Място : Брюксел
Край на публикуването на външен уебсайт : 06/11/2024 12:00
Отдел : 08-Генерална дирекция за инфраструктури и логистика
Ref. : PE/309/2024/S/INLO - Administrative assistant (AST1)
Ръководство на вниманието на кандидатите : Guide for candidates

ОБЯВЛЕНИЕ ЗА НАЕМАНЕ НА РАБОТА PE/309/2024/S/INLO

СРОЧНО НАЕТ СЛУЖИТЕЛ

Асистент административен отговорник (AST 1) 

Преди да кандидатствате, прочетете внимателно ръководството на вниманието на кандидатите, приложено към настоящото обявление за наемане на работа. 

Ръководството, което e неразделна част от обявлението за наемане на работа, ще Ви помогне да разберете правилата относно процедурите за подбор и реда и условията за кандидатстване. 

 

СЪДЪРЖАНИЕ

А.               ЕСТЕСТВО НА СЛУЖЕБНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСКАНЕ

Б.                ПРОЦЕДУРА

В.               ПОДАВАНЕ НА КАНДИДАТУРИТЕ

 

ПРИЛОЖЕНИЕ:  РЪКОВОДСТВО НА ВНИМАНИЕТО НА КАНДИДАТИТЕ ПО  ПРОЦЕДУРИ ЗА ПОДБОР, ОРГАНИЗИРАНИ ОТ                  ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

А. ЕСТЕСТВО НА СЛУЖЕБНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСКАНЕ

1.         Общи положения

Европейският парламент взе решение да открие процедура за заемане на една длъжност на срочно нает служител (AST 1) в Генерална дирекция за инфраструктури и логистика, Дирекция за интегрирано управление на инфраструктурата, Служба за изпълнение на бюджета. Търсеният профил е на асистент административен отговорник; той ще отговаря за възлагането на обществени поръчки.

Договорът се сключва за неопределено време. Назначението ще се извърши на степен AST 1, първа стъпка, с основна месечна заплата от 3 461,58 EUR. Заплатата се облага с общностен данък и други удръжки съгласно правилата, предвидени в Условията за работа на другите служители на Европейския съюз. Тя се освобождава от национално данъчно облагане. Стъпката, на която ще бъде назначен одобреният кандидат, може обаче да бъде съобразена с неговия професионален опит. Освен това към основната заплата може да се прибавят, при определени условия, надбавки.

Европейският парламент прилага политика на равни възможности и приема кандидатурите без дискриминация на основата на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични белези, език, религия или убеждения, политически или други възгледи, принадлежност към национално малцинство, имуществено състояние, рождение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, гражданско състояние или семейно положение.

2.         Естество на служебните задължения

Генералната дирекция за инфраструктури и логистика (ГД INLO) спомага за осигуряването на добро управление на инфраструктурата и на логистиката в различните места на работа на Европейския парламент.

ГД INLO има следните задачи:

     техническо и административно управление на всички сгради, заемани от Европейския парламент в Брюксел, Люксембург и Страсбург, както и на бюрата за връзка в държавите членки;

     управление на службите, отговарящи за обезпечаването с оборудване и за предоставянето на услугите, необходими за експлоатацията на тези сгради;

     управление на оборудването (закупуване, транспорт, пренасяне, куриерска служба, заведения за хранене, магазини и др.), както и практическа организация на заседанията.

С място на работа в Брюксел, наетото лице ще се присъедини към динамичен екип, занимаващ се с досиетата за възлагането на обществени поръчки, и ще осигурява административното управление на досиетата, включително архивирането, кодирането и регистрирането на досиетата и придружаващите ги удостоверителни документи. То ще бъде лицето за контакт в структурата, в която работи, за редица административни процедури и ще осигурява координирането им. Изпълнявани под ръководството на директора и в рамките на програмите и приоритетите, определени от органите на Парламента и от висшестоящите служители, задачите ще се състоят по-конкретно в:

       допринасяне за планирането на процедурите по възлагане на обществени поръчки;

