Kraj : Bruselj
Publication end on external website : 04/02/2025 12:00
Pristojna služba : 12-Generalni direktorat za inovacije in tehnološko podporo
Ref. : PE/321/2025/S/ITEC
Vodnik za kandidate (Navodila) : Prenesi vodnik za kandidate (Navodila)

RAZPIS ZA PROSTO DELOVNO MESTO PE/321/2025/S/ITEC

ZAČASNI USLUŽBENEC 

Pravni upravni uslužbenec (AD 7)

  

Pred prijavo skrbno preberite k razpisu priloženi vodnik za kandidate v izbirnih postopkih, ki jih organizira Evropski parlament.

 

V vodniku, ki je sestavni del razpisa za prosto delovno mesto, so določena pravila, ki veljajo za izbirne postopke, in pogoji za prijavo. 

 

VSEBINA

 

 

A.               OPIS NALOG IN POGOJI ZA PRIPUSTITEV

 

 

B.               POSTOPEK

 

 

C.               ODDAJA PRIJAV

 

PRILOGA:      VODNIK ZA KANDIDATE V IZBIRNIH POSTOPKIH, KI JIH ORGANIZIRA EVROPSKI PARLAMENT

 

 

A. OPIS NALOG IN POGOJI ZA PRIPUSTITEV

 

1.     Splošno

 

Evropski parlament je začel izbirni postopek za zasedbo delovnega mesta začasnega uslužbenca, razred AD 7, v generalnem direktoratu za inovacije in tehnološko podporo (GD ITEC). Kraj zaposlitve je Bruselj.

 

Iskani profil je pravni upravni uslužbenec.

 

Pogodba bo ostala v veljavi za nedoločen čas. Uspešni kandidati bodo uvrščeni v plačni razred AD 7, prva stopnja, za katerega osnovna mesečna plača znaša 7.559,72 EUR. Od plače se odtegnejo davek Unije in drugi odtegljaji, ki so določeni v pogojih za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije. Plača je oproščena nacionalnega davka. Stopnja, po kateri se bo zaposlil uspešni kandidat, se lahko prilagodi glede na njegove delovne izkušnje. Osnovni plači se pod določenimi pogoji prištejejo nadomestila.

 

Evropski parlament izvaja politiko enakih možnosti in sprejema prijave brez diskriminacije na podlagi spola, barve kože, narodnostnega ali socialnega porekla, genetskih značilnosti, jezika, vere, političnega ali drugega prepričanja, pripadnosti nacionalni manjšini, premoženja, rojstva, invalidnosti, starosti, spolne usmerjenosti, zakonskega stanu ali družinskih razmer.

 

2.     Opis nalog

 

Generalni direktorat za inovacije in tehnološko podporo (GD ITEC) izvaja celovite informacijske in komunikacijske storitve, s katerimi podpira zakonodajne in upravne dejavnosti Evropskega parlamenta. Razvija in vzdržuje večjezično digitalno delovno okolje znotraj institucije, poslancem in uslužbencem pa vsak trenutek omogoča dostop do bistvenih dokumentov, ne glede na to, kje so. Poleg tega je GD ITEC pristojen za načrtovanje, razvoj in upravljanje informacijskih sistemov Parlamenta v skladu z inovacijsko strategijo, ki upošteva potrebe poslancev, političnih skupin, generalnih direktoratov, Evropskega varuha človekovih pravic in Evropskega nadzornika za varstvo podatkov.

Nadzoruje tudi izvajanje varne in trajnostne tehnične strategije za informacijsko in telekomunikacijsko infrastrukturo Parlamenta. Prav tako upravlja pripravo in elektronsko distribucijo parlamentarnih dokumentov ter z Uradom za publikacije sodeluje pri uradni objavi zakonodajnih besedil in drugih dokumentov.

Pravni upravni uslužbenec, ki bo zaposlen v Bruslju, bo moral redno potovati med tremi običajnimi kraji dela Parlamenta (Bruselj, Luxembourg in Strasbourg) in drugam. Tesno bo sodeloval z višjim vodstvom in različnimi službami GD ITEC ter z drugimi generalnimi direktorati sekretariata in po potrebi s poslanci Evropskega parlamenta. Pravni upravni uslužbenec bo pod vodstvom neposredno nadrejenega in v okviru programov in prednostnih nalog, ki jih določijo organi oziroma vodstvo Parlamenta, opravljal naslednje glavne naloge:

