Przed zgłoszeniem kandydatury przeczytaj uważnie przewodnik dla kandydatek i kandydatów załączony do niniejszego ogłoszenia o naborze.
Przewodnik ten, stanowiący integralną część ogłoszenia o naborze, pomaga zrozumieć zasady odnoszące się do procedur oraz tryb zgłaszania kandydatur.
SPIS TREŚCI
A. OPIS OBOWIĄZKÓW I WARUNKI DOPUSZCZALNOŚCI
B. PROCEDURA
C. SKŁADANIE KANDYDATUR
ZAŁĄCZNIK: PRZEWODNIK DLA KANDYDATEK I KANDYDATÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROCEDURACH SELEKCJI ORGANIZOWANYCH PRZEZ PARLAMENT EUROPEJSKI
A. OPIS OBOWIĄZKÓW I WARUNKI DOPUSZCZALNOŚCI
Parlament Europejski podjął decyzję o rozpoczęciu procedury naboru na stanowisko pracownika czasowego (AD 11).
Poszukuje się administratora(-ki) – asystenta(-ki) dyrekcji w Brukseli.
Umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony. Nabór nastąpi do grupy zaszeregowania AD 11 – stopień pierwszy, z czym wiąże się wynagrodzenie podstawowe wynoszące 10 764,11 EUR miesięcznie. Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu wspólnotowemu oraz innym odliczeniom przewidzianym w warunkach zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. Jest ono zwolnione z podatków krajowych. Stopień, do którego laureaci/laureatki zostaną zaszeregowani(-ne) przy zatrudnieniu, może zostać dostosowany w zależności od ich doświadczenia zawodowego. Ponadto wynagrodzenie podstawowe uzupełniają pod pewnymi warunkami różne dodatki.
Parlament Europejski stosuje politykę równości szans i przyjmuje kandydatury bez dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne i inne, przynależność do mniejszości narodowej, status majątkowy, urodzenie, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub sytuację rodzinną.
Zatrudniona osoba będzie podlegać dyrektor Gabinetu Sekretarza Generalnego. Będzie jej zapewniać strategiczną pomoc i doradztwo we wszystkich obszarach odpowiedzialności, w szczególności w odniesieniu do służb centralnych. Będzie bezpośrednio zaangażowana w codzienne prace i projekty strategiczne. Ponadto będzie odpowiedzialna za przygotowanie i realizację celów, planów działania i programów prac, będzie uczestniczyć w licznych posiedzeniach wewnętrznych i zewnętrznych oraz sporządzać protokoły, notatki i opinie.
W związku z tym niezbędna jest doskonała wiedza na temat Parlamentu Europejskiego i udokumentowane doświadczenie w pracy w gabinecie na szczeblu politycznym lub kierowniczym wyższego szczebla instytucji europejskiej oraz we współpracy międzyinstytucjonalnej. Atutem byłaby bardzo dobra znajomość funkcjonowania europejskich partii i grup politycznych. Wybrana osoba musi posiadać solidne umiejętności redakcyjne i analityczne, a także bardzo dobre umiejętności w zakresie koordynacji i komunikacji. Musi wykazywać się elastycznością i umieć radzić sobie ze zmiennym obciążeniem pracą.
Będzie również odpowiedzialna za stosunki z belgijskimi władzami krajowymi i regionalnymi na szczeblu administracyjnym i politycznym w różnych obszarach działalności Parlamentu. Obowiązki te będą obejmować współpracę, w tym na najwyższym szczeblu, głównie w językach francuskim i niderlandzkim.
Należy spodziewać się częstych podróży służbowych do różnych miejsc pracy oraz elastycznych godzin pracy.
Do głównych zadań będą należeć m.in.:
- doradzanie zwierzchnikom w obszarze kompetencji jednostki, śledzenie ogółu działalności struktury, przekazywanie informacji zwierzchnikom i podwładnym oraz ułatwianie kontaktów między służbami;
- zarządzanie kontaktami z władzami belgijskimi;
- opracowywanie analiz i opinii wysokiego szczebla dla władz politycznych i administracyjnych instytucji;
- odpowiadanie za szczególne dossier (wieloaspektowe badania techniczne, administracyjne, prawne, finansowe, budżetowe itd.);
- prowadzenie średnio- i długoterminowych projektów w ramach polityki instytucjonalnej;
- kierowanie przygotowaniem rocznego programu prac dla służb centralnych;
- zarządzanie dokumentacją o charakterze wrażliwym;
- pomoc w przygotowaniu i wykonaniu budżetu jednostki (zarządzanie budżetem, zamówienia publiczne itd.);
- towarzyszenie hierarchii lub reprezentowanie jej na różnych posiedzeniach wewnętrznych i zewnętrznych, prowadzenie spotkań administracyjnych lub udział w nich.
