OZNÁMENIE O VÝBEROVOM KONANÍ PE/306/2024/S/IPOL
DOČASNÝ ZAMESTNANEC
Administrátor v oblasti rozpočtovej kontroly (AD 9)
Skôr ako sa prihlásite, prečítajte si pozorne Príručku pre uchádzačov zúčastňujúcich sa na (verejných) výberových konaniach, ktoré organizuje Európsky parlament, ktorá je pripojená k tomuto oznámeniu o výberovom konaní.
Táto príručka je neoddeliteľnou súčasťou oznámenia o výberovom konaní a pomôže vám pochopiť pravidlá výberových konaní a podmienky prihlasovania.
OBSAH
A. OPIS PRACOVNÉHO MIESTA A PODMIENKY ÚČASTI
B. PRIEBEH VÝBEROVÉHO KONANIA
C. PRIHLÁŠKY
PRÍLOHA: PRÍRUČKA PRE UCHÁDZAČOV ZÚČASTŇUJÚCICH SA NA VÝBEROVÝCH KONANIACH, KTORÉ ORGANIZUJE EURÓPSKY PARLAMENT
A. OPIS PRACOVNÉHO MIESTA A PODMIENKY ÚČASTI
1. Všeobecné pripomienky
Európsky parlament sa rozhodol vyhlásiť výberové konanie na obsadenie miesta dočasného zamestnanca v platovej triede AD 9 v rámci generálneho riaditeľstva pre vnútorné politiky Únie (DG IPOL).
Požadovaný profil sa týka administrátora v oblasti rozpočtovej kontroly. Miesto výkonu práce bude Brusel.
Pracovná zmluva bude uzatvorená na dobu neurčitú. Úspešný uchádzač bude prijatý na pracovné miesto v triede AD 9, prvý stupeň, so základným mesačným platom 9 025,62 EUR. Tento plat podlieha dani Únie a iným zrážkam stanoveným v Podmienkach zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie (PZOZ). Je oslobodený od akejkoľvek vnútroštátnej dane. Stupeň, na ktorý bude úspešný uchádzač prijatý, sa bude môcť upraviť v závislosti od jeho pracovných skúseností. Okrem toho môže byť základný plat za určitých podmienok zvýšený o určité príspevky.
Európsky parlament uplatňuje politiku rovnakých príležitostí a prijíma prihlášky bez akejkoľvek diskriminácie na základe rodu, etnickej príslušnosti, farby pleti, etnického alebo sociálneho pôvodu, genetických znakov, jazyka, náboženského vyznania alebo viery, politického alebo iného názoru, príslušnosti k národnostnej menšine, majetku, pôvodu, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského alebo rodinného stavu.
2. Opis pracovného miesta
Generálne riaditeľstvo pre vnútorné politiky Únie zodpovedá za organizáciu práce výborov Parlamentu v oblasti vnútorných politík a prispieva k výkonu a rozvoju legislatívnych právomocí Európskeho parlamentu.
Sekretariát Výboru pre kontrolu rozpočtu zodpovedá v rámci riaditeľstva pre rozpočtové veci za:
– pomoc členom Výboru pre kontrolu rozpočtu, a to najmä predsedovi a spravodajcom pri plnení ich úloh;
– zabezpečovanie hladkého priebehu činností týkajúcich sa rozpočtovej kontroly, najmä postupu udelenia absolutória, ako aj legislatívnych a nelegislatívnych činností Výboru pre kontrolu rozpočtu, a to opatreniami nadväzujúcimi na všetky činnosti výboru, pravidelnou komunikáciou s poslancami Európskeho parlamentu, poradcami politických skupín, partnermi zo sekretariátu Parlamentu a iných inštitúcií alebo agentúr EÚ;
– pomoc poslancom EP pri plnení ich úloh počas cyklu udeľovania absolutória (príprava následných opatrení po poslednom postupe udeľovania absolutória, koncipovanie správ, tvorba kompromisných pozmeňujúcich návrhov, príprava zoznamov hlasovania) a legislatívneho cyklu (konzultácie v prípravnej fáze tvorby legislatívy, prijímanie nových legislatívnych textov, úprava existujúcich textov a kontrola ich vykonávania);
– podporu poslancov EP vo vzťahu k Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF), Európskej prokuratúre, Dvoru audítorov a iným inštitúciám, agentúram a orgánom Európskej únie pri činnostiach súvisiacich s rozpočtovou kontrolou, ako aj vo vzťahu k národným parlamentom a úradom, najmä pri príprave služobných ciest a podujatí týkajúcich sa Výboru pre rozpočtovú kontrolu;
– poskytovanie špecializovaných znalostí poslancom EP prostredníctvom informačných materiálov, podrobných analýz a poradenstva v súvislosti s legislatívnymi a nelegislatívnymi spismi o rozpočtovej kontrole.
