skupin, svými protějšky v sekretariátu Parlamentu a v ostatních orgánech, institucích a jiných subjektech EU;
– pomáhat poslancům EP při výkonu jejich povinností v průběhu celého cyklu udělování absolutoria (příprava opatření navazujících na aktuální postup udělování absolutoria, vypracovávání zpráv, příprava kompromisních pozměňovacích návrhů, příprava hlasovacích seznamů) a legislativního cyklu (konzultace v předlegislativní fázi, přijímání nových legislativních textů, změna stávajících textů a kontrola jejich provádění);
– podporovat poslance EP v jejich vztazích s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), Úřadem evropského veřejného žalobce, Účetním dvorem a dalšími orgány, institucemi a jinými subjekty Evropské unie, pokud jde o činnosti související s rozpočtovou kontrolou, i v jejich vztazích s vnitrostátními parlamenty a orgány, zejména při přípravě služebních cest a akcí Výboru pro rozpočtovou kontrolu;
– poskytovat poslancům EP odborné znalosti prostřednictvím informačních materiálů, hloubkových analýz a poradenství týkajících se legislativních i nelegislativních spisů v oblasti rozpočtové kontroly.
Tyto úkoly vyžadují důkladné znalosti rozpočtu EU a jeho plnění v členských státech EU.
Požaduje se doložená odborná praxe ve státní nebo mezinárodní správě zaměřená na rozpočtovou nebo finanční oblast na úrovni EU, na plnění vnitrostátního rozpočtu a na sdílené řízení fondů EU. Profesní a rešeršní zkušenosti v souvislosti s víceletým finančním rámcem (VFR), ročním rozpočtem EU a postupem udělování absolutoria za plnění rozpočtu jsou výhodou.
Důkladné znalosti v oboru ekonomie a předchozí odborná praxe ve vnitrostátním parlamentu nebo v Evropském parlamentu jsou zásadní. Dále jsou nezbytné rozsáhlé zkušenosti s jednáními na nejvyšší politické úrovni, včetně interinstitucionální, díky nimž bude uchazeč(ka) moci podporovat poslance EP při výkonu jejich pravomoci v oblasti rozpočtové kontroly.
Toto pracovní místo vyžaduje výborné analytické schopnosti a znalosti parlamentních postupů, kritické myšlení a schopnost koncipovat texty při přípravě legislativních dokumentů, jako jsou zprávy a stanoviska, hlasovací seznamy, informační sdělení a projevy poslanců EP.
Úspěšný uchazeč / úspěšná uchazečka musí mít vynikající interpersonální dovednosti, smysl pro diplomacii při kontaktu s interními a externími partnery a schopnost pracovat pod tlakem.
Součástí pracovní náplně jsou pravidelné služební cesty na různá pracovní místa a častý kontakt s lidmi uvnitř i vně Evropského parlamentu.
3. Podmínky účasti
V poslední den lhůty pro podání přihlášek musíte splňovat následující všeobecné a zvláštní podmínky:
a) Všeobecné podmínky
V souladu s čl. 12 odst. 2 pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie musíte:
– být státním příslušníkem jednoho z členských států Evropské unie,
– požívat svých občanských práv,
– mít splněny veškeré zákonné povinnosti týkající se vojenské služby,
– předložit záruky bezúhonnosti vyžadované pro výkon výše uvedených pracovních činností.
b) Zvláštní podmínky
i) Kvalifikační předpoklady
Musíte mít:
– vzdělání odpovídající ukončenému, nejméně čtyřletému vysokoškolskému studiu osvědčené diplomem
nebo
– vzdělání odpovídající ukončenému, nejméně tříletému vysokoškolskému studiu osvědčené diplomem a nejméně roční odbornou praxi přímo související s pracovní náplní.
Diplomy, ať už byly vydány v některém z členských států, nebo v zemi mimo EU, musí být uznány oficiálním orgánem (jako je ministerstvo školství) některého z členských států Unie.
Uchazeči/uchazečky, kteří/které mají diplomy vydané v zemích mimo EU, musí ke své přihlášce přiložit doklad EU o rovnocennosti těchto diplomů. Pro další informace o uznávání kvalifikací získaných v zemích mimo EU v síti ENIC-NARIC konzultujte následující odkaz: https://www.enic-naric.net.
Výběrová komise v této souvislosti zohlední rozdíly mezi vzdělávacími systémy. Příklady minimálních požadovaných diplomů jsou uvedeny v tabulce v pokynech pro uchazeče.