Funkcje te wymagają następujących kompetencji:
- umiejętność przewidywania;
- umiejętność szybkiego reagowania;
- dokładność;
- komunikatywność;
- umiejętność zachowania poufności / dyskrecja;
- zmysł dyplomacji.
W dniu, w którym upływa termin składania kandydatur, musisz spełniać następujące warunki:
a) Warunki ogólne
Zgodnie z art. 12.2 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej należy w szczególności:
– posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
– korzystać z pełni praw obywatelskich,
– mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
– gwarantować etyczną postawę niezbędną do pełnienia obowiązków na danym stanowisku.
b) Warunki szczegółowe
i) Wymagane tytuły i dyplomy
Od kandydatów/kandydatek wymaga się:
lub
Dyplomy – niezależnie od tego, czy zostały wydane w państwie członkowskim czy w państwie spoza UE – muszą być uznane przez oficjalny organ państwa członkowskiego Unii, jak np. ministerstwo edukacji jednego z państw członkowskich Unii.
Komisja selekcyjna uwzględni w tym względzie różne struktury systemów edukacji. W tabeli zamieszczonej w przewodniku dla kandydatek i kandydatów znajdują się przykłady minimalnego wymaganego poziomu wykształcenia.
Doświadczenie zawodowe wymagane w tiret drugim nie będzie brane pod uwagę przy ocenie doświadczenia zawodowego, o którym mowa w części A.3 lit. b) pkt ii).
ii) Wymagane doświadczenie zawodowe
Oprócz kwalifikacji wymaganych w części A.3 lit. b) pkt i) musisz posiadać co najmniej piętnaście lat doświadczenia zawodowego w dziedzinie związanej z obowiązkami wymienionymi w części A.2, w tym co najmniej siedem lat w środowisku międzynarodowym.
iii) Znajomość języków
Od kandydatów/kandydatek wymaga się gruntownej znajomości (co najmniej na poziomie C1) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej (język 1): angielskiego, bułgarskiego, chorwackiego, czeskiego, duńskiego, estońskiego, fińskiego, francuskiego, greckiego, hiszpańskiego, irlandzkiego, litewskiego, łotewskiego, maltańskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, polskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słowackiego, słoweńskiego, szwedzkiego, węgierskiego lub włoskiego,
oraz
gruntownej znajomości (co najmniej na poziomie C1) języka francuskiego (język 2). Język 2 musi być językiem innym niż język 1. Jeżeli językiem 1 jest język francuski, wymagana jest zadowalająca znajomość (co najmniej na poziomie B2) jednego z pozostałych 23 języków urzędowych Unii Europejskiej.
Atutem jest znajomość języka niderlandzkiego.
Uwaga: określone powyżej minimalne poziomy znajomości języków odnoszą się do każdej umiejętności językowej (mówienie, pisanie, czytanie i słuchanie), o której mowa w formularzu zgłoszenia. Umiejętności te odpowiadają umiejętnościom określonym w europejskim systemie opisu kształcenia językowego (https://europa.eu/europass/select-language?destination=/node/1375).
Informuje się kandydatów/kandydatki, że język 2 (francuski) wybrany do celów niniejszej procedury naboru został określony zgodnie z interesem służby, który wymaga niezbędnych kwalifikacji ze względu na charakter obowiązków. Zatrudniona osoba musi być w stanie zrozumieć zadania do wykonania, zapoznać się z dokumentami i skutecznie porozumiewać się z podmiotami wewnętrznymi i zewnętrznymi w tym języku.
Znajomość języka niderlandzkiego stanowi atut, ponieważ jest on jednym z głównych języków administracyjnych władz belgijskich (na szczeblu krajowym i regionalnym).
Ponadto, w trosce o równość traktowania i zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. e) warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, nawet jeśli ich pierwszym językiem urzędowym jest język francuski, kandydaci/kandydatki muszą posiadać zadowalającą znajomość drugiego języka, innego niż francuski.
B. PROCEDURA
Procedura jest organizowana na podstawie kwalifikacji i egzaminów.
Jeżeli
komisja selekcyjna przeanalizuje twoje dokumenty pod względem szczegółowych warunków przyjęcia.
Komisja selekcyjna dopuści do procedury naboru kandydatów/kandydatki, którzy(-re) spełniają warunki szczególne dopuszczenia.
Komisja podejmuje decyzję wyłącznie na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszenia i popartych dokumentami potwierdzającymi.
Komisja selekcyjna na podstawie wcześniej określonej siatki ewaluacyjnej ocenia kwalifikacje kandydatów/kandydatek dopuszczonych do procedury naboru i sporządza listę 12 najlepszych kandydatów/kandydatek, którzy(-re) zostaną zaproszeni(-one) na egzaminy pisemne. Komisja selekcyjna uwzględni na ostatnim miejscu wszystkie osoby, które uzyskały jednakowe wyniki (ex aequo).