Výkon týchto úloh si vyžaduje dôkladné znalosti rozpočtu EÚ a jeho plnenia v členských štátoch EÚ.
Preukázané odborné skúsenosti s prácou v niektorom orgáne vnútroštátnej alebo medzinárodnej správy v oblasti rozpočtu a financií EÚ, plnenia vnútroštátneho rozpočtu a zdieľaného riadenia finančných prostriedkov EÚ sú podmienkou. Odborná prax a skúsenosti s výskumom v súvislosti s viacročným finančným rámcom (VFR), ročným rozpočtom EÚ a postupom udelenia absolutória sú vítané.
Nevyhnutná je dôkladná znalosť ekonómie a predchádzajúce skúsenosti s parlamentnou prácou na vnútroštátnej alebo európskej úrovni. Okrem toho sa vyžadujú rozsiahle skúseností v oblasti rokovaní na najvyššej politickej úrovni, a to aj medzi inštitúciami, s cieľom podporovať poslancov EP pri plnení ich právomocí v oblasti rozpočtovej kontroly.
Výkon tejto práce si vyžaduje vynikajúce analytické schopnosti a výbornú znalosť parlamentných procesov, kritické myslenie a zručnosti v oblasti koncipovania, ktoré sú potrebné pri príprave legislatívnych dokumentov, ako sú správy a stanoviská, zoznamov hlasovania, informačných poznámok a vystúpení pre poslancov EP.
Úspešný uchádzač musí mať výborné interpersonálne zručnosti, zmysel pre diplomaciu v internej a externej komunikácii a schopnosť zachovať pokoj pod tlakom.
Očakávať možno pravidelné služobné cesty na rôzne pracoviská a časté kontakty s ľuďmi z Európskeho parlamentu aj mimo neho.
3. Podmienky účasti
V čase uzávierky podávania prihlášok musíte spĺňať tieto všeobecné a osobitné podmienky:
a) Všeobecné kritériá
Podľa článku 12 ods. 2 podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie musíte:
– byť štátnym príslušníkom jedného z členských štátov Európskej únie,
– požívať svoje občianske práva,
– spĺňať všetky povinnosti, ktoré ukladajú zákony týkajúce sa vojenskej služby,
– poskytnúť záruky spĺňania morálnych požiadaviek potrebných na plnenie súvisiacich povinností.
b) Osobitné kritériá
i) Požadovaná kvalifikácia
Musíte mať:
– vzdelanie zodpovedajúce ukončenému vysokoškolskému štúdiu v bežnom trvaní štyri roky alebo viac doložené diplomom
alebo
– vzdelanie zodpovedajúce ukončenému vysokoškolskému štúdiu doložené diplomom a primeranú odbornú prax súvisiacu s náplňou práce v trvaní aspoň jeden rok, ak je bežné trvanie vysokoškolského štúdia aspoň tri roky,
diplomy vydané v členskom štáte alebo v krajine mimo EÚ musia byť uznané úradným orgánom členského štátu EÚ, napríklad ministerstvom školstva.
Uchádzači, ktorí sú držiteľmi diplomov vydaných v krajine mimo Únie, musia k svojej žiadosti pripojiť doklad o rovnocennosti svojich diplomov s diplomami na úrovni EÚ. Ďalšie informácie o uznávaní kvalifikácií z krajín mimo EÚ sa nachádzajú na sieťach ENIC-NARIC. Na webové sídlo sa dostanete prostredníctvom tohto odkazu: https://www.enic-naric.net.
Výberová komisia v tejto súvislosti zohľadní rôzne vzdelávacie systémy. Príklady minimálnej úrovne požadovaných diplomov sú uvedené v tabuľke v Príručke pre uchádzačov.
Uchádzači, ktorí nepredložia doklad o rovnocennosti svojich diplomov s diplomami na úrovni EÚ, a/alebo uchádzači, ktorých diplomy neuznáva niektorý z úradných orgánov členského štátu EÚ, nebudú pripustení do výberového konania.
ii) Požadovaná odborná prax
Po získaní kvalifikácie oprávňujúcej k účasti na výberovom konaní (pozri písmeno i) uvedené vyššie) musia mať uchádzači nadobudnutú najmenej 10-ročnú odbornú prax súvisiacu s náplňou práce uvedenou v časti A.2 vrátane 8 rokov odbornej praxe v rámci vnútroštátnej správy alebo inštitúcie alebo orgánu Európskej únie.