       определяне на графика за тези процедури с оперативните звена и наблюдаване на тяхното изпълнение;

       организиране и/или подпомагане на процедурите за възлагане на обществени поръчки (стартиране и проследяване на процедурите, участие в комисиите по отваряне и оценяване на офертите, наблюдение на административните процедури за проектите на договори и на допълнения към тях, актуализиране на таблиците за мониторинг, изготвяне на обяснителни бележки, архивиране и др.);

       разглеждане на досиетата, по-специално процедурите за възлагане на обществени поръчки, в съответствие с предварително установени процедури посредством хартиени и/или електронни носители и предоставяне на финализираните досиета на вниманието на органите за вземане на решения;

       извършване на работа по въвеждане на текстове, форматиране, таблици, управление на графиците, поща, класиране, подготвяне на досиета, доклади, статистика и др.;

       осигуряване на административна помощ: управление на обажданията, имейлите и пощата на хартиен носител, отсъствията, дистанционната работа, исканията за обучение, канцеларските материали, управление на заседанията, изготвяне на командировъчни заповеди и др. 

Изпълнението на тези функции изисква също така отлични организационни умения и високо чувство за отговорност, дипломатичност, много добри комуникационни умения и силен екипен дух. 

Може да се очакват командировки в местата на работа на Европейския парламент.

3.         Условия за допускане 

Към крайния срок за подаване на кандидатурите трябва да отговаряте на следните условия:

а)      Общи условия

В съответствие с член 12, параграф 2 от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз е необходимо кандидатът:

–          да бъде гражданин(-ка) на една от държавите – членки на Европейския съюз,

–          да се ползва от своите граждански права,

–          да е изпълнил задълженията, наложени му от законите по отношение на военната служба,

–          да притежава необходимите нравствени качества за изпълняване на съответните   служебни задължения.

б)      Специални условия

i)       Необходими документи, удостоверяващи образователно-квалификационна степен, и дипломи

Трябва да имате: 

-        завършено висше образование, удостоверено с диплома;

или 

-        завършено средно образование, удостоверено с диплома, даваща достъп до висше образование, и професионален опит с продължителност най-малко три години;

или

еквивалентно ниво на професионално обучение или професионален опит.    

Дипломите, независимо дали са издадени от държава членка или от трета държава, трябва да бъдат признати от официален орган на държава – членка на ЕС, например министерство на образованието.

Кандидатите, които притежават дипломи, издадени в държава извън ЕС, трябва да приложат към кандидатурата си удостоверение за еквивалентност на въпросните дипломи с издаваните в ЕС дипломи. Допълнителна информация относно признаването на придобитите в държава извън ЕС квалификации в рамките на мрежите ENIC-NARIC можете да намерите на следния сайт: https://www.enic-naric.net.

В тази връзка комисията за подбор ще взема предвид различията в отделните образователни системи. Примери за минималните изисквани дипломи са включени в таблицата, представена в Ръководството на вниманието на кандидатите.

Кандидатите, които не представят удостоверение за еквивалентност на дипломите си с издаваните в ЕС дипломи, и/или кандидатите, чиито дипломи не са признати от официален орган на държава – членка на ЕС, няма да бъдат допуснати до процедурата за подбор.

ii)        Необходим професионален опит

Не се изисква професионален опит. 

iii)     Езикови познания

Необходимо е задълбочено владеене (ниво С1) на един от официалните езици на Европейския съюз (език 1): английски, български, гръцки, датски, естонски, ирландски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, немски, нидерландски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, унгарски, фински, френски, хърватски, чешки или шведски, 

както и

задоволително владеене (ниво В2) на английски или френски език (език 2).

Език 2 трябва да бъде различен от език 1.

Кандидатите се уведомяват, че ограничението на езиците до английски и френски език в настоящата процедура за подбор е установено в интерес на службата. Задълженията на административния сътрудник изискват специфични умения, по-специално по отношение на мониторинга, изготвянето на текстове, изпълнението и административното управление. Новоназначеният служител трябва да бъде в състояние да разбира задачите, които трябва да се изпълнят, да разрешава проблемите и да комуникира ефикасно както с външните партньори, така и с дирекцията и с колегите си.