 

       priprava smernic za vodstvo o vseh pravnih in upravnih vidikih subjekta s podrobno analizo in razlago kompleksne veljavne zakonodaje in sodne prakse;

       sestavljanje študij, obvestil in povzetkov, analiziranje, priprava in oblikovanje osnutkov pravilnikov na svojem področju pristojnosti in o vseh temah, povezanih z upravljanjem oddelka, na zahtevo višjega vodstva;

       spremljanje ali zastopanje višjega vodstva na sestankih na visoki ravni ter v notranjih in zunanjih delovnih skupinah, kjer bo zagotavljal učinkovito komunikacijo in zastopal interese subjekta;

       skrb, da se upravne zadeve v ustreznih oddelkih pravočasno izvedejo, redni stiki za informiranje različnih deležnikov in usklajevanje njihovih prispevkov;

       priprava in/ali preverjanje dokumentov, s katerimi Parlament prevzema obveznosti in na katere bi se v primeru sporov verjetno sklicevali;

       članstvo v odborih ali upravnih organih, zastopanje Parlamenta v nekaterih organih; po potrebi podpora operativnim oddelkom pri izvajanju določenih dejavnosti/projektov;

       prevzem odgovornosti za pripravo in sklepanje pogodb o javnih naročilih;

       obravnava občutljivih/kompleksnih zahtev za dostop javnosti do dokumentov GD ITEC, ki sledi vsaki skupni obdelavi z lastnikom podjetja, v tesnem sodelovanju z generalnim direktoratom predsedstvo (GD PRES).

 

Opravljanje teh nalog zahteva doslednost, komunikacijske veščine, visoko stopnjo zaupnosti, sposobnost analiziranja in povzemanja ter predvidevanja, diplomatske sposobnosti in odličen občutek za medsebojne odnose s sogovorniki na vseh ravneh. Kandidati morajo izkazovati samoiniciativnost ter biti visoko motivirani. Sposobni morajo biti redno opravljati intenzivno delo tako samostojno kot v skupini ter se prilagajati večkulturnemu in večjezičnemu delovnem okolju.

3.     Pogoji za pripustitev

 

Ob roku za oddajo prijav morajo kandidati izpolnjevati naslednje splošne in posebne pogoje za pripustitev:

 

(a)     Splošni pogoji

 

V skladu s členom 12(2) pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije mora kandidat:

 

       biti državljan ene od držav članic Evropske unije,

       uživati vse državljanske pravice,

       imeti izpolnjene vse zakonske obveznosti glede služenja vojaškega roka ter

       imeti osebnostne lastnosti, potrebne za opravljanje delovnih nalog.

 

(b)     Posebni pogoji

 

(i)      Zahtevane kvalifikacije

 

·       izobrazba, ki ustreza zaključenemu univerzitetnemu študiju s področja prava, potrjenemu z diplomo, pri katerem redni študijski program traja štiri leta ali več,

 

ali

 

·       izobrazba, ki ustreza zaključenemu univerzitetnemu študiju s področja prava, potrjenemu z diplomo, pri katerem redni študijski program traja najmanj tri leta, in najmanj enoletne delovne izkušnje, ki ustrezajo opisu delovnega mesta (razdelek A.2.). Te enoletne delovne izkušnje se ne upoštevajo pri izračunu zahtevanih delovnih izkušenj iz točke 3(b)(ii).

 

Diplome, pridobljene v državah članicah EU ali državah, ki niso članice EU, mora priznati uradni organ države članice EU, na primer ministrstvo za izobraževanje.

 

Kandidati z diplomo, izdano v tretji državi, ki dobijo ponudbo za zaposlitev, morajo predložiti potrdilo o enakovrednosti EU za svojo diplomo. Več informacij o priznavanju kvalifikacij tretjih držav najdete v omrežju ENIC-NARIC na naslovu: https://www.enic-naric.net. Izbirna komisija bo upoštevala razlike v izobraževalnih sistemih. V vodniku za kandidate so v razpredelnici navedeni primeri najnižjih zahtevanih kvalifikacij. Kandidati, ki ne bodo predložili potrdila o enakovrednosti svoje diplome, in kandidati, katerih diplome ne priznava uradni organ države članice EU, bodo iz izbirnega postopka izključeni.

 

(ii)       Zahtevane delovne izkušnje

Po pridobljenih kvalifikacijah, ki so pogoj za sodelovanje v izbirnem postopku (gl. točko (i) zgoraj), morajo kandidati imeti naslednje delovne izkušnje:

 

·       vsaj štiri leta delovnih izkušenj, povezanih z dejavnostmi iz opisa nalog v razdelku A.2, od tega najmanj dve leti izkušenj v državni upravi ali instituciji ali organu Evropske unije.

 

 

(iii)   Znanje jezikov

 

Kandidati morajo imeti odlično znanje (najmanj na ravni C1) enega od uradnih jezikov Evropske unije (jezik 1), ki so angleščina, bolgarščina, češčina, danščina, estonščina, finščina, francoščina, grščina, hrvaščina, irščina, italijanščina, latvijščina, litovščina, madžarščina, malteščina, nemščina, nizozemščina, poljščina, portugalščina, romunščina, slovaščina, slovenščina, španščina in švedščina,

 

ter

 

zadovoljivo znanje (najmanj na ravni B2) angleščine ali francoščine (jezik 2).