iii) Jazykové znalosti
Uchádzači musia mať dôkladnú znalosť (minimálne úroveň C1) jedného z úradných jazykov Európskej únie (jazyk 1): anglického, bulharského, českého, dánskeho, estónskeho, fínskeho, francúzskeho, gréckeho, holandského, chorvátskeho, írskeho, litovského, lotyšského, maďarského, maltského, nemeckého, poľského, portugalského, rumunského, slovenského, slovinského, španielskeho, švédskeho alebo talianskeho jazyka,
ako aj
uspokojivú znalosť (minimálne úroveň B2) angličtiny (jazyk 2). Ak je jazykom 1 angličtina, vyžaduje sa uspokojivá znalosť (minimálne úroveň B2) jedného z ostatných 23 úradných jazykov Európskej únie. Jazyk 2 sa musí líšiť od jazyka 1.
Upozorňujeme, že uvedené požadované minimálne úrovne sa týkajú každej oblasti jazykovej spôsobilosti (hovorenie, písanie, čítanie, počúvanie) uvedenej v prihláške. Ide o schopnosti uvedené v Spoločnom európskom referenčnom rámci pre jazyky (https://europa.eu/europass/sk/common-european-framework-reference-language-skills).
Upozorňujeme, že podľa tohto referenčného rámca je C2 najvyššia a A1 najnižšia úroveň.
Jazyky, ktoré boli vybrané na toto výberové konanie, boli vymedzené v súlade so služobným záujmom. Pozícia administrátora v oblasti rozpočtovej kontroly si vyžaduje osobitné schopnosti vyplývajúce z pracovnej náplne uvedenej v časti A.2 tohto oznámenia o výberovom konaní. Takmer všetky dokumenty vypracované alebo koncipované sekretariátom Výboru pre kontrolu rozpočtu sú v angličtine. Patria medzi to aj poznámky na schôdze parlamentného výboru pre predsedu výboru. Okrem toho sa interné schôdze konajú v angličtine. Prijatí uchádzači musia preto pri výkone svojich povinností a zabezpečovaní riadneho fungovania útvaru preukázať schopnosť efektívne pracovať a komunikovať v angličtine. |
B. PRIEBEH VÝBEROVÉHO KONANIA
Menovací orgán zostaví zoznam uchádzačov, ktorí podľa vlastného vyhlásenia spĺňajú kritériá stanovené v časti A.3 a) oznámenia a ktorí podali prihlášku v súlade s postupom a v lehote stanovenými v časti C. oznámenia. Tento zoznam sa pošle predsedajúcemu výberovej komisie.
Konanie je založené na kvalifikáciách a testoch.
1. Prijatie do výberového konania
Výberová komisia posúdi prihlášky všetkých uchádzačov zo zoznamu menovacieho orgánu z hľadiska osobitných podmienok účasti.
Ak spĺňate osobitné podmienky účasti, výberová komisia pripustí vašu prihlášku do výberového konania.
Bude pritom vychádzať výlučne z údajov uvedených v prihláške, ktoré sú doložené príslušnými sprievodnými dokumentmi predloženými naraz s prihláškou. Životopis sa nepovažuje za sprievodný dokument, ktorý preukazuje odbornú prax, kvalifikáciu alebo jazykové znalosti. (Ďalšie informácie nájdete v príručke pre uchádzačov.)
2. Hodnotenie kvalifikácií
Výberová komisia na základe vopred stanovenej hodnotiacej schémy vyhodnotí kvalifikácie uchádzačov, ktorí boli prijatí do výberového konania, a zostaví zoznam 12 najlepších uchádzačov, ktorí budú pozvaní do ďalšej fázy výberového konania (písomné a ústne testy), za predpokladu, že dosiahli minimálny požadovaný počet bodov. Ak viacerí uchádzači získali rovnaký počet bodov, ktorým sa kvalifikujú na posledné dostupné miesto, výberová komisia ich všetkých pozve do ďalšej fázy.
Výberová komisia pri posudzovaní kvalifikácie uchádzačov vezme do úvahy najmä tieto aspekty (ktoré sa majú doložiť sprievodnými dokladmi priloženými k žiadosti):
- diplom v oblasti ekonómie,
- odborné skúsenosti v oblasti rozpočtu a rozpočtovej kontroly,
- odborné skúsenosti v oblasti auditu a kontroly verejných financií,
- skúsenosti s koncipovaním legislatívnych dokumentov a podkladových dokumentov pre poslancov Európskeho parlamentu,
- skúsenosti s medziinštitucionálnymi rokovaniami,
- skúsenosti s rokovaniami na vysokej politickej úrovni medzi orgánmi EÚ a členskými štátmi,
- skúsenosti ako poradca člena európskeho orgánu s rozhodovacou právomocou,
- skúsenosti ako poradca v rámci ministerstva alebo orgánu vnútroštátnej správy,
- skúsenosti s riadiacou funkciou v rámci ministerstva alebo orgánu vnútroštátnej správy.