Европейският парламент наема многообразен персонал, разпределен главно в парламентарните сгради, разположени в Брюксел, Страсбург и Люксембург. В този многоезичен контекст оперативната ефективност зависи до голяма степен от използването на френски и на английски език. Тези два езика са от основно значение за осигуряването на безпроблемна и ефикасна комуникация, гладкото протичане на ежедневните дейности и приключването на проектите в областта на недвижимите имоти в рамките на Генерална дирекция за инфраструктури и логистика (ГД INLO). Владеенето на един от тези два езика е абсолютно необходимо, за да може служителят да изпълнява ефикасно своите отговорности и да отговаря на нуждите на службата в контекста на функциите, които ще поеме. Изпълняваните функции включват редовна комуникация с колегите, членовете на дирекцията и външни партньори, които използват основно тези езици в ежедневната си работа. Освен това обученията, събранията на екипите и процедурите за интегриране на новите служители се провеждат главно на английски и на френски език, а това засилва значението на владеенето на поне един от тези два езика. 

Текущите проекти, като например обновяването на сградата „СПАК“, „Домът на гражданите“ и устройството на нови многофункционални пространства, изискват съгласувана и хармонизирана комуникация между различни участници, включително мултидисциплинарни екипи, архитекти, инженери, строителни техници и крайните потребители в Европейския парламент. Проектът „СПАК“ например, който представлява основно преустройство на главната сграда на Парламента, предполага непрекъсната комуникация между различни заинтересовани страни. Използването на английски и на френски език като междинни езици улеснява тази комуникация, като същевременно запазва зачитането на езиковото многообразие на оперативно равнище. 

В Генерална дирекция за инфраструктури и логистика френският език е най-често използваният език за вътрешна комуникация, а английският е преобладаващ в отношенията с други генерални дирекции и с политическите и административните органи на Парламента. Английският език също така се използва за изготвяне на документи. Задоволителното владеене на английски или френски език е от съществено значение за изпълнението на специфичните задачи, свързани с процедурите за възлагане на обществени поръчки – ИТ инструментите за тези процедури са достъпни само на тези два езика. Заседанията на Форума за обществени поръчки, в които ще участва новоназначеният служител, също се провеждат на английски и на френски език. Освен това задоволителното владеене на френски език е от решаващо значение за разбирането на приложимото в Белгия законодателство, както и за комуникацията с доставчиците на услуги, администрациите и местните органи. 

Следователно настоящата процедура за подбор не представлява изключение от тази отдавна установена практика. В заключение ограничението до английски и френски език в настоящата процедура за подбор е обосновано от оперативните нужди на службата, изискванията на длъжността административен отговорник и вътрешните практики на генералната дирекция, като по този начин се гарантира оптимална ефективност и съгласуваност в рамките на Европейския парламент.

 

Б. ПРОЦЕДУРА

Процедурата се основава на квалификации и на изпити. 

1.      Допускане и оценка на квалификациите (1-ви етап)

а)      Органът по назначаването съставя списък на кандидатите, които са подали кандидатурите си в съответствие с изискванията до крайния срок и отговарят на общите условия, посочени в раздел А, параграф 3, буква а). Този списък се изпраща на комисията за подбор заедно с досиетата за кандидатстване. 

б)      Комисията за подбор проверява дали досиетата за кандидатстване отговарят на специалните условия, посочени в раздел А, точка 3, буква б).

в)      Въз основа на предварително установена скала за оценяване комисията за подбор извършва оценка на квалификациите на всички кандидатите, които отговарят на условията за допускане, и изготвя списък на 6-имата най-добри кандидати, които ще получат покана да се явят на изпитите. В случай на равен резултат за последното място комисията за подбор ще покани всички кандидати с такъв резултат. 