Če je kandidatov jezik 1 angleščina ali francoščina, se zahteva zadovoljivo znanje (najmanj na ravni B2) enega od drugih 23 uradnih jezikov Evropske unije. Jezik 2 ne sme biti isti kot jezik 1.

 

Zahteve glede jezikovnega znanja v tem izbirnem postopku, tj. angleščina in francoščina, so določene v interesu službe. Za opravljanje nalog pravnega upravnega uslužbenca so potrebne posebne sposobnosti oziroma veščine: analiza, priprava besedil, tehnični nadzor in upravljanje. Zato mora novozaposleni uslužbenec razumeti naloge, ki jih je treba izvesti, reševati težave in se učinkovito sporazumevati z zunanjimi sogovorniki, vodstvom in sodelavci.

 

Znanje vsaj enega od teh dveh jezikov je nujno, da bi uslužbenec lahko izpolnil svoje obveznosti in zadostil potrebam službe, zlasti za vzpostavljanje dobrih delovnih odnosov z deležniki, ki večinoma govorijo angleško ali francosko. Vse to je bistveno za doseganje posebnih ciljev in izvedbo posebnih projektov generalnega direktorata za inovacije in tehnološko podporo (GD ITEC), v katerem sta angleščina in francoščina osnovna delovna jezika.

 

Francoščina je jezik, ki se najpogosteje uporablja za notranjo komunikacijo v oddelkih direktorata, v katerem bo uspešni kandidat zaposlen, in med njimi. Angleščina pa se najpogosteje uporablja v odnosih z drugimi direktorati GD ITEC, z drugimi generalnimi direktorati ter političnimi in upravnimi organi Parlamenta, zlasti pri pripravi dokumentov in za sodelovanje v strateških razpravah.

Jezika se uporabljata tudi na sestankih foruma javnih naročil, na katerih bo izbrani kandidat dejavno sodeloval. Dobro znanje francoščine je nujno tudi za pravilno razumevanje veljavne zakonodaje v Franciji, Belgiji in Luksemburgu. Med delovne naloge spadajo tudi priprava pravnih dokumentov in študij ter povzetki kompleksnih pravnih pojmov, o katerih je treba jasno in natančno obveščati. Številna notranja in zunanja sporočila, pravna besedila, posodobitve sodne prakse in postopkovne smernice so na voljo predvsem v teh dveh jezikih. Zato je odlično znanje angleščine in/ali francoščine ključnega pomena za natančne razlage, skladnost in visokokakovostno delo.

 

GD ITEC pripisuje učinkoviti komunikaciji med zaposlenimi velik pomen za nemoteno sodelovanje in operativno učinkovitost. Zato se v vseh (notranjih in zunanjih) razpisih za prosta delovna mesta v GD ITEC od kandidatov zahteva odlično znanje enega od obeh jezikov in dobro praktično znanje drugega. Uspešni kandidat, ki odlično obvlada vsaj enega od teh dveh jezikov, bo lahko učinkovito opravljal naloge v različnih jezikovnih kontekstih in se bo lahko popolnoma vključil v raznoliko večjezikovno okolje Evropskega parlamenta.

 

 

B. POSTOPEK

 

Pri izbirnem postopku se upoštevajo kvalifikacije in rezultati preizkusov.

 

1.         Pripustitev in ocena kvalifikacij (1. faza)

 

(a)     Organ za imenovanja pripravi seznam kandidatov, ki so prijavo oddali v zahtevani obliki in zahtevanem roku ter izpolnjujejo splošne pogoje iz razdelka A.3(a), nato pa ga skupaj z dokumentacijo predloži izbirni komisiji.

 

(b)     Izbirna komisija preveri, ali kandidatova dokumentacija iz prijave ustreza posebnim pogojem iz razdelka A.3(b) – Pripustitev.

 

(c)     Izbirna komisija po vnaprej določeni lestvici oceni kvalifikacije vseh kandidatov, pripuščenih k izbirnemu postopku, (gl. točko B.1(b) zgoraj), ter pripravi seznam šestih najboljših kandidatov, ki bodo povabljeni na preizkuse. Če za zadnje razpoložljivo mesto več kandidatov prejme enako število točk, jih izbirna komisija vse povabi k naslednji fazi Ocena kvalifikacij.

 

Izbirna komisija odloča izključno na podlagi informacij iz prijave, ki morajo biti podprte z dokazili, predloženimi skupaj in sočasno s prijavo (več podrobnosti najdete v vodniku za kandidate v izbirnih postopkih, ki jih organizira Evropski parlament, točka 3.3).