Hodnotenie: 0 až 20 bodov (požadované minimum: 10 bodov).
Každý uchádzač je o rozhodnutí výberovej komisie o pripustení či nepripustení na testy informovaný individuálne elektronickou poštou.
3. Testy
Výberová komisia organizuje na posúdenie znalostí a zručností uchádzačov tieto testy:
Písomný test
a) Test pozostávajúci z vypracovania písomnej úlohy v angličtine na základe súboru dokumentov, ktorého cieľom je posúdiť schopnosť uchádzačov plniť úlohy uvedené v časti A.2 a ich zručnosti v oblasti koncipovania a sumarizovania.
Maximálna dĺžka testu: 1 hodina
Hodnotenie: 0 až 40 bodov (požadované minimum: 20).
Tento test sa bude konať na počítači a môže prebiehať online.
Ústny test
b) Pohovor s výberovou komisiou v angličtine umožní vyhodnotiť so zreteľom na všetky informácie uvedené v prihláške schopnosť uchádzača vykonávať úlohy uvedené v časti A.2.
Výberová komisia overí znalosti jazyka 1 všetkých uchádzačov, ktorí uviedli angličtinu ako svoj jazyk 2, a overí aj druhý jazyk uchádzačov, ktorí uviedli angličtinu ako svoj jazyk 1.
Maximálna dĺžka testu: 45 minút.
Hodnotenie: 0 až 40 bodov (požadované minimum: 20).
Tento test sa bude konať online alebo osobne.
Pokyny k písomnému a ústnemu testu dostanete v dostatočnom predstihu. Testy sa budú konať v konkrétny deň o konkrétnej hodine. Oba testy sa budú konať buď v rovnaký deň alebo počas dvoch po sebe nasledujúcich dní.
Ak neodpoviete na pozvánku na test, nebudete zastihnuteľný elektronickou poštou alebo sa nedostavíte na test, môžu vás vylúčiť z výberového konania. Musíte sa presne riadiť pokynmi. Nedodržanie pokynov alebo postup v rozpore s pokynmi môže viesť k vášmu okamžitému vylúčeniu.
4. Zoznam vhodných uchádzačov
Na základe výsledkov vytvorí výberová komisia zoznam vhodných uchádzačov, do ktorého sa zaradia v abecednom poradí mená troch uchádzačov, ktorí vo výberovom konaní získali celkovo najvyšší počet bodov (pri hodnotení kvalifikácií a testov), za predpokladu, že dosiahli minimum požadované pri každom z testov. Ak viacerí uchádzači získali rovnaký počet bodov, ktorým sa kvalifikujú na posledné dostupné miesto, do zoznamu budú zaradení všetci títo uchádzači.
O výsledkoch testov budeme uchádzačov informovať individuálne písomnou formou.
Zoznam vhodných uchádzačov bude uverejnený na úradnom webovom sídle Európskeho parlamentu.
Platnosť zoznamu vhodných uchádzačov sa skončí 31. decembra 2027. Jeho platnosť sa môže predĺžiť rozhodnutím menovacieho orgánu. Ak sa platnosť zoznamu predĺži, uchádzači uvedení na zozname budú o predĺžení včas informovaní.
Ak vám bude ponúknuté pracovné miesto, budete požiadaný/-á, aby ste na účely overenia predložili originály všetkých požadovaných dokumentov vrátane diplomov a potvrdení o zamestnaní.
Zo zaradenia do zoznamu vhodných uchádzačov nevyplýva nárok na prijatie ani záruka prijatia do zamestnania.
C. PRIHLÁŠKY
Do výberového konania sa musíte prihlásiť prostredníctvom platformy Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/sk_SK.
Pred vyplnením prihlášky a doložením príslušných dokladov si musíte pozorne prečítať Príručku pre uchádzačov zúčastňujúcich sa na výberových konaniach, ktoré organizuje Európsky parlament.
Uzávierka podávania prihlášok:
2. júla 2024 o 12.00 hod. (poludnie) bruselského času.
Po potvrdení prihlášky vám bude automaticky zaslané potvrdenie o doručení.
Komunikácia o tomto výberovom konaní musí prebiehať len cez váš účet na Apply4EP. Žiadame vás, aby ste NETELEFONOVALI v súvislosti s týmto výberovým konaním.
Pravidelná kontrola doručenej pošty v schránke na e-mailovej adrese, ktorú ste uviedli na svojom účte na Apply4EP, je výlučne vo vašej zodpovednosti.