Комисията за подбор взема решенията си единствено въз основа на информацията, предоставена във формуляра за кандидатстване, която трябва да бъде подкрепена с удостоверителни документи, представени едновременно с формуляра за кандидатстване (за повече подробности вж. Ръководството на вниманието на кандидатите по процедури за подбор, организирани от Европейския парламент, точка 3.3).

При оценяването на квалификацията на кандидатите комисията за подбор отчита по-специално следните елементи, за които трябва да се приложат удостоверителни документи към формуляра за кандидатстване:

а.         познания в областта на планирането на процедурите по възлагане на обществени поръчки;

б.        познания в областта на организирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки (стартиране и проследяване на процедурите, участие в комисиите по         отваряне и оценяване на оферти, наблюдение на административните процедури за проектите на договори и на допълнения към тях, актуализиране на таблиците за мониторинг, изготвяне на обяснителни бележки, архивиране и др.);

в.         познания във връзка с работата по досиетата, и по-специално процедурите по  възлагане на обществени поръчки;

г.         познания във връзка с работата по въвеждане на текстове, форматиране, таблици, управление на графиците, поща, класиране, подготвяне на досиета, доклади, статистика и др.;

д.   познания в областта на осигуряването на административна помощ: управление на     обажданията, имейлите и пощата на хартиен носител, отсъствията, дистанционната работа, исканията за обучение, канцеларските материали, управление на     заседанията, изготвяне на командировъчни заповеди и др.;

е.   познаване на мултикултурна или международна работна среда.

Оценяване: от 0 до 20 точки.

 

3.      Изпити (2-ри етап)

Писмен изпит

а)         Изготвяне на текст на език 2 (английски или френски) въз основа на досие, като    целта на този изпит е да се оцени способността Ви да упражнявате описаните в   дял А, точка 2 функции, както и уменията Ви за писмено изразяване.

Продължителност на изпита: 60 минути

Оценяване: от 0 до 20 точки (необходим минимум: 10 точки).

Устни изпити

б)         Събеседване с комисията за подбор на език 2 (английски или френски), за да се     оцени, като се вземат предвид всички елементи от досието за кандидатстване,        способността Ви да упражнявате описаните в дял А, точка 2 функции. Комисията за            подбор може да реши да провери езиковите Ви познания, които сте заявили във             формуляра за кандидатстване.

Максимална продължителност на изпита: най-много 45 минути.

Оценяване: от 0 до 40 точки (необходим минимум: 20 точки).

Тези изпити могат да бъдат организирани дистанционно или присъствено.

Ще получите своевременно инструкции за писмения и устния изпит. Трябва стриктно да следвате дадените инструкции. Всеки случай на неспазване на инструкциите или на поведение, което не е в съответствие с инструкциите, води до незабавно дисквалифициране. 

4.         Включване в списъка с подходящите кандидати

Списъкът с подходящите кандидати ще съдържа, по реда на постигнатите резултати, имената на тримата кандидати, които са получили най-голям брой точки в рамките на цялата процедура (оценка на квалификациите и резултати от изпитите) и са достигнали определения минимален праг на всеки един от изпитите. 

За резултатите си ще бъдете лично уведомени с писмено съобщение.

Списъкът с подходящите кандидати ще бъде публикуван на интранет страницата на Европейския парламент.

Списъкът с подходящите кандидати ще бъде валиден до 31 декември 2028 г. Валидността му може да бъде удължена с решение на органа по назначаване. В този случай успелите кандидати, чиито имена са в този списък, ще бъдат уведомени своевременно. 

 

В. ПОДАВАНЕ НА КАНДИДАТУРИТЕ

За да кандидатствате, трябва да имате потребителски профил на платформата Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/bg_BG

Моля, прочетете внимателно Ръководството на вниманието на кандидатите по процедури за подбор, организирани от Европейския парламент, преди да попълните формуляра за кандидатстване.

Краен срок за подаване на кандидатурите

Крайният срок за подаване на кандидатурите е 

6 ноември 2024 г. в 12.00 ч., люксембургско време