Podczas oceny kwalifikacji kandydatów/kandydatek komisja selekcyjna uwzględni w szczególności następujące elementy poparte dokumentami potwierdzającymi dołączonymi do formularza zgłoszenia:
Ocena: 0–20 punktów.
Egzamin pisemny
a) Egzamin polega na zredagowaniu tekstu w języku francuskim na podstawie zbioru dokumentów i ma służyć ocenie twojej zdolności do wykonywania zadań opisanych w części A.2, a także umiejętności redagowania tekstów oraz dokonywania syntezy.
Maksymalny czas trwania egzaminu: 3 godziny.
Ocena: 0–40 punktów (wymagane minimum: 20 punktów).
Egzamin ten odbędzie się zdalnie z użyciem komputera.
Na egzaminy ustne zostanie zaproszonych 6 najlepszych kandydatów/kandydatek o najwyższej liczbie punktów zdobytych na egzaminie pisemnym, pod warunkiem uzyskania wymaganej oceny minimalnej.
Egzamin ustny
b) Rozmowa z komisją selekcyjną w języku francuskim, umożliwiająca ocenę – przy uwzględnieniu ogółu elementów znajdujących się w dokumentacji – twoich zdolności do wykonywania zadań opisanych w części A.2. Komisja selekcyjna sprawdzi również znajomość języka wskazanego jako język 1 / twój język 2 (jeżeli twoim językiem 1 jest język francuski) i może zdecydować o sprawdzeniu znajomości języka niderlandzkiego, jeżeli jest on podany w formularzu zgłoszenia.
Maksymalny czas trwania egzaminu: 45 minut.
Ocena: 0–40 punktów (wymagane minimum: 20 punktów).
Egzamin ten może odbyć się zdalnie.
W stosownym czasie otrzymasz instrukcje dotyczące egzaminów pisemnych i ustnych. Egzaminy odbędą się określonego dnia i w określonych przedziałach czasowych. Brak odpowiedzi na zaproszenie lub na wiadomość wysłaną pocztą elektroniczną, bądź niestawienie się na jeden z egzaminów, oznacza dyskwalifikację. Stosuj się dokładnie do podanych instrukcji. Nieprzestrzeganie instrukcji lub zachowanie niezgodne z instrukcjami spowoduje natychmiastową dyskwalifikację.
Na liście odpowiednich kandydatów znajdą się – według kolejności uzyskanych wyników – nazwiska 3 kandydatów/kandydatek, którzy(-re) otrzymali(-ły) najwyższą liczbę punktów ogółem w całej procedurze (ocena kwalifikacji i egzaminy) oraz minimalną wymaganą liczbę punktów na każdym z egzaminów. Na ostatnim miejscu listy będą figurować wszystkie osoby, które uzyskały jednakowe wyniki (ex aequo).
Poinformujemy cię pisemnie o uzyskanych wynikach.
Lista odpowiednich kandydatów zostanie opublikowana na stronie intranetowej Parlamentu Europejskiego.
Lista odpowiednich kandydatów traci ważność z dniem 31 grudnia 2026 r. Organ powołujący będzie mógł przedłużyć jej ważność. W przypadku przedłużenia ważności listy wpisani(-ne) na nią laureaci/laureatki zostaną powiadomieni(-one) w stosownym czasie.
Osoby, którym zostanie zaoferowane zatrudnienie, będą musiały przedstawić celem poświadczenia oryginały wszystkich wymaganych dokumentów, w tym dyplomów i świadectw pracy.
Umieszczenie na liście odpowiednich kandydatów nie oznacza ani prawa do zatrudnienia, ani gwarancji zatrudnienia.
C. SKŁADANIE KANDYDATUR
Aby dokonać zgłoszenia, musisz posiadać konto na platformie Apply4EP: https://apply4ep.gestmax.eu/search/index/lang/pl_PL. Możesz założyć tylko JEDNO konto. W tym celu należy kliknąć na zakładkę „Złóż zgłoszenie online” na dole strony.
Kandydaci/kandydatki są proszeni(-one) o dokładne przeczytanie przewodnika dla kandydatek i kandydatów PRZED wypełnieniem formularza zgłoszenia.
Termin składania kandydatur
Kandydatury należy składać online za pośrednictwem platformy Apply4EP najpóźniej do
2 września 2022 r. o godz. 12.00 (południe) czasu brukselskiego.
Prosimy kandydatów/kandydatki o NIENAWIĄZYWANIE KONTAKTÓW TELEFONICZNYCH w sprawie niniejszej procedury naboru.
Po zatwierdzeniu formularza zgłoszenia otrzymasz automatycznie potwierdzenie odbioru.