Uchazeči/uchazečky, kteří/které ke svým diplomům nepřiloží doklad EU o rovnocennosti, nebo uchazeči/uchazečky s diplomy, jež nejsou uznány oficiálním orgánem některého z členských států Unie, nebudou do výběrového řízení přijati/přijaty.
ii) Požadovaná odborná praxe
Po obdržení kvalifikací opravňujících k účasti ve výběrovém řízení (viz bod i) výše), musí mít uchazeč(ka) alespoň 10 let odborné praxe v oblasti související s náplní práce uvedenou v části A bodu 2, a z toho nejméně osm let ve vnitrostátní správě nebo v orgánu či instituci Evropské unie.
iii) Jazykové znalosti
Uchazeči/uchazečky musejí mít důkladnou znalost (alespoň úroveň C1) jednoho z úředních jazyků Evropské unie (jazyk 1): angličtiny, bulharštiny, češtiny, dánštiny, estonštiny, finštiny, francouzštiny, chorvatštiny, irštiny, italštiny, litevštiny, lotyštiny, maďarštiny, maltštiny, němčiny, nizozemštiny, polštiny, portugalštiny, rumunštiny, řečtiny, slovenštiny, slovinštiny, španělštiny nebo švédštiny
a
uspokojivou znalost (alespoň úroveň B2) angličtiny (jazyk 2). Pokud je vaším jazykem 1 angličtina, musíte mít uspokojivou znalost (alespoň úroveň B2) jednoho z ostatních 23 úředních jazyků Evropské unie. Jazyk 2 musí být odlišný od jazyka 1.
Upozorňujeme na to, že minimální úroveň požadovaných znalostí se vztahuje na všechny oblasti jazykových dovedností (mluvený projev, písemný projev, porozumění psanému textu, porozumění mluvenému projevu) uvedených v přihlášce. Tyto dovednosti odpovídají dovednostem uvedeným ve společném evropském referenčním rámci pro jazyky (https://europa.eu/europass/common-european-framework-reference-language-skills).
Připomínáme, že nejvyšší úrovní tohoto rámce je úroveň C2, zatímco úroveň A1 je nejnižší.
Jazykové požadavky pro toto výběrové řízení byly stanoveny ve služebním zájmu. Náplň práce administrátora/administrátorky v oblasti rozpočtové kontroly vyžaduje konkrétní schopnosti uvedené v části A bodu 2 tohoto oznámení o přijímání zaměstnanců. Téměř všechny dokumenty vytvářené nebo koncipované v sekretariátu Výboru pro rozpočtovou kontrolu jsou v angličtině. To zahrnuje poznámky ze schůzí parlamentního výboru připravované pro předsedu výboru. Také interní schůze probíhají v angličtině. Aby tedy přijatí uchazeči / přijaté uchazečky mohli/mohly plnit své povinnosti a zajišťovat hladké fungování příslušného útvaru, musí být schopni/schopny účinně pracovat a komunikovat v angličtině. |
B. PRŮBĚH ŘÍZENÍ
Orgán oprávněný ke jmenování vypracuje seznam uchazečů a uchazeček, kteří/které uvádí, že splňují kritéria stanovená v části A bodu 3 písm. a) tohoto oznámení a podali/y přihlášku v souladu s pravidly a ve lhůtě stanovené v části D tohoto oznámení. Tento seznam bude zaslán předsedovi výběrové komise.
Výběrové řízení probíhá na základě kvalifikačních předpokladů a zkoušek.
1. Přijetí k výběrovému řízení
Výběrová komise posoudí přihlášky všech uchazečů a uchazeček uvedených na seznamu orgánu oprávněného ke jmenování s ohledem na zvláštní podmínky pro přijetí.
Pokud zvláštní podmínky splňujete, budete výběrovou komisí přijat(a) do výběrového řízení.
Výběrová komise se rozhoduje výlučně na základě informací uvedených v přihlášce a doložených odpovídajícími doklady, které byly podány současně s přihláškou. Životopis není považován za doklad odborné praxe, kvalifikace nebo jazykových znalostí (pro další podrobnosti viz pokyny pro uchazeče).
2. Posouzení kvalifikace
Výběrová komise na základě předem sestavené hodnotící tabulky posoudí kvalifikaci uchazečů/uchazeček přijatých do výběrového řízení a vypracuje seznam dvanácti nejlepších uchazečů/uchazeček (pokud obdrží alespoň minimální požadovaný počet bodů), kteří/které budou pozváni/pozvány do dalšího kola (písemné a ústní zkoušky). Výběrová komise pozve k písemné zkoušce všechny uchazeče/uchazečky na posledním postupovém místě, kteří/které získali/y stejný počet bodů.
Při posuzování kvalifikace uchazečů/uchazeček zohlední výběrová komise především tyto aspekty (doložené odpovídajícími doklady přiloženými k přihlášce):
- diplom v oboru ekonomie;
- odbornou praxi v oblasti rozpočtu a rozpočtové kontroly;
- odbornou praxi v oblasti auditu a kontroly veřejných prostředků;
- zkušenosti s koncipováním legislativních dokumentů a informativních poznámek pro poslance Evropského parlamentu;
- zkušenosti s interinstitucionálními jednáními;
- zkušenosti s jednáními na vysoké politické úrovni mezi orgány EU a členskými státy;
- zkušenosti s poradenstvím vedoucímu pracovníkovi s rozhodovací pravomocí v některém evropském orgánu;
- zkušenosti s poradenskou činností na ministerstvu nebo ve státní správě.