 

 

Izbirna komisija bo pri ocenjevanju kvalifikacij upoštevala zlasti naslednje elemente:

-      kvalifikacije in diplome,

-      izkušnje s spremljanjem in zastopanjem višjega vodstva na sestankih na visoki ravni ter v notranjih in zunanjih delovnih skupinah;

-      izkušnje s svetovanjem vodstvu o vseh kompleksnih pravnih in upravnih zadevah, zlasti v kontekstu institucionalnega okvira EU, s poudarkom na podrobni analizi in razlagi kompleksne veljavne zakonodaje in sodne prakse s področja informacijske tehnologije in javnih naročil v zvezi z njo;

-      izkušnje s pripravo dokumentov, povezanih s parlamentarnimi obveznostmi in drugimi občutljivimi temami;

-      odlične govorne in pisne komunikacijske spretnosti ter zmožnost natančnega podajanja kompleksnih pravnih pojmov in informacij različnim deležnikom, tudi višjemu vodstvu in zunanjim subjektom;

-      izkušnje s pripravo visokokakovostnih pravnih študij, obvestil in povzetkov, izčrpnih pravnih in upravnih analiz ter osnutkov pravilnikov na zahtevo višjega vodstva;

-      izkušnje z vodenjem komisij za odpiranje in ocenjevanje ponudb ter z dejavnim sodelovanjem v njih;

-      izkušnje z usklajevanjem prispevkov različnih deležnikov in redno komunikacijo, katerih namen je nemoten napredek projekta;

-      izkušnje s pripravo postopkov za oddajo javnih naročil in sodelovanjem v njih;

-      izkušnje v večkulturnem in večjezičnem okolju ter občutek za medsebojne odnose s sogovorniki na vseh ravneh.

 

 

Vsako merilo se točkuje (s točkami od 1 do 5). Primernost kandidata za delovno mesto se opredeli s skupno oceno.

 

Ocena: od 0 do 20 točk.

 

Z elektronskim sporočilom boste obveščeni o tem, ali vas je izbirna komisija na podlagi izpolnjevanja pogojev in točk, prejetih pri oceni kvalifikacij, pripustila k preizkusom ali ne.

 

2. Preizkusi (2. faza)

Izbirna komisija bo znanje in sposobnosti kandidatov za opravljanje zgoraj opisanih nalog ocenila na podlagi naslednjih preizkusov:

 

Pisni preizkus

 

(a) Preizkus pisanja besedila v angleščini ali francoščini na podlagi dokumentacije, s katerim se ocenita kandidatovi sposobnosti opravljanja nalog, opisanih v razdelku A.2, in sposobnost priprave besedil.

 

Trajanje preizkusa: največ 90 minut.

Ocena: od 0 do 20 točk (zahtevano minimalno število točk: 10 točk).

Preizkus lahko poteka v živo ali prek spleta.

 

Ustni preizkus

 

(b) Razgovor z izbirno komisijo v angleščini ali francoščini, na katerem se oceni primernost kandidatov za opravljanje nalog iz razdelka A.2.

 

Najdaljše trajanje preizkusa: 45 minut.

Ocena: od 0 do 40 točk (zahtevano minimalno število točk: 20 točk).

Preizkus lahko poteka v živo ali prek spleta.

 

Kandidati bodo pravočasno prejeli navodila o poteku preizkusov. Navodila morajo natančno upoštevati. Če jih ne upoštevajo ali če ne ravnajo v skladu z njimi, bodo nemudoma izključeni iz postopka.

 

3.         Seznam primernih kandidatov

 

Izbirna komisija bo na podlagi rezultatov sestavila seznam primernih kandidatov, na katerem bodo po abecednem redu navedeni trije kandidati, ki bodo v izbirnem postopku zbrali najvišje skupno število točk (skupna ocena kvalifikacij in preizkusov) in ki bodo v vsakem od preizkusov zbrali potrebno število točk. Če bo za zadnje razpoložljivo mesto na posameznem seznamu več kandidatov prejelo enako število točk, bo izbirna komisija vse uvrstila na seznam.

 

O svojih rezultatih bodo kandidati obveščeni s pisnim obvestilom.

Seznam primernih kandidatov bo objavljen na uradnem spletišču Evropskega parlamenta.

Veljal bo do 31. decembra 2028. Njegovo veljavnost lahko organ za imenovanja s sklepom podaljša. V tem primeru bodo kandidati, uvrščeni na seznam, pravočasno obveščeni.

 

C. ODDAJA PRIJAV

 

Prijaviti se morate na platformi Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search

 

Kandidati naj najprej skrbno preberejo vodnik za kandidate v izbirnih postopkih, ki jih organizira Evropski parlament, in šele nato izpolnijo prijavnico.

 

 

Rok za oddajo prijav:

 

4. februar 2025 ob 12.00 (opoldne) po bruseljskem času