- zkušenosti z manažerské pozice na ministerstvu nebo ve státní správě.
Hodnocení: 0 až 20 bodů (požadované minimum: 10 bodů).
Každý uchazeč / každá uchazečka je e-mailem vyrozuměn(a) o rozhodnutí výběrové komise, zda bude přijat(a) ke zkouškám.
3. Zkoušky
S cílem ověřit znalosti a dovednosti uchazečů/uchazeček uspořádá výběrová komise následující zkoušky:
Písemná zkouška
a) písemná práce v angličtině na základě dokumentů, jejímž cílem je posoudit schopnost uchazečů/uchazeček plnit povinnosti popsané v části A bodu 2 a jejich schopnost písemně se vyjadřovat a vypracovávat shrnutí.
Maximální délka zkoušky: 1 hodina.
Hodnocení: 0 až 40 bodů (požadované minimum: 20 bodů).
Tato zkouška proběhne na počítači a může být uspořádána on-line.
Ústní zkouška
b) pohovor s výběrovou komisí v angličtině, který komisi umožní posoudit s ohledem na informace uvedené v přihlášce schopnost uchazeče/uchazečky vykonávat příslušné úkoly uvedené v části A bodu 2.
Výběrová komise bude u všech uchazečů/uchazeček, kteří/které uvedli/y angličtinu jako svůj jazyk 2, testovat jejich jazyk 1, a u uchazečů/uchazeček, kteří/které angličtinu uvedli/y jako svůj jazyk 1, bude testovat jejich druhý jazyk.
Maximální délka zkoušky: 45 minut.
Hodnocení: 0 až 40 bodů (požadované minimum: 20 bodů).
Zkouška může proběhnout on-line nebo osobně.
Pokyny k písemným a ústním zkouškám vám budou zaslány s dostatečným předstihem. Zkoušky se budou konat ve stanovený den a hodinu. Obě zkoušky se budou konat buď v tentýž den, nebo ve dvou po sobě následujících dnech.
Pokud nebudete na pozvánku reagovat, nebude možné vás kontaktovat prostřednictvím e-mailu nebo se ke zkoušce nedostavíte, můžete být vyřazen(a). Je třeba důsledně dodržovat zaslané pokyny. Nedodržení pokynů nebo jakékoli jednání v rozporu s pokyny může vést k vašemu okamžitému vyřazení.
4. Zařazení na seznam vhodných kandidátů
Na základě výsledků sestaví výběrová komise seznam vhodných kandidátů, na který budou v abecedním pořadí zapsána jména tří uchazečů/uchazeček, kteří/které ve výběrovém řízení (posouzení kvalifikačních předpokladů a hodnocení zkoušek) získali/y nejvyšší celkový počet bodů a v každé zkoušce alespoň minimální požadovaný počet bodů. Na seznam budou zapsáni/zapsány všichni/všechny uchazeči/uchazečky na posledním postupovém místě, kteří/které získali/y stejný počet bodů.
O svých výsledcích budete vyrozuměn(a) písemně.
Seznam vhodných kandidátů bude zveřejněn na oficiálních internetových stránkách Evropského parlamentu.
Platnost seznamu vhodných kandidátů skončí dne 31. prosince 2027. Může být prodloužena rozhodnutím orgánu oprávněného ke jmenování. V takovém případě budou úspěšní uchazeči / úspěšné uchazečky zapsaní/zapsané na tomto seznamu včas informováni/informovány.
Bude-li vám nabídnuto pracovní místo, musíte pro účely ověření předložit originály všech požadovaných dokladů, zejména diplomů a potvrzení o zaměstnání.
Ze skutečnosti, že je úspěšný uchazeč / úspěšná uchazečka uveden(a) na seznamu vhodných uchazečů, nevyplývá žádný nárok ani záruka, že bude zaměstnán(a).
C. PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK
Přihlášku je nutné podat prostřednictvím platformy Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/cs_CS.
Předtím, než vyplníte přihlášku a připojíte k ní příslušné doklady, si pozorně přečtěte pokyny pro uchazeče ve výběrových řízení pořádaných Evropským parlamentem.
Datum uzávěrky pro podání přihlášek
2. července 2024 ve 12 hodin (poledne) bruselského času.
Poté, co přihlášku potvrdíte, vám bude automaticky zasláno potvrzení o přijetí.
V souvislosti s tímto výběrovým řízením je třeba komunikovat pouze prostřednictvím vašeho účtu na platformě Apply4EP. Žádáme vás, abyste v souvislosti s tím výběrovým řízením NETELEFONOVAL(A).
Je vaší povinností pravidelně kontrolovat vaši e-mailovou schránku uvedenou v účtu na platformě Apply4EP.